Ne dinlesek: Tricky, Arca, Josephine Foster, Eskiz, Lomelda ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

TEKLİ: Nina Hagen & George Clinton – Unity
(Groenland Records)

Post-punk ikonu Hagen’ın George Floyd’un polis tarafından katledilmesinin ardından, Black Lives Matter hareketine ithafen Clinton’la yaptığı iş birliği. Yolda Groenland etiketiyle çıkacak bir Hagen albümü de var.

ALBÜM: Tricky – Fall To Pieces
(False Idols)

Tricky’ye yeni albümde Marta ve Oh Land eşlik ediyor. Hayatındaki olumsuzlukları; güzellik, gerilim ve öfke unsurlarına sahip bir müziğe dönüştürmede usta olan Tricky, açılış şarkısı “Thinking Of”da tembel bir ritimle “hissetmenin nasıl acı verdiğini” Marta aracılığıyla fısıldıyor.

TEKLİ: SZA ft. Ty Dolla Sign – Hit Different
(Top Dawg Entertainment)

SZA, The Neptunes prodüktörlüğündeki “Hit Different” ile R&B evrenine geri döndü. Parçanın bol koreografili klibi de sanatçının elinden çıkmış.

ALBÜM: Bill Callahan – Gold Record
(Drag City)

Geçtiğimiz yıl paylaştığı Shepherd In A Sheepskin Vest ile Callahan evlilik ve ebeveynlik deneyimini farklı bir perspektifle önümüze sunmuştu. Samimi ve uzun soluklu bir albümdü. Gold Record da aynı içtenlikle, günlük hayatın içinde kaybolan sıradan ama değerli anlara dair farkındalık yaratan bir ziyafet.

TEKLİ: Arca – Mallorca
(1000000)

Henüz KiCk, I isimli yeni albümünün etkisini üzerinden atamamışken; Arca’dan yepyeni bir tekli daha geldi. Şarkı; queer, seks işçisi ve LGBTİ+ bireylerle dayanışma içindeki sivil toplum örgütlerine destek amacıyla hazırlanan Mutants Vol.2: Riot derlemesinde yer alıyor.

EP: Dirty Projectors – Super João
(Domino Recording)

Dave Longstreth’in başı çektiği dört parçalık Super João EP’si, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Brezilyalı bossa nova öncülerinden João Gilberto’dan ilham alıyor. 

TEKLİ: Eskiz – Rüyaların Ortasında
(Bağımsız)

Şarkılarını “Türkçe sözlü ağır müzik” olarak tanımlayan Eskiz, yakın zamanda çıkacak yeni albümden bir şarkıyı dijital ortamlara saldı. Rock’n’roll elementleriyle rüya gibi bir atmosfer yaratan Eskiz; bazen yumuşak tınılarıyla, bazen de yüksek temposuyla dinleyenleri kozmik bir ruh dansına davet ediyor.

ALBÜM: Josephine Foster – No Harm Done
(Fire Records)

Josephine Foster’ın sürpriz albümü No Harm Done, İspanyol ve Amerikan kültürü içinde harmanlanmış bir indie folk rüzgârı. Müzisyen, albüm için kataloğunda Alabama Shakes, Phosphorescent gibi isimler olan prodüktör ve kayıt teknisyeni Andrija Tokic ile çalışmış.

TEKLİ: Adrianne Lenker – anything
(4AD)

Big Thief grubundan tanıdığımız Adrianne Lenker’in, 23 Ekim’de çıkacak yeni albümünden bir iştah açıcı. Dinlendirici ve hüzünlü tınılara sahip bir şarkı olan “anything”, albümdeki diğer şarkılar uğruna sabırsızlanmak için tek başına yeterli.

ALBÜM: Lomelda – Hannah 
(Double Double Whammy) 

Hannah Read’in müzikal kimliği Lomelda, yeni albümüyle benliğinin farklı kıyılarını keşfe çıkıyor ve kendisiyle tanışıyor. Sanatçı, bu albümüyle müziğe karşı sorumluluğunu yerine getirdiğini açıklarken; biz de her durağı Lomelda’ya ait olan bir yolculuğa çıkıyoruz. 

TEKLİ: Short-Haired Domestic – A Song in German Concerning Gardens and Goodbye 
(F Sharp Productions)

Eski Talk Talk üyesi Tim Friese-Greene ve Lee Friese-Greene ikilisinin projesinin her biri farklı bir dilde söylenen, dokuz parçalık albümünden dinlemeye açılan üçüncü tekli. 

ALBÜM:  All Them Witches – Nothing as the Ideal
(New West Records)

Stoner rock grubu All Them Witches’ın önceki yayınlarından birçok açıyla ayrılan altıncı albümü. Klavyeci Allan Van Cleave artık grubun bir parçası değil ve şarkılara eskilere nazaran daha ağır doom/sludge bir hava hâkim. Güney Amerika’nın gotik anlayışından beslenen grubun şarkılarda orman, çöl ve din motifleri önemli bir yer kaplıyor.

TEKLİ: Yolcu – A Hunter and the Prey
(Bağımsız)

Türkiyeli müzisyen Dağtaş ve MIAM Sonic Arts bölümünde tanıştığı İngiliz müzisyen Joe Coniche’in temellerini 2017’de attığı electronica projesi Yolcu, kasım ayında ilk EP’sini yayımlamaya hazırlanıyor. Grubun müzikal evrenine ilk adımı attıran “A Hunter and the Prey”in 3 boyutlu tarama görüntülerinden oluşturulmuş klibi de fazlasıyla etkileyici.

TEKLİ: AURORA – The Secret Garden
(Decca Records)

Marc Munden’ın yönetmenliğini yaptığı The Secret Garden filminin müziği. Dinleyenleri fantastik ama bir o kadar da sakin bir dünyaya davet ediyor. Sihirli bir evrene ışınlanmış gibi hissettiren şarkı, Aurora’nın yaptığı ilk film müziği değil. Daha önce Frozen 2 filmindeki Into the Unknown şarkısını da seslendirmişti.

ALBÜM: Hurts – Faith
(Lento Records)

Hurts, beşinci albümüyle kusursuz bir uyum yakaladığını ispatlıyor. 90’lar referanslı vokal kompozisyonları ile 80’lerin prodüksiyon fikirlerinin bir karışımı olan albüm, dinleyenlere edebi motiflerle süslü, büyülü bir anlatı sunuyor.

TEKLİ: Yellow Days & Mac DeMarco – The Curse
(Sony Music)

18 Eylül’de, hayranlarının üç yıldır beklediği A Day in a Yellow Beat albümünü yayımlayacak Yellow Days, idollerinden Mac DeMarco’yla güçlerini birleştirdiği “The Curse” parçasını klibiyle birlikte paylaştı.

TEKLİ: Good Sad Happy Bad – Shades
(Textile Records)

Mica Levi’nin liderliğini üstlendiği Micachu and the Shapes, beş yılın ardından yeni bir albüm yayımlıyor. Üstelik grubun artık yeni bir ismi var: Good Sad Happy Bad.

TEKLİ: Julia Stone – Unreal
(BMG)

Avustralyalı müzisyen Julia Stone, yeni şarkısını uzun zamandır birlikte çalıştığı prodüktör Thomas Bartlett için yazdı. “Unreal”, müzisyenin sekiz yıl aradan sonra gelecek solo albümünde yer alacak.

ALBÜM: Cenk Erdoğan – Arıyorum Hâlâ
(CK Music Production)

Çok yönlü müzikal kişiliğiyle hem eşlik ettiği müzisyenlerle hem de son dönemde ağırlık verdiği film müzikleriyle tanınan gitarist Cenk Erdoğan, salgın günlerinin tesiri altında yazdığı şarkıları albümleştirdi. Arıyorum Hâlâ, Erdoğan’ın yedinci solosu.

TEKLİ: Pitohui – Foton
(Shalgam Records)


“Foton”un, çok katmanlı ve dolambaçlı yapısı sanki nasıl geçeceğini bilmediğimiz, tekinsiz bir sonbaharı işaret ediyor ve âni dalgalanmalarıyla, kesilmeyen ritmiyle keyifli bir dinleme deneyimine dönüşüyor.

TEKLİ: ANOHNI – R.N.C. 2020
(Rebis Music)

“R.N.C. 2020”, geçtiğimiz hafta Amerika’da gerçekleştirilen Cumhuriyetçi Ulusal Kongre üzerine gelen bir tepki. ANOHNI, ülkesinin karanlık politikalarını Damızlık Kızın Öyküsü’nü hatırlatarak yorumluyor: “Cumhuriyetçi Ulusal Kongre’yi izledim. Çoğumuzun hissettiği korkuyu kelimelere dökmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Gerçekten neler oluyor? Hızla artan yolsuzluk ve gizli anlaşmalar ABD’yi mahvediyor. Hristiyan ekstremistler ülkeyi Damızlık Kızın Öyküsü’ndeki gibi bir yere dönüştürmek istiyor.”

TEKLİ: Thurston Moore – Siren
(Daydream Library Series)

“Siren” isimli yeni Thurston Moore şarkısı, Bandcamp üzerinden Radieux Radio imzalı bir kısa film eşliğinde yayımlandı ve “Büyümeye dair antik bir deniz kızı ritüeline film müziği” olarak tanımlanıyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Asena Büyük, Ezgi Karaarslan