NASA’nın 1977’de uzaya gönderdiği müzikler ve ses kayıtları plak formatında basılıyor

NASA tarafından 1977 yılında uzayda çeşitli lokasyonlara gönderilen ve içinde farklı kültürlerin yöresel şarkıları, bazı konuşma ve ses kayıtları ve çeşitli klasik müzik eserleri ve parçalardan oluşan derlemesi, bu yolculuğun 40. yıldönümü şerefine önümüzdeki yıl plak formatında basılıyor. 3 plaktan oluşacak derleme, Boing Boing portalının editörü David Pescovitz tarafından başlatılan Kickstarter kampanyasının başarıya ulaşmasıyla birlikte insanların da dinlemesi için piyasaya ilk kez sürülmüş olacak.

1977 yılında 12 kopyası basılan ve bunlardan bir kısmı an itibariyle Voyager 1 ve Voyager 2 isimli NASA’nın gönderdiği uzay araçlarında yer alan The Golden Voyager Record‘ın fiziksel baskısı üç plaklık bir derleme halinde olacak. Albümde Chuck Berry’nin “Johnny B. Goode” şarkısı; Bach, Mozart, Stravinsky gibi bestecilerin eserleri; Senegal, Avustralya, Bulgaristan gibi farklı coğrafyalardan yöresel şarkı ve enstrüman kayıtları; farklı dillerden kelimeler ve balinaların çıkardığı sesler gibi ilginç kayıtlar bulunuyor.

nasa
nasa2

Uzun yıllar boyunca dayanıklı bir şekilde uzaydaki yolculuğunu devam ettirmesi adına altın kaplamalı bakır disklere kaydedilmiş olan parçalar ilk kez plak formatında yayınlanıyor olacak. Aşağıda Pescovitz’in Kickstarker kampanyası için hazırlanan tanıtım klibini görebilirsiniz.

https://ksr-video.imgix.net/projects/2644931/video-707286-h264_high.mp4

Yükleniyor...