Ne dinlesek: Róisín Murphy, BaBa ZuLa, Taner Yücel, Jónsi ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

ALBÜM: Róisín Murphy – Róisín Machine
(BMG Company)

2016 çıkışlı Take Her Up To Monto albümünü takip eden Róisín Machine için uzun yıllar birlikte çalıştığı Crooked Man’in kapısını çalan Murphy’nin yeni disko albümü. Dans etmeden, eklemleri hareket ettirmeden dinlemenin mümkün olmadığı 10 leziz parça!

TEKLİ: CHAI – Donuts Mind If I Do
(Sub Pop)

Japonya’nın deneysel pop dörtlüsü CHAI, yeni teklisiyle, mutlu bir hayat yaşamanın acı gerçekliklerimiz içinde dahi mümkün olduğunu anlatmaya çalışıyor. Toplumsal yoğrulmalara kulak asmadan, CHAI için mutluluğun ne anlama geldiğini dinliyoruz.

ALBÜM: BaBa ZuLa Hayvan Gibi
(Night Dreamer & Gülbaba Records)

25 yıllık BaBa ZuLa kariyerinin ilk canlı kaydedilmiş albümü. Grubu “en gerçek” hâliyle deneyimleme şansı ayağınıza geldi. Haarlem şehrindeki Avrupa’nın en eski ve en büyük plak fabrikalarından Record Industry’nin hemen üstünde konumlanan Artone Studio’da tek seferde kaydedilen albümde kimi klasik BaBa ZuLa şarkılarının yeni versiyonları da mevcut.

TEKLİ: Taner Yücel – Tophane’de Tek Kişilik Aşk Tek Kişilik Oda
(Bağımsız)

Prodüktör ve müzisyen olarak eşlik ettiği albümlerle yerli sahnenin üretken müzik insanlarından biri olan Taner Yücel, kişisel arşivinden parçaları gün yüzüne çıkarıyor. 2013’te kaydedilmiş “Tophane’de Tek Kişilik Aşk Tek Kişilik Oda”, damarınıza damarınıza basan melodilerle dolu. Kapak görseli de Vardal Caniş’den.

ALBÜM: Shamir – Shamir
(Bağımsız)

Dört gözle beklediğimiz yeni Shamir albümünün enerjisiyle, inançlar ve sevgi gibi üzerine düşünmekten çekinebildiğimiz konulara doğru cesaretli bir atlayış yapıyoruz. Gün geçtikçe kendini müzikal anlamda geliştirdiğini, türler arası şık geçişlerden fark edebilmek mümkün.

TEKLİ: Hedonutopia – Meteor
(Dokuz Sekiz Müzik)

23 Ekim’de yayımlanacak Beyaz Durak albümünün ikinci tadımlığı “Meteor”, dünyanın çirkin ve korkunç gerçekleri karşısında deli gömleği giymiş bir uzaylı gibi dolaşan insanları, başka bir “dünyanın” mümkün olduğu bir gezegene davet ediyor. 

TEKLİ: Good Sad Happy Bad – Pyro
(Textile Records)

Ayrıksı pop tınılarıyla gönlümüzü fetheden Micachu and The Shapes’in yeni sürümü Good Sad Happy Bad, 16 Ekim’de yayımlanacak Shades albümü için ısınma turlarına devam ediyor. Post-punk severler kaçırmasın!

ALBÜM: Jónsi – Shiver
(Krunk)

Sigur Rós’tan tanıdığımız kadim dostumuz Jónsinin on yılın ardından gelen solo albümü Shiver’ı tarif etmek için üç kelime: sürreel, nordik ve karanlık. İçeride Cocteau Twins’in efsane sesi Elizabeth Fraser ve Robyn ile iş birlikleri var. 

TEKLİ: Dilan Balkay – parçalanmadan
(pelesenkville)

Sedef Sebüktekin, Evrencan Gündüz, Canozan ve Dolu Kadehi Ters Tut gibi isimleretrompetiyle eşlik eden müzisyen Dilan Balkay’ın yeni teklisi, onlarca silüet içinde kaybolan ve olmak istediğiyle olduğu arasındaki derin uçurumlarda “parçalanmadan” yaşamaya çalışanlar hakkında. 

EP: Dirty Projectors – Earth Crisis
(Domino Recordings)

Bu yıl içinde beş ayrı grup üyesine ait beş kısaçalara kavuşacağımız Dirty Projectors evreninin dördüncü durağında, klavyede yer alan Kristin Slipp’i Dave Longstreth ile yazdıkları şarkıları söylerken dinliyoruz. Albüme eşlik eden kısa film ise bir encyclopedia pictura işi. 

ALBÜM: YėY – Mirages
(GRGDN Music)

House ve dünya müziğini birleştiren YėY’den yeni bir albüm. Oryantal tınılar da barındıran albüm, grubun deneyimlerine ve keşiflerine devam ettiğinin bir işareti.

TEKLİ: Annie – Corridors of Time
(Bağımsız)

Norveçli müzisyen Annie, 11 yıldır süren sessizliğini Dark Hearts albümüyle bozmak niyetinde.  “Corridors of Time” da 16 Ekim’de yayımlanacak albüm için heyecanlanmamıza yetecek bir sebep. Annie, sisli bir synth-pop güzellemesiyle büyülü bir dünyaya davet ediyor.

ALBÜM: Can Bora Tanzer – Parabasis
(Dükkan Production)

İstanbullu genç müzisyen Can Bora Tanzer, türler ve yaklaşımlar arasında geçişken bir sound benimsediği üçüncü albümünü yayımladı. Sinematik bir atmosfer sunan Parabasis’de klasik müzik referansları, etnik unsurlar ve elektronik katmanlar ön planda. Dokuz şarkılık albümün mastering işlemlerini Hakan Kurşun üstlenmiş.

TEKLİ: Lil Zey – Zor
(EMI)

Berklee College of Music’teki eğitiminin ardından Atlanta’ya yerleşen Türkiyeli hip hop sanatçısı Lil Zey, “Zor” isimli yeni teklisiyle lo-fi hip hop ve trap estetiklerini harmanlıyor. Parçanın klibi de fotoğraf sanatçısı Osman Özel tarafından Urfa’da çekilmiş.

EP: Kurt Vile – Speed, Sound, Lonely Kv
(Matador Records)

Kurt Vile, yeni EP’sindeki parçalardan birkaçını Dan Auerbach ile birlikte hazırladı. Dümeni country müziğe kıran Kurt Vile’ın 5 şarkılık EP’sinde bir de John Prine düeti var.

TEKLİ: Shilpa Ray – Heteronormative Horseshit Blues
(Bağımsız)

Blues punk tarzıyla tanınan Amerikalı müzisyenin, 20’li yaşlarında deneyimlediği istismarcı ilişkiden etkilenerek yazdığı şarkısı. “Heteronormative Horseshit Blues”, isminden de anlaşılacağı gibi heteronormatif toplumsal baskıya karşı bir başkaldırı niteliğinde. Yönetmen Amos Poe ile bir iş birliği olan klipte kamera arkasındaki isim de Ebru Yıldız. 

ALBÜM: She Past Away – Belirdi Gece (10th Anniversary Edition)
(Fabrika Records)

Yerli sahnenin köklü darkwave gruplarından She Past Away, ilk albümü Belirdi Gece’nin 10. yaşını özel bir plak baskısıyla kutluyor. Fabrika Records etiketiyle sınırlı sayıda basılan albüm, yarı siyah özel plaklarıyla göz kamaştırıyor.

TEKLİ: Pulsar – Hırpani
(Epic İstanbul)

Stockholm’de yerleşik Hakan Vreskala ve Berlin’de yaşayan Deniz Mahir Kartal, yeni bir müzik projesi için güçlerini birleştirdi. Pulsar ismini verdikleri birlikteliklerinin ilk teklisi “Hırpani”, halk müziği ve elektronik dokunuşları bir araya getiren bir çalışma.

TEKLİ: Sinéad O’Connor – Trouble of the World
(Heavenly Recordings)

Uzun zamandır sessizliğini koruyan O’Connor, Amerikalı Gospel kraliçesi Mahalia Jackson’ın “Trouble of the World”ünü yorumlayarak, Don Letts’in hazırladığı videoyla birlikte yayımladı. Tekliden elde edilecek tüm gelir Black Lives Matter’a bağışlanacak.

TEKLİ: Bill Callahan & Bonnie “Prince” Billy – Blackness of the Night
(Drag City)

Yolları yıllardır Drag City bünyesinde kesişen Bill Callahan ve Bonnie “Prince” Billy’nin (Will Oldham) AZITA eşliğinde hazırladıkları Cat Stevens (Yusuf İslam) cover’ı. 

Yazı: Asena Büyük, Cem Kayıran, Ezgi Karaarslan