Ne dinlesek: Görkem Karabudak, Loraine James, Bimini ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

TEKLİ: Görkem Karabudak – Cinler Tepemde
(Sümbül Plak)

Tam gaz riffler ✔️
Dile dolanan sözler ✔️
Cayır cayır prodüksiyon ✔️
Görkem Karabudak’ın solo külliyatının ikinci teklisi bir ha-ri-ka! Yakında birtakım sürprizlerimiz olacak, hatta kalın. Göz alıcı kapak görseli de Deniz Bankal’dan.

EP: Sezgin İnceel – Kaldırım
(Bağımsız)

Sezgin İnceel’in üç farklı versiyonuyla yayımlanan yeni şarkısı, sorularına yanıtlar arayan cinsiyetsiz ve yaşsız kahramanın serüvenini anlatıyor. Çiçek Çocuk remiksini bir kulüpte, dans pistinde dinleme hayalleri kuruyoruz.

ALBÜM: Greentea Peng – MAN MADE
(AMF Records)

Bu sene ilk albümler açısından oldukça bereketli geçiyor. Elektronik caz, trip hop, nu jazz gibi türlere meraklı olanlar da Greentea Peng’le tanışmak için elini çabuk tutsun. MAN MADE, bu yaz en çok döndüreceğimiz kayıtlardan biri. Earbuds’ın el attığı prodüksiyonu da kusursuz.

TEKLİ: Darkside – Lawmaker
(Matador Records)

Nicolás Jaar ve Dave Harrington’ın yaklaşan yeni Darkside albümü Spiral, 2021 yazının adından en çok söz ettirecek kayıtlarından biri olacağa benziyor. Grubun imza sound’unu taze dokunuşlarla yenileyen üçüncü tekli “Lawmaker”, âdeta çölde bir rave’e davet ediyor.

TEKLİ: Frozen Clouds – Sakatat
(Bağımsız)

İstanbullu hardcore punk / metalcore ekibi Frozen Clouds’dan Ezhel cover’ı. MUHTEŞEM! Şu an için yalnızca YouTube’da, yakında streaming servislerinde.

ALBÜM: Loraine James – Reflection
(Hyperdub) 

Henüz 2019 çıkışlı ilk albümü For You and I’ın içinden çıkamamıştık ki İngiliz prodüktör ve besteci Loraine James üzerimize yeni bir kokteyl fırlattı. Türler, fikirler, yaklaşımlardan bir kokteyl. Aksak, cesur ve bir o kadar da nefes kesici.

TEKLİ: Clinic – Fine Dining
(Domino)

2000’lere tamamı Domino etiketli 8 albüm sığdıran Clinic, 2019 çıkışlı son numarası Wheeltappers and Shunters’dan bu yana sessizliğini koruyordu. Ekibin yeni şarkısı, grubun alışılmış yüksek tansiyonundan uzakta seyrediyor. Şarkının dans pisti eğlencesinden bir dilim ve grubun egzotik tınılara olan düşkünlüğünün bir karışımı olduğunu söylüyorlar. 

ALBÜM: Barış Demirel – Mutluluklar
(Gülbaba Recordings)

Barıştık Mı projesi ve türlü iş birliklerinin ardından, Barış Demirel’in ilk solo albümü. Prodüksiyonunda Da Poet’in de parmağı var. Barış’ın kendine özgü şarkı söyleyişi, hip hop etkileşimleri ve retro atmosferiyle, detaylarında gönül rahatlığıyla kaybolabileceğiniz bir albüm. Deniz Tekin düeti “Keyfim Senle Yerinde” ve Barış’ın kardeşinin ses kaydıyla açılan “İpek”e ayrıca dikkat! 

TEKLİ: Bimini – God Save This Queen
(frtyfve)

Drag Race UK ikinci sezondaki performansıyla büyüleyen Bimini Bon Boulash, ilk teklisini yayımladı. Pop punk güzelliği “God Save This Queen”le cinsiyete dayalı toplumsal dayatmaları bir bir yırtıp atmaya devam ediyor Bimini. Klibinde de her zamanki gibi sickening görünüyor! Oi!

TEKLİ: Deerhoof – Don’t Talk Like
(Kill Rock Stars)

Deerhoof’tan harika bir Sleater-Kinney cover’ı. Satomi Matsuzaki’nin donuk söyleyişi o kadar yakışmış ki! Bağımsız plak şirketi Kill Rock Stars’ın 30. yaşı için hazırladığı özel cover derlemesinde yer alacak parça, Deerhoof Sandwich isimli sürpriz EP’de de mevcut.

TEKLİ: Yangın – Sen
(Tamar Records)

Theo Kaya, Bora Yavrucuk, Yağız Nevzat İpek, Efe Sunlove ve Sarp Taha Gürkan’dan oluşan Yangın, yerli sahnenin en yeni rock gruplarından biri. İlk tekli “Sen”, modern alternatif rock tınıları üstüne inşa edilmiş. Gitar müziğine meraklı kulaklar kaçırmasın.

ALBÜM: VA – Resist To Exist قاوم لِوجودك
(Avon Terror Corps)

Avon Terror Corps’un İngiltere merkezli Exist Festival ortaklığıyla hayata geçirdiği, dayanışma amaçlı bir toplama albümü. 36 şarkılık derlemeden elde edilen gelirin tamamı, Palestinian Medical Relief Society’ye bağışlanacak. Ethnique Punch, Ossia, HOMOAGENT, BedouinDrone gibi isimlerden yeni parçalarla çok yönlü bir dinleyiş sunuyor.

ALBÜM: Red Fang – Arrows
(Relapse Records)

Portland çıkışlı stoner rock grubu Red Fang’in beşinci stüdyo albümü. Gruba ve mizahına aşina olanlar için çok fazla yenilik barındırdığını söylemek zor. Ama bu aralar uzun yola çıkacaklar için iyi ve yüksek bir eşlikçi olduğuna şüphe yok.

EP: Moustapha S. – Beautiful Burnout Remixes
(XSM Recordings)

DJ mahlası ASîDE’yle ve düzenlediği parti serisi X: Queer Underground’la tanıdığımız Moustapha S.’in ilk kısaçalarındaki parçalara yapılmış remiksler bir EP’ye dönüştü. Robogeisha, Salih Topuz ve Jtamul dümende. 

TEKLİ: Old G – Fresh
(Universal Music Turkey)

“Duvar” ve “Test Et” teklileriyle yeni nesil Türkçe rap sahnesinde dikkat çeken bir çıkış yapan Old G, yeni şarkısı “Fresh”te hem kelime oyunları hem de Syco’nun beatleriyle harikalar yaratıyor. Kendini 2010’daki Derrick Rose’a benzetiyor, haksız sayılmaz!

TEKLİ: CHVRCHES & Robert Smith – How Not To Drown
(Vertigo Berlin)

Geçtiğimiz nisan ayında paylaşılan “He Said She Said”in ardından yeni CHVRCHES albüm duyurusuyla birlikte heyecan yaratan bir şarkı daha geldi. Üçlüye The Cure solisti Robert Smith’in eşlik ediyor.  

TEKLİ: Pa Salieu & slowthai – Glidin’
(Warner Music)

İngiltere rap sahnesinin son yıllarda çıkardığı en ilginç müzisyenlerden ikisi, Pa Salieu ve slowthai güçlerini birleştirdi. İkilinin kendilerine has rap stillerinin iyi bir harmanı olan şarkının videosunu ise Ed Sheeran, Stormzy, Skepta, Mahalia ve daha birçok sanatçıyla birlikte çalışan KC Locke çekti.