Ne dinlesek: Kings of Convenience, Warpaint, Karakter & Tuğçe Şenoğul ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

TEKLİ: Kings of Convenience – Rocky Trail
(EMI)

Naif melodileriyle iç ferahlatan Norveçli folk ikilisi Kings of Convenience’dan (Erlend Øye ve Eirik Glambek Bøe) tam 12 yıllık sessizliğin ardından yeni bir şarkı. Dinleyiciyi akustik rüyalara davet eden “Rocky Trail”, haziranda yayımlanacak yeni bir albümün de habercisi.

ALBÜM: Róisín Murphy – Crooked Machine
(Mickey Murphy’s Daughter Limited)

Müzik kariyerinin ikinci baharını yaşayan Róisín Murphy, son albümü Róisín Machine’le 2020: En iyi 100 yabancı albüm listemizde 28 numaraya yerleşmişti. Şimdi de albümdeki şarkıları dans pistine uyarlayan Crooked Man’in remikslerinden oluşan bir derlemeyle karşımızda. Britanya elektronik müzik sahnesinin yaşayan efsanelerinden Richard Baratt’ın Crooked Man mahlasıyla hayat verdiği remiksler bir harika.

TEKLİ: Karakter & Tuğçe Şenoğul – Buzul
(Bağımsız)

Tuğçe Şenoğul’un söyleyişini yeni bir şarkıda duymak için takvimleri eskitenlere güzel bir haberimiz var. Çok katmanlı elektronik prodüksiyonlarıyla tanınan Karakter’le güçlerini birleştirdiği “Buzul”, Şenoğul’un sesinin farklı ses paletleriyle de ne denli sihirli tınlayabildiğini ispatlar nitelikte.

TEKLİ: Squid – Pamphlets
(Warp Records)

Yatsak kalksak, 7 Mayıs olsa, Squid’in Bright Green Field’ını baştan sona dinleyebilsek! 2021 ilk albümler açısından oldukça tatmin edici başladı (bkz. Arlo Parks, Dry Cleaning ve Black Country, New Road) ama Squid’den beklentilerimiz epey büyük. “Pamphlets” ile bu heyecanı körüklemeye devam ediyor İngiliz grup.

TEKLİ: Burna Boy – Kilometre
(Atlantic)

Nijeryalı pop yıldızı Burna Boy, 2020 albümü Twice as Tall’la kariyerinin ilk Grammy’sini kazandı. 2021’de paylaştığı ilk solo kayıt olan “Kilometre”, müzisyenin bir zamanlar Gana’da çalıştığı beach club’da ortaya çıkmış. 

EP: Moustapha S. – Beautiful Burnout
(XSM Recordings)

DJ mahlası ASîDE’yl ve düzenlediği parti serisi X: Queer Underground’la tanıdığımız Moustapha S.’in ilk kısaçaları. Lo-fi techno sularında gezen üç şarkıdan oluşuyor. İki parçada da Nayo Jones ve Anita D’nin vokallerini duyuyoruz. Bir kulüpte sabahın ilk ışıklarına kadar dans etmeyi özleyenlere gelsin. 

TEKLİ: Billie Eilish – Your Power
(Darkroom / Interscope Records)

30 Temmuz’da yayımlanacak yeni albümünün şimdiye dek ürettikleri arasında en sevdiği iş olduğunu söylüyor Eilish. Yine abisi Finneas’la bir iş birliği ve birlikte büyüdükleri evde kaydedilmiş. Güçlü sözlere sahip ilk tekli “Your Power”da elindeki gücü suistimal edenlere sesleniyor.

TEKLİ: Warpaint – Lilys
(Heirlooms)

Son albümünü 2016’da yayımlayan Warpaint, bir süredir üyelerinin solo üretimleriyle gündemimize geliyordu. Beş yılın ardından gelen yeni Warpaint şarkısı “Lilys”, HBO dizisi Made for Love için kaydedilmiş. Solist Theresa Wayman’ın söylediğine göre yeni bir albümün de habercisi.

ALBÜM: Marianne Faithfull & Warren Ellis – She Walks In Beauty
(Panta Rei)

Marianne Faithfull’un Warren Ellis iş birliğiyle hazırladığı yeni albümü. İsmi Lord Byron’ın She Walks in Beauty şiirinden gelen albüm; William Wordsworth, Percy B. Shelley, John Keats, Alfred Tennyson, Thomas Hood gibi 19. yüzyıl romantik dönem şairlerinin şiirlerinden ilham alıyor. COVID-19 salgını öncesinde kayıtlarına başlanan albüm, Marianne Faithfull’un virüse yakalanıp hastaneye kaldırılmasıyla askıya alınmış. Hastalığı ağır geçiren Faithfull âdeta ölümden dönmüş. Taburcu olmasının ardından albüm kayıtları kaldığı yerden devam ederek tamamlanmış.

EP: Şenay Lambaoğlu – Hayat Defteri
(Ada Müzik)

Her yayınında farklı bir sound ve ifade biçimi arayışına girişen Şenay Lambaoğlu, pandemi döneminden çıkarımlarını işlediği sekiz şarkılık bir albüm hazırlığında. Dört şarkılık ilk bölümü 30 Nisan’da EP olarak yayımlandı. Lambaoğlu’na aynı zamanda albümün müzik direktörü de olan Hakan Kurşun’la birlikte Eylem Pelit ve Volkan Öktem eşlik ediyor.

TEKLİ: Da Poet – Kendini Bul
(Sony Music Türkiye)

Da Poet, Poetika’yı takip eden 10 yılın ardından ilk solo rap albümü için sinyal yaktı. 7 Mayıs’ta yayımlanacak albüme ismini veren şarkıda, “Oyun alanına geri dön DP” diyerek kendine sesleniyor Da Poet.

ALBÜM: Gojira – Fortitude
(Roadrunner Records)

New York’a taşınan ve kendi stüdyosunu kuran Fransız metal grubu Gojira, beş yıllık sessizliğini bozdu. Gitarist Joe Duplantier’in prodüktörlüğünü üstlendiği 11 şarkılık albüm, grubun şimdiye dek kaydettiği en incelikli işlerden biri. Exclaim dergisi, Fortitude’un Gojira’nın modern metal dünyasındaki “MVP” statüsünü sağlamlaştırdığı görüşünde.

TEKLİ: Büşra Kayıkçı – Bring The Light
(Deutsche Grammophon)

Geçtiğimiz haftalarda Ah! Kosmos düeti “0502” ile dinlediğimiz piyanist Büşra Kayıkçı, 123 yıllık geçmişe sahip köklü plak şirketi Deutsche Grammophon kataloğuna adını yazdıran ilk Türkiyeli müzisyen oldu. “Bring The Light”, plak şirketinin yıl sonunda tamamı yayımlanacak Project XII isimli toplama albümünde yer alacak.

ALBÜM: Baneva – MANIFESTOR
(Universal Music Türkiye)

2018’den beri yayımladığı teklilerle Türkçe rap sahnesinde heyecan yaratan Baneva’nın beklenen ilk albümü. Tüm sözler Baneva’ya ait, prodüktör koltuğunda ise Da Poet, SKAII, GOKO! gibileri var. Albümün çıkış teklisi “Amigo” için Çağatay Aytaç’ın çektiği klip de burada.

TEKLİ: black midi – Slow
(Rough Trade Records)

Her köşesiyle aklımızı alan ilk albüm Schlagenheim’ın ardından sabırsızlıkla yolunu gözlediğimiz ikinci black midi albümünden ikinci tadımlık. “Slow”, çıldırtıcı bir düzenlemeye ve tansiyon yükselten partisyonlara sahip. İniş çıkışlarla dolu bu işitsel yolculuğun İsveçli sanatçı Gustaf Holtenäs’ın yönetmenliğini üstlendiği bir klibi de var.

ALBÜM: Jónsi – Tom Clancy’s Without Remorse (OST)
(Paramount Music)

30 Nisan’da erişime açılan Amazon yapımı Tom Clancy’s Without Remorse filminin gergin ruhunu 23 parçalık eşlikçisiyle taçlandıran Jónsi için filmin yönetmeni Stefano Sollima şöyle söylüyor: “Jónsi kendini tam bir yıl boyunca filmin ruhunu bulmaya adadı. Kompozisyonunun karmaşıklığı, zarafeti ve sofistike ruhu hikâyeye inanılmaz bir derinlik katıyor.”

ALBÜM: Teenage Fanclub – Endless Arcade
(PeMa)

90’ların gitarlı marşları tarihine adını yazdıran İskoç grup Teenage Fanclub’dan, basçı Gerard Love’ın gruptan ayrılmasının üzerinden iki yıl geçtikten sonra yeni bir albüm. Tanıdık hisler barındırsa da yenilenmiş bir tını ve yaklaşım ön planda. Akıcı düzenlemelerle birçok duyguyu çağıran bir albüm.

TEKLİ: Yasemin Mori – Maviye
(Rinata Entertainment)

Kendine özgü hikâyeciliğini, cesurca kafasının estiği yönde renklendirmeye devam ediyor Yasemin Mori. “Maviye”, her dinleyişte farklı derinliklerine dalabileceğiniz bir gece tasviri.

TEKLİ: Tom Morello & Pussy Riot – Weather Strike
(Comandante, LLC)

Müziğini, kendine has söylemi ve aktivist ruhuyla harmanlayan Tom Morello ve Rusya’nın protest punk grubu Pussy Riot’ın direniş ateşini körükleyen ortak çalışması. “Weather Strike” isimli yeni parçada değişim temelli başkaldırı arzusu ön planda.