Naber müzik gündemi?

Hazırlayan: Ayşenur Kaptanoğlu, Cem Kayıran

Haftanın müzik gündeminden havadisler ve gözümüze çarpanlar.


Angel Deradoorian, müzik sahnesinde varolmaya dair sorularınızı bekliyor

The Dirty Projectors’la yaptığı deneysel pop kayıtları, psikedelik dehlizlere savrulduğu solo albümleri ve son olarak Kate NV ile hayat verdiği Decisive Pink’in muazzam ilk albümü Ticket To Fame ile kalbimizi birçok kez çalan Angel Deradoorian, sektördeki deneyimlerini aktarmanın yollarını arıyor bir süredir. Instagram hesabından küresel müzik sahnesinde varolmaya dair içgörülerini kısa videolar hâlinde paylaşan Deradoorian, farklı kariyer aşamalarındaki müzisyenler için bir danışma servisi kurdu. “Bir müzik kariyeri yapmak isteyen herkese sesim ve kulaklarımla destek olmak istiyordum.” diyen müzisyen, birebir seanslarını çeşitli kuruluşlara bağış yapılacak bir sistemle mart ayında başlatacak. Duyurusunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 


İsveçli müzisyenlerden Eurovision’a savaş karşıtı çağrı

Aralarında Robyn ve Fever Ray’in de bulunduğu 1000’den fazla İsveçli müzisyen, bu yıl mayıs ayında İsveç’te düzenlenecek uluslararası şarkı yarışmasından İsrail’in çıkarılması için Eurovision’a çağrıda bulundu. Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) açık mektup yazan müzisyenler, İsrail’in Gazze’de devam eden işgaline dikkat çekiyor. İsveç’in günlük gazetesi Aftonbladet’te yayımlanan mektupta, İsrail’in bölgede yürüttüğü savaşın insanlık dışı yaşam koşullarına neden olduğu ve nüfusun yüzde 85’inin kaçmaya zorlandığına vurgu yapılmış. Bu mektup üzerine Billboard’a açıklama yapan EBU, Eurovision’da hükümetlerin değil sanatçıların birbirleriyle yarıştıklarını ve siyasi olmayan bir etkinlik olarak kalmaya devam etmek istediklerini ifade etmiş. İsrail’in yarışmaya katılım şartlarına uygun olduğunu, geçmişteki elli yıl gibi bu yıl da yarışmada bulunabileceklerini de sözlerine eklemiş. Mektubun detaylarına ve Billboard’un haberine buradan ulaşabilirsiniz.


Brian Eno tasarımı LED pikap

70’lerden bu yana Robert Fripp, Talking Heads, David Bowie, Grace Jones ve dahasının müziğine dokunan, yüzlerce film ve dizi için beste yapan, ambient kayıtlarıyla da pek çoklarına ilham veren Brian Eno, The Turntable adını verdiği renk değiştiren pikap tasarımını 2021’de sunmuştu. Londra merkezli ​​Paul Stolper Gallery ile ortaklaştığı yeni sürüm The Turntable II ile tasarımını yeni seviyelere taşımış Eno. LED ışık sistemiyle rastgele renk değiştirerek çalan müziğe eşlik eden pikaplar yalnızca 150 adet üretilmiş. “Renklerin ve birbirleriyle iç içe geçişlerinin yumuşaklığı baştan çıkarıcı. Bir plak çalması gerekmediği zaman da bir heykele dönüşüyor.” diyor yeni tasarımı hakkında Brian Eno. 13 Şubat’ta bir lansman etkinliği de düzenlenecek The Turntable II için 25 bin dolarlık bir fiyat belirlenmiş. 


Pet Shop Boys’a dair akademik bir kitap

80’leri synth pop’a boyayan Pet Shop Boys, yeni ufuklar keşfetmeye devam ediyor ne mutlu ki. İkilinin, prodüktör koltuğunu James Ford’a teslim ettiği yeni albümü Nonetheless, 26 Nisan’a tarihlendi; ilk parça “Loneliness” ile hisli dans pistine geri döndük. Grubun 40 yılı aşan mirasının; kuir kültürü, kimlik ve toplumsal dönüşümler üzerindeki etkilerini kurcalayan The Pet Shop Boys and the Political adlı kitap da 8 Şubat’ta Bloomsbury etiketiyle yayımlandı. Akademisyen Bodie A. Ashton’ın editörlüğünde hazırlanan kitapta grubun farklı dönemlerine, üretimlerine, sahne şovlarına, ifade biçimlerine ve bunların yansımalarına ilişkin 12 makale dört bölümde bir araya getirilmiş. Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.


Tozlu raflardan çıkarılan bir Alice Coltrane konser kaydı

Impulse! tarafından gün yüzüne çıkarılan, daha önce hiç yayımlanmamış 1971 tarihli Alice Coltrane konser kaydı 22 Mart’ta albüm olarak piyasaya sürülüyor. Spiritüel cazın sembol figürlerinden Alice Coltrane’in New York’un meşhur salonu Carnegie Hall’da verdiği konserde kendisine caz tarihinin başkaca kahramanları da eşlik ediyor: Pharoah Sanders, Archie Shepp, Jimmy Garrison, Cecil McBee, Kumar Kramer, Tulsi Reynolds, Ed Blackwell ve Clifford Jarvis. The Carnegie Hall Concert ismini taşıyacak albümden “Shiva Loka” kaydını dinlemek isteyenler buraya.


İstanbul için Opeth zamanı

2024’te İstanbul’a uğrayacak metal gruplarının sayısı her geçen gün artıyor. Megadeth, Therion, Bruce Dickinson, Sodom gibi efsanelerin ardından progresif metalin ikonik ekiplerinden Opeth’in de yıllar yıllar sonra İstanbul’a bu yaz döneceğini öğrenmiş bulunuyoruz. İsveçli grubun In Cauda Venenum turnesi kapsamında gerçekleşecek konser, Vera Müzik ve Freebird Agency organizasyonuyla 13 Ağustos’ta Zorlu PSM Turkcell sahnesi’nde gerçekleşecek. %100 Metal Sunar: Opeth konserinin biletleri hemen burada.


Foundation FM’den herkesi temsil eden bir toplama

DJ’den tasarımcılara; kadın, kuir, non-binary sanatçıları desteklemek ve eğitmek amacıyla 2018’de kurulan Foundation FM ilk toplama albümü Bodies’i duyurdu. Londra merkezli radyo istasyonu, albüm ismini “müzik endüstrisinin gelişen ve sürekli değişen şeklini simgelemek ve herkesi temsil etmek amacıyla” seçmiş. LUXE, DJ Lycox, Leo Gosh, Klurax gibi isimlerin yer aldığı albüm iki bölüme ya da Foundation FM’in adlandırdığı şekilde “iki dünya”ya ayrılmış. “Club Sounds” adlı ilk bölümde ekstrem, sert ve eğlenceli temalar işlenirken; ikinci  bölüm “Alternative Sounds”ta daha deneysel, yumuşak ve dinlendirici şarkılar bulunuyor. Bodies’in tamamı 8 Mart’ta yayımlanacak, şimdiye dek yayımlanan üç parça ise Foundation FM’in Bandcamp sayfasında dinlenebilir.

Chris Martin’li bir IDLES klibi, neden olmasın?

16 Şubat’ta randevu verdiği beşinci albümü TANGK’in yayımlanmasına saatler kala IDLES’tan gülümseten bir sürpriz geldi. Geçtiğimiz aralıkta dinlemeye açılan “GRACE” parçası, solist Joe Talbot’un gördüğü bir rüyanın yaktığı kıvılcımla kliplendi. Çıkan sonuç fazlaca tanıdık, biliyoruz ama hayır hayır, Coldplay’in “Yellow” klibinde değilsiniz. Aynı melankolik arka plan, aynı 23 yaşındaki Chris Martin; sadece “Look at the stars. Look how they shine for you.” değil, “No crown, no ring. I said love is the thing.” diyor bu defa. Video deepfake teknolojisiyle üretilmiş; Chris Martin fikre onay vermekle kalmayıp, dudak senkronizasyonunun daha gerçekçi görünmesi için yapay zekânın eğitilmesine de yardımcı olmuş. Teşekkürler Joe Talbot’un bilinçaltı, teşekkürler Coldplay.