KargART’ın geleneksel sezon sonu sergisi “Kargaşa: Bu Benim de Aklıma Gelmişti”, 10 Haziran’da açılıyor

KargART’ın geleneksel sezon sonu sergisi Kargaşa, “Bu Benim de Aklıma Gelmişti” başlığı altında 10 Haziran’da açılıyor.

Ali Elmacı’nın küratörlüğünde bir araya gelecek sanatçılar, Türk çağdaş sanatından diledikleri bir eseri kendi anlatım teknikleri ile yorumlayacaklar. Bu sene ilk kez bir sanatçı tarafından küratörlüğü yapılacak sergide 20’ye yakın sanatçının işleri görülebilecek. KargART’ın ilk zamanlarında Karga ekibinde yer alan ve geçtiğimiz yakın zamanlarda verdiği sergilerle de adını sıkça duyduğumuz Ali Elmacı, sergi için aşağıdaki isimlerin işlerini bir araya getirdi.

Burak Ata
Başak Bugay
Guido Casaretto
Başak Çalışır
Ali Elmacı
Can Ertaş
Sadi Güran
Huo Rf
Merve Morkoç
Ali İbrahim Öcal
Yağız Özgen
Toygun Özdemir
Burcu Perçin
Sabo
Meltem Sarıkaya
Şevket Sönmez
Tunca
Halil Vurucuoğlu

Bir esere atfedilen değer, onun müzayedelerde alınıp satılır olması ya da müze ve galerilerin şık duvarlarında asılı olmasından mı kaynaklanır? Kopya olduğunu anlayana kadar karşısında hayranlıkla durup izlediğimiz yapıtın sahte olduğu anlaşıldığında hislerimiz nasıl bu kadar kolaylıkla yer değiştirir? Peki söz konusu pastiş olduğunda izleyici nasıl tepki verir? 19. yüzyıla kadar muteber sanatçılar olarak değerlendirilen kopyacılar / pastişciler, günümüzde nasıl oldu da tahtlarından edildi? Yoksa onlara atfedilen değer yer değiştirdi ve bir yerlerde çalışmaya devam ediyorlar mı?

Tüm bu soruların cevaplarının toplantığı Kargaşa Sergisi, 10 Haziran 19:30’da Karga’da açılıyor. Serginin detaylarını etkinlik sayfasından takip edebilirsiniz.