Naber müzik gündemi?

Yazı: Güven Yalın

Haftanın müzik gündeminden havadisler ve gözümüze çarpanlar.


dublab soruyor: Ses nasıl kokar?

Fela Kuti’nin Upside Down albümü nasıl kokuyor sizce? Ya da Prince’in Purple Rain’i? 1999’dan bu yana çevrimiçi yayınını sürdüren Los Angeles merkezli radyo istasyonu dublab, 10 ikonik albümden ilham alan bir parfüm koleksiyonu tasarladı. Nose Music adını taşıyan seri, The Institute for Art and Olfaction ve BIGHOUSE ortaklığıyla hayata geçmiş. Fela Kuti ve Prince’in yanı sıra Kraftwerk, Nina Simone, Brian Eno The Velvet Underground & Nico, Os Mutantes, Augustus Pablo & King Tubby, Stevie Wonder ve Alice Coltrane’in meşhur albümlerinin kokusunu arayan Nose Music, 200 adetle sınırlı üretilmiş. Meraklıları için detaylar burada.


Ryan Coogler imzalı bir Prince filmi yaklaşıyor

Prince’den devam edelim. Black Panther filmlerinin yönetmeni Ryan Coogler, 2016’da hayatını kaybeden efsaneyi konu edecek bir müzikal film için kolları sıvamış. Ash vs Evil Dead ve Titans gibi dizilerin yazarı Bryan Edward Hill’in senaristi olduğu filmde Coogler da yapımcı suitinde. Meşhur Purple Rain müzikali ile Oscar kazanan Prince’in şarkılarının kullanıldığı ilk film olacak yapımın ismi henüz açıklanmış değil. Bir Prince biyografisi mi olacağı ya da Prince şarkıları ekseninde başka bir hikâye mi anlatacağı da merak konusu. İlki gibi olursa, Prince rolünü Coogler’ın favorisi Michael B. Jordan kapmasın lütfen diyelim! 🙏


Lordi, Vogue Scandinavia için poz verdi

2006’da Eurovision’u kazanarak sansasyon yaratan Finlandiyalı metal grubu Lordi, Vogue Scandinavia’nın yeni sayısı için modellik yaptı. Zombi ve canavar görünümlü kostümleriyle korkunç bir imaj yaratan ekip, yıllardır PETA ile ortaklaşarak sürdürdüğü vegan aktivizmini de bu çekime taşımış. Vogue editörlerine, tekliflerini yalnızca tamamen vegan materyaller kullanılarak yapılmış çantalar ile poz vermeleri durumunda kabul edeceklerini söylemişler. Dergi adına konuşan genel yayın yönetmeni Martina Bonnier de jenerik bir açıklama yapmış: “Hayvansever rockçıların özel vegan çantalar giyme talebi, bu dosyayı daha çekici ve Vogue Scandinavia’nın sürdürülebilir değerleriyle mükemmel bir şekilde uyumlu hâle getirdi.”


93 Yazı belgeseli artık YouTube’da

1993 yazında İstanbul’da peşi sıra gerçekleşen dev konserler, sosyal medyada da belli aralıklarla gündeme gelen büyük bir nostalji. Dile kolay; Michael Jackson, Madonna, Metallica, Guns N’ Roses, Sting diye uzayıp gidiyor liste. Sercan Subaşı’nın yönetmenliğini üstlendiği ve 2022’de GAİN’de yayımlanan 93 Yazı belgeseli de o zamanın atmosferini yeniden yaşamak isteyenlere ya da kaçırmış olanları bir ihtimaller denizi içinde kulaç atmaya çağırıyor. Artık YouTube’da erişime açılan yapımda Yasemin Mori, Murat Abbas, Doğu Yücel, Teoman, Meltem Cumbul, Kanat Atkaya gibi söz konusu yazı yaşamış kişilerle yapılmış röportajlar da yer almakta.


Madonna kariyerinin en büyük konserini Brezilya’da verecek

Bu zamana kadar çıktığı ilk retrospektif turne olan The Celebration Tour ile Ekim 2023’ten bu yana yollarda olan Madonna, bu büyük “kutlama”ya yaraşır bir final yapmaya hazırlanıyor. Kuzey Amerika, Avrupa ve Güney Amerika’dan toplam 81 ülkeyi kapsayan turnenin son kon konseri 4 Mayıs’ta Brezilya’nın Copacabana sahilinde gerçekleşecek. Konserin, Madonna’nın kariyeri boyunca kendisini destekleyen hayranlarına bir teşekkür olarak ücretsiz düzenleneceği açıklandı. Organizatörlerin tahminleri, 2 milyon kişinin Pop’un Kraliçesi’ni canlı dinlemek için orada olacağı yönünde. Konsere gidemeyecek olanlar için Brezilya televizyonu TV Globo’da canlı yayın da yapılacak. Tüm zamanların en kalabalık konseri rekoru da aynı sahilde 1994 yılbaşında gerçekleşen Rod Stewart konseri. 4.2 milyon dinleyici varmış!


Gastr del Sol’u hatırlar mısınız?

90’lar Chicago’sundaki deneysel rock rüzgârının en özel hikâyelerinden biriydi Gastr del Sol. David Grubbs ve Jim O’Rourke iki nadide müzik kişisini bir araya getiren grup, 1998’de beşinci ve son albümü Camoufleur’ü yayımlamış; Grubbs ve O’Rourke dünyanın farklı uçlarında yeni maceralara atılmıştı. Yaklaşık 25 yıl sonra Gastr del Sol’dan bir albüm haberi duymak, büyük bir sevinç sebebi. Önemli bir detay: Albüm yeni ama şarkılar değil. 90’lardaki evleri Drag City’den yayımlanacak We Have Dozens of Titles, bugüne dek hiç yayımlanmamış stüdyo ve konser kayıtlarından oluşacak bir derleme. Tamamı 24 Mayıs’ta geliyor, ilk tekli ise 1997 tarihli son Gastr del Sol konserinden kaydedilmiş müthiş bir “The Seasons Reverse” performansı.