Ne dinlesek: Little Simz, The Chemical Brothers, Sons of Kemet ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

TEKLİ: Little Simz – Introvert
(AGE 101 Music)

Hip hop sahnesinde her yayınıyla kalp atışlarımızı hızlandırmayı başaran Little Simz, iki yılın ardından altı dakikalık manifesto gibi bir şarkıyla döndü. Inflo’nun prodüktörü olduğu “Introvert”te bir bandoyu andıran davullar ve epik üflemelilerin üstüne polis şiddeti, kentsel dönüşüm ve politik çıkmazların yanı sıra kendi ruh sağlığından da dem vuruyor Little Simz. Yeni albüm Sometimes I Might Be Introvert için 3 Eylül’ü bekleyeceğiz.

ALBÜM: The Mars Volta – Landscape Tantrums
(Clouds Hill)

The Mars Volta’nın 18 plaklık box seti La Realidad De Los Sueños yalnızca 5 bin basıldı ve hızlı bir şekilde tükendi. Söz konusu derlemede yer alan 8 şarkılık bir koleksiyon dijital ortamda da dinlemeye açıldı. Landscape Tantrums, grubun 2003 tarihli ilk albümü De-Loused In The Comatorium’un demo kayıtlarından oluşuyor. “Eriatarka”, “This Apparatus Must Be Unearthed”, “Inertiatic ESP”… Özlemişiz!

TEKLİ: The Chemical Brothers – The Darkness That You Fear
(Universal Music)

Kariyerlerinin 30. yılına denk gelen 2019’da yayımladıkları No Geography’yle The Chemical Brothers aşkımız yeniden depreşmişti. Ed Simons – Tom Rowlands ikilisinin albümden sonra yayımladığı ilk tekli, ne yazık ki aynı heyecanı yaratmaktan biraz uzak. Ama Run The Jewels, Suuns, Thom Yorke ve DJ Shadow için yaptığı işlerle tanıdığımız Ruffmercy’nin ellerinden çıkan klibi izlemeden geçmeyin.

TEKLİ: Kele – Nineveh
(KOLA)

Bloc Party solisti Kele, solo işlerine aşina olanlar için fazlasıyla ters köşe olarak tabir edilebilecek bir albüm için gün sayıyor. Normalde büyük orkestralarla kayıtlar yapmaya alışkın olan Kele, pandemi günlerinde birçok müzisyen gibi kendi başına üretmeye koyulmuş. İçe dönük ve dingin bir albüm olacak The Waves Pt. 1, 28 Mayıs’ta yayımlanacak. İkinci tekli “Nineveh”, müzisyenin kaybettiği ya da artık hayatında olmayan insanlar için yazdığı bir ağıt.

TEKLİ: Hayley Williams – Colour Me In
(Atlantic Records)

İlk solo albümünü 2020’de yayımlayan Paramore solisti Hayley Williams, şu sıralar “en sevdiği parçalara” yaptığı coverlarla kulaklara misafir. Geçtiğimiz haftalarda 90’lar alternatif rock sahnesinin kısa ömürlü ama tesirli gruplarından Failure’dan “The Nurse Who Loved Me”yi yorumladığı bir video paylaşan Williams’dan bu kez Broadcast’in 2002 tarihli harikası Haha Sound’un en özel şarkılarından “Colour Me In”i dinliyoruz.

ALBÜM: Jupiter & Okwess – Na Kozonga
(Zamora Label)

Kongo’dayız. Afrobeat geleneklerini rock ve disco unsurlarıyla buluşturan Jupiter & Okwess’in yeni albümü, baştan sona bir yüksek enerji tufanı. Albüme ismini veren şarkı, Boney M’in “Gotta Go Home”una yapılmış bir cover ve içinden çıkamıyoruz! Ana Tijoux düeti “You Sold Me a Dream”in harika klibi de burada.

TEKLİ: Lara Di Lara – Nefesim Kesilene Kadar
(Grace Records)

Lara Di Lara 2021’in her ayına bir şarkı bırakmaya devam ediyor. Kamufle ortaklıklı EP’lerini beklemeye devam ederken nisan ayının güzelliği “Nefesim Kesilene Kadar” çıkageldi. Prodüktör koltuğuna bir kez daha Levni’nin geçtiği şarkı, ritmik düzenlemesiyle büyülüyor.

TEKLİ: Pulsar – Uğultular
(Sony Music Turkey)

İki yıldır birlikte konserler veren Hakan Vreskala ve Deniz Mahir Kartal’ın güç birliği Pulsar’la 3D animasyon klibiyle birlikte yayımlanan ilk tekli “Hırpani”yle geçtiğimiz sonbaharda tanışmıştık. Halk müziği ve elektronik unsurları harmanlayan duonun ikinci teklisi de klibi eşliğinde geldi. İlyas Hayta’nın yönettiği “Uğultular” klibinde performans sanatçıları Umut Sevgül ve Metehan Kayan’ı izliyoruz.

TEKLİ: Sons Of Kemet – To Never Forget The Source
(Impulse! Records)

Yeni nesil cazın dokunduğu altın olan temsilcilerinden Shabaka Hutchings’in sayısız projesinden Sons Of Kemet, Black To The Future ismini verdiği yeni tematik işiyle geri dönüyor. Albüm öncesinde ilk durak “Hustle”, Kojey Radical ve Lianna La Havas’ın mikrofon başına geçtiği kozmik ve yüksek tempolu bir spoken word güzellemesiydi. İkinci tekli ile caz geleneklerine daha yakın bir yerde konumlanıyor. Hipnotik ritimler ekseninde ilerleyen şarkıda Shabaka Hutchings’in klarnet performansı ön planda.

ALBÜM: Cabaret Voltaire – BN9Drone
(Mute)

Endüstriyel post-punk’ın vazgeçilmez gruplarından Cabaret Voltaire’i 21. yüzyıla taşımaya niyetlenen Richard H. Kirk, 26 yılın ardından ilk stüdyo albümünü geçtiğimiz yıl yayımlamıştı. Shadow Of Fear’ın ardından iki drone albümüyle yoluna devam eden Cabaret Voltaire’in bu serideki ikinci işi, 64 dakikalık tek bir şarkı olarak kurgulanmış, işitsel bir deneyim.

TEKLİ: Snag – Heirloom
(Middle-Man)

Milwaukee çıkışlı screamo / hardcore grubu Snag, ikinci albümünü “Heirloom” isimli üç dakikalık şarkıyla duyurdu. 2000’ler başına ışınlayan çiğ mi çiğ bir sound söz konusu. Parça, salgın günlerinde arkadaşlığın ve dayanışmanın önemini hatırlamaya dair. 

TEKLİ: Dlina Volny – Bipolar
(Italians Do It Better)

Retro synth müziği tutkunlarının favori etiketlerinden Italians Do It Better’ın son transferlerinden Belaruslu üçlü Dlina Volny’nin yeni teklisi. Ekibin 2020’de yayımladığı “Do It” kadar akılda kalıcı değil ama lezzetli, tutku dolu ve tekinsiz bir 80’ler nostaljisi.

EP: Islet – Through The Eyelet
(Fire Records)

Galli deneysel pop üçlüsü Islet, yedi yıllık sessizliğini 2020 baharında yayımlanan Eyelet albümüyle bozmuştu. Geri dönüşün üzerinden bir yıl geçti ve albümden dört parça, grubun dört farklı müzisyen dostunun ellerinde yeniden hayat buldu. Flamingods üyesi Mera Bhai’nin “Radel 10” remiksi favorimiz.

TEKLİ: Georgia Anne Muldrow – Unforgettable
(FORESEEN Entertainment)

Georgie Anne Muldrow, önümüzdeki mayıs ayında VWETO adını verdiği hip hop beat albüm serisinin üçüncü bölümünü yayımlayacak. İkinci tekli “Unforgettable”, synth dokunuşlarıyla genişleyen atmosferik bir “funk mantrası”.

Albüm: Dinosaur Jr. – Sweep It Into Space
(Jagjaguwar)

Dinosaur Jr.’ın 12. stüdyo albümü olan Sweep It Into Space’in çeşitli parçalarında kimi dokunuşlarına rastladığımız Kurt Vile, aynı zamanda albümün ortak prodüktörü. Lou Barlow’un yazdığı “Garden”, ilk dinlemelerdeki favorimiz. Bir olgunluk dönemi işi ama hiç öyle olmak gibi bir iddiası yok. Yapmayı sevdiği müziği yapmaya devam ediyor Dinosaur Jr., iyi ki!

TEKLİ: Maymunla Diyalog – O R K A 
(M4NM)

Grejuva ve Çağın Güler ikilisinin duo projesi olarak başlayan, sonrasında kadroyu Rinxlaya ve Nube eklemeleriyle genişleten Maymunla Diyalog’un 2021’deki ilk teklisi. Enstrümantal ve düşük tempolu “O R K A”, biraz post-rock havası estiren sürükleyici bir parça. Şapkasından ne zaman ne çıkaracağını tahmin etmenin güç olduğu gruplardan biri olan Maymunla Diyalog’dan yeni kayıtlar için bu kadar uzun beklememeyi umuyoruz.

ALBÜM: Alfa Mist – Bring Backs
(ANTI-)

Alfa Mist’in ANTI- etiketiyle yayımladığı ilk albüm, müzisyenin Doğu Londra sokaklarında geçen gençlik yıllarından ilham alıyor. Kişisel müzik dünyasında bugüne dek en detaylı şekilde kurgulanmış iş olduğunu belirttiği Bring Backs’te uzun yıllardır birlikte çalıştığı bir orkestrayla stüdyoya girmiş: Gitarda Jamie Leeming, bas ve vokallerde Kaya Thomas-Dyke, davulda Jamie Houghton ve trompette Johnny Woodham.

TEKLİ: Steady Fingers – Goodnight My Love (feat. Emre Metin Bilginer)
(Bağımsız)

Taksim Hold’em filminin soundtrack’iyle de tanıdığımız İstanbullu müzisyen James Önder’in projesi Steady Fingers’ın yeni teklisi. Bir blues balladı tadındaki “Goodnight My Love”da Emre Metin Bilginer’in gitar sololarını dinliyoruz.

TEKLİ: Keuning – Ends of the Earth
(Bağımsız)

The Killers gitaristi Dave Keuning’in 25 Haziran’da yayımlanacak ikinci solo albümünden bir tekli daha. Şarkının akorlarının bir gece evinde akustik gitar çalarken kendiliğinden çıkıverdiğini belirten Keuning, “Aslında Nashville akorduyla elektro gitarda çaldım, bu yüzden de tiz bir sound’u var.” diyor.

TEKLİ: Flying Lotus – Black Gold / Between Memories
(Warp)

Flying Lotus’un yapımcıları arasında yer aldığı Netflix’in anime serisi Yasuke’nin müziklerinden iki tadımlık. Biri Thundercat diğeri de Niki Randa ortaklığı olan parçalar, 16. yüzyıl Japonya’sında tarihe geçen ilk Siyah samuray Yasuke’nin yaşamına dair anlamlı yankılara sahip. 

TEKLİ: Sophie Hutchings – Scattered On The Wind
(Mercury KX)

Avustralyalı müzisyen Sophie Hutchings’in 2020 albümüne ismini veren şarkı(lar) için çekilen Mu Tunç imzalı klip. Büyük kısmı siyah beyaz olsa da Ali Kanıbelli imzalı sinematografisiyle hemen her bir sahnesiyle iç açan “Scattered On The Wind”, yedi buçuk dakikalık bir duygu tufanı. Şarkının atmosferiyle de kusursuz bir uyuma sahip.