Çevrimiçi Women of the World festivalinde 27 Haziran akşamı mikrofon Türkiye’de

Women of the World (WOW), 8 Mart 2010’da, kadınların başarılarını tanıtmak ve yeni kuşakları cesaretlendirmek adına Londra’da kuruldu. Bugüne kadar 17 farklı ülkede WOW Festival adı altında 65’in üzerinde etkinlik gerçekleştiren oluşum, 2021’de British Council ortaklığıyla bir WOW İstanbul Festivali düzenleyecek. 

WOW, 27 ve 28 Haziran tarihlerinde ise dünya çapında kadınlara odaklanan ilk çevrimiçi festivali WOW Global 24 için kolları sıvadı. Birleşik Krallık merkezli WOW Vakfı önderliğinde 24 saat boyunca tüm saat dilimlerinde düzenlenecek festival; Türkiye, ABD, Pakistan, Ürdün, Nijerya, Birleşik Krallık, Brezilya, Avustralya ve Hindistan’dan ekiplerin iş birliğiyle, thewowfoundation.com web sitesi üzerinden düzenlenecek. Dünyanın farklı noktalarından aktivistler, düşünürler, sanatçılar ve eğitimciler, “kriz zamanında kadınlar ve kız çocukları” temasıyla düşüncenin nasıl eyleme geçirilebileceğini anlatacak ve COVID-19’un yıkıcı etkilerini konuşacak.

İki gün boyunca devam edecek programda, 27 Haziran Cumartesi günü 18.00-20.00 saatlerinde mikrofon Türkiye’de olacak. Kültür sanat profesyonelleri ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan uzmanlarla, festival kapsamında Türkiye’ye ayrılan iki saatlik sürenin dolu dolu bir programı var. Programa katkı sağlayan kurum ve kişiler; Barış İçin Müzik Orkestrası, #Susmabitsin platformu, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ve Kardeş Türküler, Havle Derneği, Şef Takuhi Tovmasyan, gazeteci Pınar Öğünç, Sabancı Vakfı, Hrant Dink Vakfı, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, İKSV, Engelli Kadınlar Derneği’ni temsilen klinik psikolog Beyza Ünal ve Erişilebilir Her Şey. Programın açılışını Gaye Su Akyol, kapanışını da Kalben üstleniyor. Türkçe gerçekleşecek performans, konuşma, müzik, film gösterimi ve diğer etkinlikler, İngilizce altyazıyla tüm katılımcıların erişimine açılacak.

Yazı: Cansu Çubukçu


Yükleniyor...