Dünya dönüyor: Kenya’da yaygınlaşan corona virüsü göndermeli saç modeli, İsveç’te 30 bin kişilik buluşmayı tavuk gübresiyle engelleme girişimi ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Kenya’da corona virüsünden ilham alan yeni saç stili

Kenya’da COVID-19 sebebiyle işleri durma noktasına gelen kuaförler, talebi artırmak için ilhamı virüsün şeklinden alan yeni bir saç modeli akımı başlattılar. Özellikle Kibera Mahallesi’nde popüler olan bu model, virüsün çok kollu, sivri yapısını andırıyor. Üstelik yeni saç stilinin fiyatı diğer modellere göre hayli düşük. Dolayısıyla hızla popülerleşiyor. Bir Kibera sakini Reuters’a verdiği demeçte “Pahalı saç stillerine paramız yetmiyor olabilir ama yine de çocuklarımızın şık görünmesini istiyoruz” dedi. Yeni saç modeli, yerçekimine meydan okuyor. Saçlar bir düzine bölüme ayrıldıktan sonra örülüyor. Kiberalı kuaför Sharon Refa bu saç modelinin aynı zamanda virüs hakkında farkındalık yaratacağı görüşünde: “Pek çok yetişkin maske takmıyor veya dezenfektan kullanmıyor; bu yüzden biz de korona saç modelini geliştirdik.”

Hollanda’da COVID-19’a karşı cam kabinli restoran

Pandemi döneminde açık havada yemeklerin nasıl sunulabileceğine dair Hollanda’da bir fikir geliştirildi. İki ya da üç kişi için hazırlanmış kozaya benzeyen küçük cam kabinlerde kimseyle herhangi bir temasa girmeden yemek yenebiliyor. Moda Çay Bahçesi’ne gitmiş olanlar benzer bir deneyimi yaşamış olabilir! Müşterilerin yemekleri uzun bir servis tahtasıyla getiriliyor. Restoranın müşterilerinden biri, havalar daha ısınınca kabinde yemek yemenin bunaltıcı olabileceğini söyleniş. Şu an için bu uygulama, Amsterdam’daki Mediamatic sanat merkezinde bulunan ETEN isimli restoranda personelin arkadaşları ve aileleri tarafından deneniyor. Hollanda’da restoranlar 19 Mayıs’a kadar kapalı. Şu an sadece paket servisle çalışıyorlar. Hollanda’nın restoran derneği KNH, restoranlar yeniden açılsa bile uygulanacak sınırlı kapasite kurallarının onlarıaçılması mali yıkımla karşı karşıya getirebileceğini açıkladı.

Brezilya’da gey ve bi+ erkekler artık kan bağışı yapabilecek

Brezilya, 8 Mayıs Cuma günü gey ve biseksüel erkeklerin kan bağışında bulunmasını yasaklayan yasayı kaldırdı. Dünyada bu yasaklar, 1980 ve 90’larda HIV/AIDS’in ilk tartışıldığı dönemlerde getirilmişti. Bilimsel hiçbir temelinin olmadığının anlaşılmasıyla ülkeler birer birer yasayı kaldırmaya başladılar. Macaristan ve İtalya’dan sonra yasayı kaldıran ülke de böylelikle Brezilya olmuş oldu. Bir yandan da pandemi ile birlikte kan ve plazma bağışına talebin gitgide artıyor. Yani ülkelerin yasakları kaldırma nedenlerinden biri de salgınla mücadele. Konu üzerine açıklama yapan Yargıtay Başkanı Efson Fachin, “Bu insanları kan bağışlamalarına izin vererek iyilik yapmaya teşvik etmek yerine, önyargı ve ayrımcılığa dayalı kısıtlayıcı ve haksız bir yasa yürürlüktedir.” dedi.

İsveç’in popüler bira festivaline tavuk gübresi engeli

İsveç’in Lund şehrinde her yıl kutlanan Valborg bahar festivaline bu yıl 30 bin kişinin gelmesi bekleniyordu. Bu kadar insanı bir araya getirmek hiç iyi bir fikir olmayacağı için Lund yetkilileri gerçekten sıra dışı bir çözümle çıkageldi. Festivalin yapılacağı parkın zeminine tavuk gübresi dökülecek. Bazı sakinler bu durumdan şikayetçi, bazıları ise konuya pozitif yaklaşıyor. Facebook’tan yapılan yorumlarda biri yaz aylarında parkın çok daha canlanmış olacağına dikkat çekmiş: “Tavuk gübresi çok fazla fosfor ve azot içerdiğinden, toprak için iyidir. Böylece yaz sezonu için gerçekten güzel bir şehir parkımız olacak.”

Yazı: Işıl Saykan