Çizgi hikâye: The Roop ve “Discoteque”

Bu sene Hollanda’nın Rotterdam şehrinde gerçekleşen Eurovision şarkı yarışmasında Litvanya’yı temsil eden ve “Discoteque” parçasıyla 8. olan electronica / pop grubu The Roop, şu sıralar özellikle Avrupa ülkelerinde liste başarısıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde Hollandalı DJ ve prodüktör Deepend’in remiksiyle yenilenmiş versiyonu yayımlanan şarkının hikâyesini Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla hatırlayalım.

“Müzik ve dans insanları özgürleştirir. Dans edemeyecek bir tane bile insan yok.” sözleriyle “Discoteque” şarkısının ardındaki temel motivasyonunu özetliyor Litvanyalı üçlü. Dans etmenin, insanların içsel yaralarını iyileştirebilecek bir araç olduğuna inanıyorlar. Eurovision’a aylar kala enerjik bir klip eşliğinde yayımlanan parça, kısa sürede streaming servislerinin playlist favorilerinden birine dönüştü. Ödüllü yönetmen Saulius Baradinskas’ın ellerinden çıkan video klibinde Alice in Wonderland ve Twin Peaks referansları var.

Litvanya’yı Eurovision 2020’de “On Fire” şarkısıyla temsil etmeye hazırlanan The Roop, pandemi sebebiyle yarışmanın ertelenmesinin ardından 2021 için yeni bir şarkı hazırladı. “Discoteque” ile yarışma öncesinde adı favoriler arasında sıklıkla anılan üçlü, 18 Mayıs’taki 1. turda 203 puan toplayıp 4. oldu ve finale çıkmaya hak kazandı. Finalde etkileyici bir sahne şovuyla klipteki dans figürlerini sergileyen ekip, yarışmayı 8. sırada tamamladı. Bu skor, ülkenin son 15 yılda Eurovision’da ulaştığı en üst sıra anlamına geliyor.

Litvanya’nın ulusal televizyonu, The Roop’a Eurovision’da desteğini göstermek için Lithuania Goes Yellow başlıklı bir kampanya düzenledi. Ülkenin dört bir yanından çeşitli organizasyonlar ve grubun hayranları, klipte olduğu gibi sarı renkli kıyafetlerini giyip şarkıya dans ederek eşlik ettikleri videolarıyla #yellowwave kampanyasına katıldı. Kanalın çağrısının ardından yalnızca birkaç günde 100’den fazla video toplanmış. 

“Discoteque” klibinde 3.30 itibariyle görülebilecek el hareketleri, bir TikTok meydan okumasına dönüştü. #TheRoopChallenge hashtag’iyle kısa sürede yayılan videolar, platformda tam 6 milyon kişi tarafından izlendi. Ülkenin TikTok ünlülerinin yanı sıra Litvanya başbakanı Ingrida Simonyte de “Discoteque” figürleriyle TikTok’ta boy gösterenler arasında.

Hollandalı DJ ve prodüktör Deepend, “Discoteque” için yaptığı remiksle şarkıyı bir gece kulübünün dans pistine taşıdı. Ibiza’dan Tomorrowland’e dans müziğinin ikonik mekânlarını kasıp kavuran setlerinin enerjisini şarkıya üfleyen Deepend, çarpıcı beatleriyle şarkının harekete geçiren atmosferine yeni bir soluk kattı. Daha önce James Blunt, Lola Marsh, Matt Simmons, Disciples, LP gibi isimlere remiksler yapan Deepend, en son Graham Candy eşlikli “Belong” şarkısını yayımlamıştı.