Ne dinlesek?: MGMT, Grimes, Yank ve dahası

Taze yayınlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

TEKLİ: MGMT – In The Afternoon

Son albümünü 2018’de yayınlayan MGMT’nin retro bir psikedelinin yankılandığı ses aleminden çıkan son güzellik “In The Afternoon” isimli tekli oldu. 2020 baharında MGMT Records etiketiyle 12 inç plak formatında satışa çıkacak parça, MGMT imzalı klibiyle yayınlandı.

TEKLİ: HEALTH & Xiu Xiu – DELICIOUS APE

Noise pop severlerin favori gruplarından HEALTH, düet serisine Xiu Xiu ile birlikte kaydedilmiş “DELICIOUS APE”le devam ediyor. Yaklaşık altı dakika uzunluğundaki şarkı janrlar ötesinde bir müzikal buluşmayı belgeliyor. Dinleyiciyi yoğun bir tesir altına alan ve beklenmedik kırılmalarla içinde sağa sola savrulma imkânı tanıyan “DELICIOUS APE”, HEALTH ve Xiu Xiu’nun ortak ürünü olan bir albüm için ağzımızı sulandırıyor.

ALBÜM: Kaytranada – Bubba

Yaklaşık üç yıldır beklediğimiz albüm bir sürpriz şeklinde geldi. Haiti asıllı Kanadalı prodüktör Kaytranada, ikinci albümü Bubba’da ruh halinden ruh haline, yaklaşımdan yaklaşıma savruluyor. Kali Uchis, Mick Jenkins, Iman Omari, Pharrell Williams ve Charlotte Day Wilson, 17 şarkılık serüvende karşımıza çıkan konuk müzisyenlerden sadece birkaçı.

TEKLİ: Swamp Dogg – Sleeping Without You

1970’ten bu yana üretimlerini sürdüren soul müziğin yaşayan efsanelerinden Swamp Dogg, yeni albümünü 6 Mart’ta Joyful Noise etiketiyle yayınlayacak. Sorry You Couldn’t Make It isimli albümden kulaklarımıza çalınan ilk parça ise Justin Vernon, Jenny Lewis ve POLIÇA grubundan Channy Leaneagh’ın eşlik ettiği “Sleeping Without You” oldu.

TEKLİ: Grimes – 4ÆM

Grimes’ın bir konsept albüm olarak kurguladığı Miss_Anthropocene, iklim değişikliğinin insan formundaki hayali tanrıçasını konu edecek. Grimes yaptığı açıklamalarda bu karakteri “Uzayda yaşayan psikedelik bir güzellik kraliçesi / şeytan” olarak tanımlıyor. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan “We Appreciate Power”a kıyasla daha eklektik ve kırılgan bir yapı üzerine inşa edilen yeni tekli “4ÆM”, zengin ritmik kurgusuyla dikkat çekiyor.

TEKLİ: Islandman – Zebra

İkinci Islandman uzunçaları Kaybola’ya adım adım yaklaşıyoruz. Danimarkalı etiket Music for Dreams tarafından yayınlanacak albümün beşinci teklisi “Zebra”, Anadolu tınılarını Afrika çöllerine taşıyor, yeni albüm için heyecanı iyice artırıyor.

TEKLİ: Yank – Durbak

Nekizm ve Pitohui gibi gruplarıyla tanıdığımız Hollanda’da yerleşik müzisyen Yankı Bıçakçı’nın solo projesi Yank, uzun zamandır merakla beklediğimiz yeni kayıtlarından ilkini paylaştı. Zengin orkestrasyonu ve akılda kalıcı vokal melodisiyle “Durbak”, Shalgam Records etiketi ve Umut Subaşı imzalı klibiyle yayınlandı.

TEKLİ: Gone is Gone – No One Ever Walked on Water

Mastodon, At The Drive-In ve Queens of the Stone Age üyelerinden oluşan süpergrup Gone is Gone, 2017 çıkışlı ilk albümünün ardından yeni bir tekliyle karşımızda. Kısa soluklu ama epey güçlü “No One Ever Walked on Water”, sinematik ve destansı rock tınısıyla kulakların pasını siliyor.

TEKLİ: İdil Meşe – Dünya Halim

Da Poet’le hayata geçirdiği Rain Lab projesi ve farklı iş birlikleriyle tanıdığımız İdil Meşe, Ada Müzik etiketiyle yayınladığı “Dünya Halim” teklisinde epey dingin bir atmosferle karşımıza çıkıyor. Meşe, parçanın “Amerika, İrlanda ve Almanya’daki müzik maceralarının ardından doğduğu yer İstanbul’a dönüşünü kutladığını” söylüyor.

EP: Burak Serter – audience of the machines

Post, The Away Days ve Ponza gibi gruplarla karşımıza çıkan Burak Serter, bir yandan da solo elektronik müzik üretimlerini sürdürüyor. Tekinsiz kulüp tınılarından acid güzellemelerine uzanan dört şarkılık EP audience of the machines, dijital mecralardaki yerini aldı.

TEKLİ: Moses Sumney – Polly

Jagjaguwar etiketiyle yayınladığı ilk albümü Aromanticism ile müzik otoritelerini mest eden Amerikalı müzisyen Moses Sumney, şubat ve mayısta yayınlanacak iki ayrı bölümden oluşan yeni albümü græ’den bir parça daha paylaştı. Şarkı eşliğinde Moses Sumney’nin gözlerinin içine bakarak hislenmek isteyenler, hemen aşağıya!

TEKLİ: Feryin Kaya & Berke Can Özcan – Bard, Bad, Brad

Uzun yıllardır birçok farklı isim altında üretimlerini sürdüren, kollarını müzikal haritanın farklı uçlarına uzatmayı alışkanlık edinen Feryin Kaya ve Berke Can Özcan’dan 14 dakikalık bir sürpriz var. İç içe geçmiş birkaç farklı şarkı gibi dinleyen akışıyla “Bard, Bad, Brad”, incelikle işlenmiş bir sesli hikâye gibi.

TEKLİ: ÄTNA – Come To Me

Almanya çıkışlı avangart electropop ikilisi ÄTNA, Humming Records’tan yayınlanacak yeni albümü Made By Desire’ın yeryüzüne inişi için 14 Şubat’ı işaret ediyor. Punk ruhlu bir modern pop tınısı benimseyen “Come To Me”, albüme dair beklentilerimizi iyice yukarı çekti bile.

ALBÜM: Daniel Lopatin – Uncut Gems OST

Safdie Kardeşler’in Adam Sandler ve NBA efsanesi Kevin Garnett’i başrollere taşıyan son filmi Uncut Gems’in müzikleri, birçoğumuzun Oneohtrix Point Never mahlasıyla tanıdığı besteci ve prodüktör Daniel Lopatin imzası taşıyor. Safdie Kardeşler’le ikinci iş birliğine imza atan Lopatin’e sesleniyoruz: “Lütfen daha çok film müziği yap!”

TEKLİ: Get The Blessing & Marc Gauvin – Ulysses Frigidair

Efsanevi müzisyen Robert Wyatt’ın melodik mırıldanmalarıyla eşlik ettiği Get The Blessing şarkısı “Americano Meccano”, deneysel cazın başucu albümlerinden 2012 çıkışlı OCDC’nin en popüler şarkısı olmuştu. Aynı kayıt, yıllar sonra farklı bir versiyonla karşımızda. Fransız müzisyen Marc Gauvin’in kasvetli vokal melodilerini serpiştirdiği yeni versiyona “Ulysses Frigidair” ismi verilmiş.

TEKLİ: Nada Surf – Looking For You

90’larda “Popular” şarkısı ile “popüler” olan New York alternatif rock sahnesinin köklü gruplarından Nada Surf, kuruluşunun 30. yılını yeni bir albümle taçlandırıyor. 7 Şubat 2020’de yayınlanacak Never Not Together’dan paylaşılan yeni tekli “Looking For You”nun, parçanın uyandırdığı çocuksu hisleri canlandıran bir animasyon klibi de var.

TEKLİ: The Voidz – Did My Best

The Strokes’un esas kişisi Julian Casablancas, açıkçası The Voidz isimli projesiyle son yıllarda The Strokes’dan çok daha fazla heyecan uyandırıyor.  The Voidz, yeni teklisi “Did My Best”i yayınladı. Parçanın prodüktör koltuğunu, lo-fi rock sahnesinin bugününe yön veren rüya gibi bir ikili paylaşıyor: Mac DeMarco ve Kirin J. Callinan. Dahası da var: Parça, daha önce yayınlanan “The Eternal Tao”nun yeni bir versiyonuyla birlikte hazırlanmış 11 dakikalık tuhaf mı tuhaf bir kliple birlikte servis edildi!