Ne dinlesek: Lebanon Hanover, Serkan Emre Çiftçi, Woodkid, Bell Orchestre ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

TEKLİ: Bell Orchestre – IX: Nature That’s It That’s All
(Erased Tapes)

Montrealli Bell Orchestre, plak şirketi Erased Tapes ile yollarını birleştirdikten sonra yeni teklisini bir kısa filmle yayımladı. Film, grubun bir üyesi olan Kaveh Nabatian tarafından yönetildi. 16 mm’lik kısa, İngiliz Pathe arşivlerinden elde edilen görüntülerin derlenmiş taramalarından oluşuyor.

TEKLİ: Boris with Merzbow – Away From You
(Relapse Records)

Japonya’nın noise sahnesinin gediklileri Boris ve Merzbow yeni bir iş birliğiyle, 2020 için bir ağıt yakıyor. Aralıkta çıkacak 2R0I2P0 albümü, bu ortaklığın şimdiye dek yarattığı en karanlık ses bütünü olarak tanımlanmakta. İlk tekli “Away From You”nun içinden çıkmakta zorlanıyoruz.

ALBÜM: Beabadoobee – Fake It Flowers
(Dirty Hit)

Fake It Flowers, 90’lar alternatif rock sound’una gönül vermiş Beabadoobee’nin bugüne kadarki en yoğun çalışması. 12 şarkılık albüm, farklı duygu durumlarını yaşatırken yer yer ağlatıyor yer yer yüksek enerji enjekte ediyor. Filipin asıllı İngiliz müzisyeni takibe almakta fayda var.

TEKLİ: Fuzz – Mirror
(In The Red Records)

Ty Segall grubu Fuzz, yeni şarkısıyla coşturucu enerjisinden hiçbir şey kaybetmediğini gösteriyor. “Mirror”, makine seslerini andıran gitarlarla şehir tasviri oluşturuyor.

ALBÜM: Serkan Emre Çiftçi – Ekim
(Lu Records)

Gevende ve Cava Grande kadrolarından tanıdığımız Serkan Emre Çiftçi’nin ilk solo albümü, elektronik dehlizlerde tüyleri diken diken eden trompet melodileriyle, bilinmeyen bir evrenin keşfi gibi hissettiriyor. Acelesi olmadan, ağır ağır ısıtıyor şarkılarını. Plak şirketi tarafından “çekilmemiş bir filmin soundtrack’i” olarak tanımlanıyor Ekim. Albümün büyülü dünyası ve Orhan Cem Çetin’in kapak görseli arasındaki uyuma da bayıldık.

TEKLİ: Arlo Parks – Green Eyes
(Transgressive Records)

Londralı genç müzisyen Arlo Parks, ilk albümü Collapsed In Sunbeams için 2021’e randevu verdi. Yumuşacık melodileri ve kalbe dokunan vokaliyle “Green Eyes” parçasında Arlo, kendini kabul etme ve keşfetme hikâyesini anlatıyor.

ALBÜM: Lebanon Hanover – Sci-fi Sky
(Fabrika Records)

Larissa Iceglass – William Maybelline ikilisi, nostaljik karanlığı deşmeye yeni albümüyle devam ediyor. Darkwave geleneklerine sadık kalarak hipnotik ve minimal parçalar yapan Lebanon Hanover’ın 50 dakikalık ayini için play’e basın.

TEKLİ: Holy Sons – Slow To Run ft. Steve Shelley / Cóiste Bodhar
(Thrill Jockey)

Holy Sons’ın (Emil Amos), 30 Ekim’de yayınlanacak çift disklik Raw&Disfigured’ünden iki yeni parça. “Slow to Run” şarkısı, güneyin gotik havasını ve kozmik dokularını pop yapısıyla birleştirirken, Amos’a davulda kim eşlik ediyor dersiniz? Sonic Youth davulcusu olarak tanıdığımız Steve Shelley. “Cóiste Bodhar” ise daha geniş ve meditatif bir ses evreninde vuku buluyor.

TEKLİ: Kamufle ft. Contra, Mali Green – RUH
(Dikkat Records)

Old school hip hop severler buraya! Contra ve Mali Green mükemmel bir uyumla Kamufle’ye eşlik ederken, isyankâr bir havaya sahip şarkıda güncel konulardan dem vuruluyor.  

ALBÜM: Woodkid – S16
(Green United Music)

Yeni Woodkid albümü, barındırdığı vurucu melodileri ve senfonik dokunuşlarıyla bir deneyime dönüşüyor. Tüyler ürpertici tınılar ve sözlerin harika uyumuna şapka çıkarıyoruz.

ALBÜM: Kevin Morby – Sundowner
(Dead Oceans)

Kevin Morby, biraz rahatlamanızı istiyor. Eski bir kartpostala bakıyormuş hissi veren country rock ezgilerine sahip albüm, fütursuzca çimlerde uzanıp gökyüzünü seyrettiğimiz günlere bir aşk mektubu gibi.

TEKLİ: Non Square – Hold On
(Mesh)

Poliritmik oyunlar, tekinsiz bir atmosfer, dişleri titreten bas tonları ve soyut melodiler. İstanbullu prodüktör Non Square, aralık ayında Max Cooper’ın plak şirketi Mesh’ten yayımlayacağı dört parçalık EP’sinden ilk tadımlıkla beyin dalgalarını kıpırdatıyor. Modern elektronik müzik besteciliği adına her detayıyla nitelikli bir iş.

TEKLİ: Soft Analog – Geç Vakitler
(Apartman Diskosu)

Ankaralı grup Soft Analog’un dream pop, indie pop ve synth pop elementlerini birleştiren teklisi, bir partide elinizdeki içkiyle beraber kalabalıktan soyutlanırken sadece müziğe odaklanıyormuş hissi taşımakta.

ALBÜM: Patrick Cowley – Some Funkettes
(Dark Entries)

1982’de hayatını kaybeden disco prodüktörü ve besteci Patrick Cowley’nin arşivinden çıkan kayıtlardan oluşan derlemeler, son yıllarda partilerimizin vazgeçilmezleri arasında. Some Funkettes de uzun süreler aynı işlevi görebilecek bir toplama. 1975-1977 yıllarında Donna Summer, Herbie Hancock, The Temptations gibi şarkılarına yapılmış coverlar, her şeyiyle zamansız, her şeyiyle sofistike.

TEKLİ: Kerabra – Kayıp
(Bağımsız)


Yalovalı tek kişilik black metal projesi Kerabra’nın yakında yayımlanacak Kara Lisan EP’sinden ilk parça. Dinleyiciyi hırpalamayan ama yarattığı atmosferle ölüm temasının karanlığını üzerinize boşaltan bir şarkı “Kayıp”. EP’nin ardından bir albüm de yolda. 

TEKLİ: The Staves – Good Woman
(Atlantic Records)

The Staves, 6 yıl aradan sonra yeni albümleri Good Woman ile dönüyor. 5 Şubat 2021’de yayımlanacak albüm, The Staves üçlüsünün tamamen kendi prodüksiyonu. Kaybetmek, sevmek ve değişmek gibi temaları işleyen albümün ilk teklisi, bütün kadınlara adanmış.

TEKLİ: Öznil – Öylece Düşündüm
(ADA Müzik)

Öznil, yeni teklisiyle duygulara dokunma yetisini gözler önüne serdi. Söz ve müziği Öznil’e ait olan şarkı, soft pop esintisiyle ayakları yerden kesmekte.

ALBÜM: Matt Berninger – Serpentine Prison
(Concord Records)

The National solistinin ilk solosu, bastıran sonbahar havası için birebir. Depresyon hâlini sakin bir tavırla işleyen şarkılarıyla Matt Berninger, tınısal olarak grubundan çok uzaklaşmasa da bir kez daha incelikli şarkı yazarlığıyla parlıyor.

TEKLİ: Erika de Casier – No Butterflies, No Nothing
(4AD)

Geçtiğimiz yıl ilk albümü Essentials vesilesiyle tanıştığımız Kopenhaglı müzisyen Erika de Casier, âşık olup kelebekleri ve dalgalanmaları kalbimizin tam ortasında hissetmeyi çok istediğimiz ama bir türlü bu isteğe ulaşamadığımız anları betimliyor. Barok, akıcı ve oldukça samimi.

TEKLİ: King Princess – Only Time Makes It Human
(Zelig Records)

Şarkı, müzisyenin ilk albümü Cheap Queen’de de beraber çalıştığı Mike Malchicoff ortaklığıyla yaratılmış. Sözlerden anladığımız kadarıyla defterini kapatamadığı bir kalp kırıklığı var.

TEKLİ: Nilüfer Yanya – Crash
(ATO Records)

Londralı genç müzisyen Nilüfer Yanya, aralık ayında yayımlayacağını duyurduğu EP’si Feeling Lucky?’nin ısınma turlarını, yeni teklisiyle başlattı. İsminden de anlaşılacağı gibi yeni EP, iyi ve kötü şans üzerine yazılmış şarkılardan oluşacak.

TEKLİ: King Gizzard & The Lizard Wizard – Automation
(Bağımsız)

Üretim hızıyla kaş kaldırtan Avustralyalı grubun yeni albümünü müjdeleyen tekli. Üstelik ham ses ve görüntü dosyalarını web siteleri üzerinden erişime açan ekip, hayranlarını kendi kliplerini çekmeye ve parçaya remiks yapmaya davet ediyor.

TEKLİ: Mabel Matiz – Toy
(Pose Records)

Türkçe sözlü pop müzikte eklektik ve farklı disiplinlerle iç içe üretimlere imza atan Mabel Matiz, yeni parçasıyla ses evreninde bir köşeyi daha dönüyor. Farklı prodüksiyon anlayışlarının peşinden giden Mabel, yeni teklisi için KOVL ekibinden DJ Artz’la çalışmış.

TEKLİ: Gülinler – Hayatım Yıkılmış Sarayım
(Bağımsız)

Bartu Küçükçağlayan bestesi “Hayatım Yıkılmış Sarayım”ı dinlerken, Gülinler’in yorumu ve şarkının sözleri kadar, düzenlemesi ve farklı altyapısıyla da uzaklara dalıp gitmek kolaylaşıyor.

TEKLİ: Jane Weaver – The Revolution of Super Visions
(Fire Records)

“Herkes sosyal medyadan, eşitsizlikten ve dünya liderlerinin ölmekte olan bir gezegene yansıttığı toksik erkeklikten bıkmış durumda” diyen müzisyen, yeni albümünde bilinçli olarak pozitif hislere yöneldiğini söylüyor. Zira “The Revolution of Super Visions”, şimdiye dek kendisinden dinlediğimiz en coşkulu ve groove odaklı parça olabilir.

Yazı: Cem Kayıran, Ezgi Karaarslan, Aybüke Beren Kiraz