Ne dinlesek: Sufjan Stevens, Elif Çağlar, Kurt Vile, IDLES ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

ALBÜM: Sufjan Stevens – Ascension
(Asthmatic Kitty Records)

Trump’ın bir problem değil; bir semptom olduğunu öne süren “America” teklisiyle tadına baktığımız Ascension; Sufjan Stevens’ın deyişiyle müziğin sorular sorduran ve düşünmeye sevk eden gücünden ilham alıyor.

ALBÜM: Eskiz – Kozmik Ruh Dansı
(Bağımsız)

Daha önce çeşitli teklilerle nefis bir albümün sinyallerini veren Eskiz, Kozmik Ruh Dansı’nı başlattı. Yeni albüm, alıştığımız Eskiz tınılarına göre daha yumuşak bir atmosfer sunsa da enerjisinden hiç ödün vermiyor.

TEKLİ: Actress – Loveless / Angels Pharmacy
(Ninja Tune)

Darren Cunningham’ın soyut katmanlarda var olan Actress’inden iki güzellik birden. Aura T-09 ve Zsela iş birlikleriyle göze çarpan tekliler, spoken word ve sentetik looplarla parlıyor.

ALBÜM: IDLES – ULTRA MONO
(Partisan Records)

İngiliz grup IDLES’ın büyük beklenti yaratılan ve tüm beklentilerin karşılığını veren üçüncü albümü. Play’e basın ve bir yandan gitarist Mark Bowen’la yaptığımız röportajı okumaya koyulun!

EP: Gaye Su Akyol –  Remiks İmparatorluğu III
(Vesvese Records)

Remiks İmparatorluğu serisinin üçüncü ayağındayız. Hologram İmparatorluğu parçalarını remiksleyenler arasında Que Sakamoto, Netam ve Oceanvs Orientalis var.

TEKLİ: Royal Blood – Trouble’s Coming
(Black Mammoth Records)

Royal Blood’ın önümüzdeki baharda çıkması planlanan, henüz ismi belli olmayan üçüncü albümüne ışık tutan şarkı. Kirli gitar tonları ve enerjik rock’n’roll melodileriyle tanıdığımız grup, bu kez dümeni dans pistine kırıyor. 

EP: Blue Hawaii – Under 1 House
(Arbutus Records)

Kanadalı ikili, elektronik müzik alanında özgün üretimlerine devam ediyor. Vokal melodileri kırılgan bir duygusallık sergilerken ritim yükseliyor ve istemsizce dans başlıyor.

TEKLİ: Elif Çağlar on Vocals – You Ask My Name
(NU – DC Records)

Elif Çağlar’ın yeni acapella projesi Elif Çağlar on Vocals’ın ilk teklisi, katmanlı vokali ve sade bir armoninin taşıdığı soul ezgileriyle bir ilk buluşma hikâyesi anlatıyor.

Albüm: The Ocean – Phanerozoic II: Mesozoic | Cenozoic
(Metal Blade Records)

20 yıl önce Almanya’da kurulan progresif metal grubu The Ocean’ın yeni albümü. Albümdeki şarkılar grubun sadık dinleyicileri için alışılmışın dışında olsa da güçlü liriklerin yankılandığı kaotik atmosfer alkışı hak ediyor. 

TEKLİ: So Duo – Sonbahar
(Bağımsız)

Sumru Ağıryürüyen ve Orçun Baştürk’ten oluşan So Duo’nun panduri, 19 telli lir ve elektroniklerle hayat verdiği yeni parçası. Dokunaklı ve dingin melodileriyle dinleyiciyi andan uzaklaştıran parça, So Duo’nun ilk enstrümantal şarkısı aynı zamanda.

ALBÜM: Deftones – Ohms
(Reprise Records)

Deftones’un geri dönüş albümü, grubun ilk dört albümünün prodüktörü Terry Date’le 17 yıl aranın ardından bir araya gelmeleriyle nostalji rüzgârı estirecek sanmıştık. Pek öyle olmadı. Gitar tonları ve riffler baş döndürse de albüm boyunca eski Chino Moreno performansını aradığımızı belirtmekte fayda var. Parçalarla aramıza maalesef vokaller giriyor.

ALBÜM: Will Butler – Generations
(Merge Records)

Arcade Fire’dan da tanıdığımız Will Butler, solo albümü Generations’da baştan sona uyumlu bir anlatı yaratıyor. Albümün büyük kısmını evinde kaydeden sanatçı, aynı zamanda bu albümü kendi başına yaptığı bir yolculuk olarak nitelendiriyor.

Albüm: Tim Heidecker – Fear Of Death
(Spacebomb Records)

Komedyen ve müzisyen Tim Heidecker, Fear Of Death albümüyle komik olmak çabasında olmadığını, ciddi bir albüm yaptığını söylemişti. Weyes Blood ve Foxygen’den Jonathan Rado başta olmak üzere birçok müzisyenin parmağının olduğu Fear of Death, country ve blues ezgileri eşliğinde sakin bir akış sunuyor.

EP: Tocka – Aynı Rüya
(Mevzu Records)

İzmir’de yerleşik müzik grubu Tocka’nın ilk kısaçaları, metal müziğin çeşitli dinamiklerini içinde barındırırken; kalp kırıklıkları, endişeler ve üzüntüler gizlediğimiz yerlerden çıkmaya yelteniyor. Neyse ki Tocka yaraları dağlamaya geliyor…

TEKLİ: Kurt Vile & John Prine – How Lucky
(Matador Records)

Kurt Vile’ın yoldaki kısaçaları Speed, Sound, Lonely’den dinlediğimiz bu parça, John Prine’ın corona virüsü sebebiyle aramızdan ayrılmasından birkaç önce kaydedilmiş. Albümde iki Prine cover’ının yanı sıra, “Dandelion”  ve “Pearls” isimli yepyeni Kurt Vile parçaları da bizi bekliyor.

ALBÜM: Marie Davidson & L’Œil Nu – Renegade Breakdown
(Ninja Tune)

Marie Davidson’ın yeni albümü, eşi Pierre Guerineau ve synthlerde Asaël R. Robitaille’e yer veren L’Œil Nu ikilisiyle kurulan ortaklık sonucu ortaya çıktı. Enerjisi yüksek ve dans ritimleriyle dolu albüm, sanatçının alışılmış tarzıyla bir bütünlük içinde.

TEKLİ: Cemal Burkay Şen – İzmir Çukuru
(Bağımsız)

İzmirli müzisyen Cemal Burkay Şen’in yeni şarkısı; aşk, hayal kırıklığı ve yaşadığı yer ekseninde hayat buluyor. Müzisyenin tüm enstrümanlarını çalıp kaydettiği parçanın İzmir sokaklarında bir gece yolculuğuna çıktığımız klibini Eren Bilgiç çekmiş.

ALBÜM: Anna Von Hausswolff – All Thoughts Fly
(Southern Lord)

Sadece borulu org kullanarak kaydedilen yeni Anna Von Hausswolff albümü, tüm düşünceler uçarken melankolinin gürültüsüne kulak vermek için bir alan yaratıyor.

TEKLİ: Connie Constance – Costa del Margate
(Jump The Fence)

Yoldaki albüm The Butterfly Club’dan dinlemeye açılan bu tadımlık, Connie Constance’a göre üzerimizde hiç bitmesini istemediğimiz bir balayı etkisi yaratacak.

ALBÜM: Deerhoof – Love-Lore
(Joyful Noise Recordings)

1950’lerden 1980’lere uzanan 43 şarkılık bir seçki Deerhoof’a has şekilde yorumlanmış. Gary Numan, Asha Puthli, Pauline Oliveros, The Beach Boys, Caetano Veloso, Ennio Morricone, Sun Ra, Silver Apples, Kraftwerk gibi efsanelerin parçalarının yanı sıra Muppet Show, Star Trek gibi serilerin ikonik tema müzikleri de Love-Lore’un akışına karışmış.

TEKLİ: Pixies – Hear Me Out
(BMG)

2013’ten bu yana Pixies kadrosunda bas gitar çalan Paz Lenchantin, yeni şarkının; bir şeyler istendiği gibi sonuçlanmasa da umudu elden bırakmamaya dair olduğunu söylüyor. Maximilla Lukacs imzalı klip de şarkının tozlu havasıyla müthiş bir uyum içinde.

Yazı: Asena Büyük, Ezgi Karaarslan