Ne dinlesek: IDLES, Röyksopp, Ahmet Ali Arslan & Berke Can Özcan ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…


Yazı: Asena Büyük

EP: DA POET & BARIŞ DEMİREL- DPBD
(Nuhado)

Yerli hip hop sahnesinde “iş birliği” denince akla gelen ilk isim Da Poet ile trompet ustası Barış Demirel’in heyecanla beklediğimiz kısaçaları, Da Poet’in yeni kurduğu plak şirketi Nuhado Records etiketiyle dijitalde yerini aldı. Dört parçadan oluşan EP’de bir de Murat Ertel sürprizi var.

TEKLİ: IDLES- Mr. Motivator
(Partisan Records)

IDLES, “gürültüyü” sevmeyenlerin bile kanını kaynatacak yeni bir parça ile karşımızda. “Mr. Motivator”, ismiyle müsemma, alışıldık work-out sound’undan uzak ancak evde oturmaktan saksı çiçeğine dönmüş vücudumuza sinsice nüfuz edip hareketlendirmeye yemin eden bir tabiata sahip. Yaşattıkları enerji patlamasına mola vermek istiyor gibi gözükmeyen grubun, peşi sıra gelen albümlerinin ardından paylaşılan tekli de yeni bir albüm habercisi. 

TEKLİ: Ahmet Ali Arslan & Berke Can Özcan – Ormandaki Kuş 
(Bağımsız)

Söyleyecek çok fazla şey var ama kısa keselim: MÜ – KEM – MEL !

ALBÜM: ELZ AND THE CULT – Bloodline
(Cold Transmission Music)

Yerli sahnenin merakla beklediğimiz albümleri arasında ön sıralarda yer alan ELZ AND THE CULT’ın ikinci stüdyo albümü Bloodline dijital platformlara taşındı. Prodüksiyonu ve miksi Taner Yücel’e ait olan albüm, darkwave düşkünleri için hazine değerinde.

TEKLİ: Padme – 17
(Mevzu Records)

İstanbullu punk grubu Padme’nin beklenen üçüncü albümü The Fine Line Between Being Conscious and Self Harm’a gittikçe yaklaşırken, albümden ikinci tekli 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü şerefine dijital platformlara fırlatıldı. “Bugün hoş gördükleriniz, yarın meşrulaştıracaktır bize yapacaklarınızı” sözleriyle müziklerindeki duruşu daima en “punk” şekliyle hissettiren Padme’nin yeni teklisi Tel Aviv’deki Street Music stüdyolarında kaydedilmiş.

ALBÜM: TIM BURGESS – I Love The New Sky
(Bella Union)

İngiltere çıkışlı britpop grubu The Charlatans’ın solisti Tim Burgess’in 12 parçalık beşinci albümü dijital platformlarda. Akustik ve melankolik tınıları arka plana atan müzisyen, “The Warhol Me” parçasıyla müzikal üretiminde yeni bir gökyüzüne doğru kanatlandığını kanıtlıyor gibi.

ALBÜM: Lara Di Lara – Sudaki Çığlık
(Grace Records)

Peşi sıra dinlediğimiz teklilerin ardından sonunda tamamıyla özgür olan Sudaki Çığlık, içinde bir Ethnique Punch düeti barındıran ve Levni ortaklığında 19 parçayla şekillenen uzun soluklu bir senfoni. Suyun üzerinde bütün dertler, mesafeler ve korkular akıp giderken; Sakpınar’ın anlattığı hikâyeler sevginin gücüne inanan herkesi heyecanlandıracak derinlikte.

TEKLİ: Röyksopp – Shine On Like The Stars
(Dog Triumph)

Röyksopp’un daha önce hiç yayımlanmamış özel kayıtlarından oluşan, sadece çok şanslı olanların konserlerde dinlemiş olabileceği parçaları derlediği seçkisi Lost Tapes’e “Shine on Like The Stars” isimli yeni bir tekli eklendi. Vokalde grubun 2009 çıkışlı Junior albümünde, başka diyarlardan gelen sesiyle unutulmaz deneyimler yaşatan Anneli Drecker’ı dinliyoruz.

ALBÜM: Owen Pallett – Island
(Domino Recording)

Arcade Fire’la yıldızı parlayan Owen Pallett, son albümü In Conflict üzerinden geçen 6 yılın ardından sürpriz bir albümle çıkageldi. Pallett, London Contemporary Orchestra ile kaydettiği 15 parçadan oluşan uzunçalarını, Spaceship Earth belgeseli için hazırladığı soundtrack albümüyle birlikte dijital platformlarda yayımladı.

TEKLİ: HAIM – Don’t Wanna 
(Haim Productions)

26 Haziran’da yayımlanacak üçüncü albümleri Women in Music Pt. III’ten “Don’t Wanna” isimli parçayı dinlemeye açan kardeşler, özlenen pop ruhuna doğru bir geri dönüş vaat ediyor. Eski bir plaktan tınlıyormuş gibi hissettiren parça; kot ceketleri giyip paten sürmeye teşvik etse de, aslında kalp kırıklıkları ve tereddütlerle sarsılmış bir aşk hikâyesini anlatıyor. 

ALBÜM: RAFAEL ANTON IRISARRI – Peripeteia 
(Dais Records)

Müzikal serüvenine modern klasik müzikle başlayıp deneysel ambient ve drone kıyılarına yanaşan Irisarri’nin yeni albümü, istiridye kabuğuna kulağınızı yaklaştırdığınızda okyanuslara doğru çıkılan bir yolculuğu anımsatıyor. Enstrümanlarıyla kimi zaman sözcüklerle anlatmayı başaramadığımız karşı gelmeleri temsil eden, kimi zaman kayıt boyunca an’da kalmayı vaat eden sanatçının son albümü Peripeteia; Atlantis’e doğru bir buçuk saat süren bir seyahat.

TEKLİ: Deradoorian – It Was Me 
(Anti)

Enerjisini Deradoorian’ın içindeki gücü ve “ben”leri keşfetmeye dair yolculuğundan alan Find The Sun albümü içinde gezintimize “It Was Me” ile devam ediyoruz. Şarkı, Angel’ın bulutsu sesiyle perküsyonların dansının ardında bir meditasyon vaat ederken, aynı zamanda müziğine dair gizlere ulaştırıyor.

TEKLİ: Sia – Together
(Monkey Puzzle Music)

Sia’nın yönettiği ve soundtracklerini bestelediği ilk uzun metraj filmi Music’te dinleyeceğimiz ilk parça “Together” dinlemeye açıldı. Film için toplam 10 parça hazırladığını söyleyen sanatçı, Music’te en sevdiği iki tema üzerinde duruyor: Kendi sesini bulmak ve bir aile kurmanın ifade ettikleri.

TEKLİ: Julianna Barwick – Inspirit 
(Ninja Tune)

Julianna Barwick’in yolunu gözlediğimiz albümü, “Inspirit” adını verdiği yeni parçası ve nefis bir video kliple ufukta göründü. Son albümü Will’in üzerinden geçen dört yılın ardından, Healing Is A Miracle 10 Temmuz’da Ninja Tune etiketiyle yayımlanacak.

TEKLİ: Khruangbin – So We Won’t Forget 
(Dead Oceans) 

Khruangbin, yoldaki albümü “Mordechai”den ikinci tekliyi Scott Dungate imzalı video klibiyle paylaştı. Çoğunlukla enstrümantal dinlemeye alıştığımız Teksaslı üçlünün, Laura Lee’nin yaşadığı bir olay sonrasında şarkı sözlerine yönelmesiyle şekillenen albümleri; groove’a sarılan, hafıza, zaman ve mekân üzerine düşünmeye yöneltecek bir temaya yaklaşıyor gibi görünüyor. 

TEKLİ: Palmiyeler – Alkol Hâlâ Damarımda
(Palmiyeler)

“Harika”, “Kalehan” ve “Yakalım Alışveriş Merkezlerini” teklileriyle kısa aralıklarla belirip içimizi ısıtan Palmiyeler, bu kez güneşli yaz günleri, deniz ve sahil özlemini kabartan bir şarkıyla çıkageldi. Üstelik bu şarkı, Mertcan Mertbilek ve Tarık Töre’yle tanıştığımız ilk grup olan, İzmir punk sahnesinin efsanesi Kilink’ten duyduğumuz “Aslında Alkol Hala Damarımda”nın Palmiyeler versiyonu.

TEKLİ: Arca – Time
(XL Recordings)

Arca, “Nonbinary”nin ardından Kick I’a hazırlayan ikinci tekli “Time”ı da etkileyici bir klip eşliğinde yayımladı. 2019’da The Shed’de sergilediği Mutant; Faith performansı sırasında çekilen klip, MANSON imzası taşıyor. 

TEKLİ: MANTAR – Ghost Highway
(Brutal Panda Records) 

Almanya çıkışlı sludge metal ikilisi, 90’ların dirilten enerjisine ışınlanmayı vaat eden bir cover albümü kaydetti. Şimdiye dek üç stüdyo albümü yayımlayan ikili, bu ilgi çekici cover derlemesinden ilk tadımlık olarak yüksek tansiyonlu bir Mazzy Star yorumu olan “Ghost Highway”i klibiyle birlikte paylaştı. 

TEKLİ: Phoebe Bridgers – I See You
(Dead Oceans)

Phoebe Bridgers’ın yoldaki albümü Punisher’dan üçüncü parça “I See You” gölge oyunlarıyla süslenen lirik videosu eşliğinde paylaşıldı. “I See You”, Bridgers’ın eski erkek arkadaşı, baterist Marshall Vore ile yazdığı ve ilişkileri hakkında hislerini çekinmeden, tüm sıcaklığıyla yansıttığı bir parça. 

Haftalık radarımıza takılan tüm albüm ve tekliler Spotify listemizde!