Dua Lipa'nın "gelecektedün" kulübüne hoş geldiniz!

Dua Lipa, 27 Mart 2020’de yayımladığı ikinci albümü Future Nostalgia ile electro-pop ile disco’nun, gelecekle geçmişin kesişiminde, doğrudan ilişki kurulabilir tınılar ve kalıcı bir büyü yarattı. Şimdi ise diskodan tam teşekküllü bir kulübe taşınıyor ve The Blessed Madonna ile güçlerini birleştirerek yarattığı Club Future Nostalgia’ya adım atıyoruz. Club Future Nostalgia, albümdeki parçalarının tamamının en az bir remiksine yer veriyor. Soul ve house geleneklerini güncele taşıyarak ortaya karşı koyması güç bir dans enerjisi çıkaran albüm, 28 Ağustos’ta yayımlandı. Club Future Nostalgia’ya dair gözden kaçmaması gerekenleri derledik. 

*Albümdeki kadro; Dua Lipa’nın deyimiyle “mutlak kraliçeler” (Madonna ve Missy Elliott),  süperstarlar, underground kahramanları ve dans müziği alanında yetkin prodüktörleri bir araya getiriyor.

*17 parçadan oluşan albümün küratörü, kulüp sahnesinin vazgeçilmezi, meşhur Marea Stamper, nam-ı diğer The Blessed Madonna. Kentucky doğumlu prodüktör ve DJ, şu an Londra’da yaşıyor. Albümü miksleyerek kesintisiz bir mixtape haline getiren; böylece dinleyicinin kesintisiz haz almasına imkân sağlayan da kendisi. 

*Missy Elliott ve Madonna eşliğindeki hit “Levitating”in (ve “Love is Religion”ın) remiksinde de The Blessed Madonna imzası var. 

*Future Nostalgia albümünü bir mixtape olarak yeniden yaratma deneyimi The Blessed Madonna için çok büyük ve büyülü bir deneyim olmuş. Herkesten uzakta, tamamen kendi başına bu maceraya atılmayı tercih etmiş. “Dua’nın bize bahşettiği bu güzel albümden böyle bir fantezi dünyası yaratmak pandemi sürecindeki ideal görevim oldu” diyor ve kendisine duyduğu hayranlığın bu vesileyle kat be kat artığını söylüyor. 

*Tıpkı Madonna gibi, Dua Lipa’ya Future Nostalgia albümünü yaratmasında ilham kaynağı olmuş isimlerden Gwen Stefani’nin eşlik ettiği “Physical” remiksi, bugüne kadar Amy Winehouse’dan Lady Gaga’ya çok sayıda yıldızla iş birliği yapmış müzisyen ve prodüktör Mark Ronson’un elinden çıkma. Genelde pek remiks işlerine bulaşmayan müzisyen için Dua Lipa ile çalışmanın ayrı bir anlamı var. Gwen Stefani’nin görkemli vokalini duyması da bu kararı vermesi için yeterli olmuş. 

*Dua Lipa’nın idollerinden biri olan Missy Elliott, Dua’nın müziğinde hayran olduğu unsurun 80’ler duygusunu geçirme hâli olduğunu söylüyor. 

*Dua Lipa, Club Future Nostalgia’nın yaratım sürecine dair şunları söylüyor: “Son birkaç ay benim için sürreeldi. Hepinizi evlerinizde, Zoom partilerinizde Club Nostalgia parçalarına dans ederken izledim. Sanki benimle birlikte bir kulüpteydiniz. Her ne kadar bu şarkıları size canlı çalabilmeyi tercih etsem de, evdeki günlerime öyle bir neşe kattınız ki! Ben de bu süreçte The Blessed Madonna ile birlikte bu partiyi bir üst seviyeye çıkarmaya karar verdim.” 

*Albümün kabarık konuk listesinden dikkat çeken bazı diğer isimler şöyle: Blackpink, Dimitri From Paris, Stuart Price, Masters at Work, Larry Heard, Jayda G. 

*Son olarak The Blessed Madonna’nın albümü ele alırken ulaşmak istediği hedefi nasıl tarif ettiğine kulak verelim: “Yeni bir dünya yaratmak istedim. Bugünlerde büyük ihtiyaç duyduğumuz ama asla erişemediğimiz o dans pisti gibi.” Hedefine ulaştığı konusunda sanıyoruz hemfikiriz.