Ne dinlesek: The Flaming Lips, Anıl Aydın, New Order, PJ Harvey ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

ALBÜM: Sam Prekop – Comma
(Thrill Jockey)

Sea and Cake solisti Sam Prekop’un modüer synthesizer deneyleri devam ediyor. Makinelerin de duygularının olduğunu hissettiren 2020 albümlerine bir yenisini de Sam Prekop ekledi. Günün hangi saatinde dinlerseniz farklı şeyler hissettireceği aşikâr.

ALBÜM: The Flaming Lips – American Heads
(Bağımsız)

Dijital yollarla albüm paylaşmanın nimetlerini sonuna kadar kullanacaklarını açıklayan The Flaming Lips üyelerinin yeni albümü American Head; psikedelik, hayalperest ve alegorik bir “harikalar diyarı” eleştirisi. Albüm ismini, vokalist Wayne Coyne’un Oaklahama’dan kaçmayı düşlediği parçadan alıyor.

TEKLİ: Heathered Pearls – Salvaged Copper
(Ghostly International)

Heathered Pearls (Jakub Alexander), eski işleri gibi ruh hâlini döngüsel bir formatta yansıtan bir parça ile geri döndü. 13 Kasım’da yayımlanacak yeni albümün, Heathered Pearls’ün en duygusal çalışması olduğu söyleniyor.

TEKLİ: New Order – Be a Rebel
(Mute Records)

Geçirdiğimiz zor zamanlara rağmen iyimserlik ve sevgiyi kucaklayan şarkı, dans müziğine yeni bir amaç kazandırmak istiyor. New Order’ın sonbahar turnesi öncesinde paylaşılması planlanan “Be a Rebel”,  grubun beş yıllık aranın ardından yayımladığı ilk tekli.

TEKLİ: Anıl Aydın – Steal
(Luna Records)

2008 yılından beri müzikle uğraşan multidisipliner sanatçı Anıl Aydın’ın yeni şarkısı “Steal”, Yasemin Özler prodüktörlüğünde bir solo albümün habercisi. Alternatif müziğe alternatif bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen” parçanın görsel eşlikçisi olan video klibi de Irmak Altıner imzalı.

ALBÜM: Lucrecia Dalt – No Era Sólida
(RVNG Intl.)

Kolombiyalı prodüktör ve besteci Lucrecia Dalt’ı, uzun yıllar sonra döneminin en yenilikçi ve özgün müzik insanlarından biri olarak anacağımızı resmîleştiren albüm. Avangart elektronik müziklere meraklı kulaklar kaçırmasın!

ALBÜM: Marilyn Manson – We Are Chaos
(Loma Vista Recordings)

Endüstriyel metal müziğin ikonik figürü Marilyn Manson’ın 11. stüdyo albümü, 2017 tarihli Heaven Upside Down’ın devamı niteliğinde. We Are Chaos sadece Manson’ın daha ruhani ve atmosferik eğilimlerini geçmiş kayıtlardan daha belirgin bir şekilde yansıtıyor.

ALBÜM: Mammal Hands – Captured Spirits
(Gondwana Records)

George Atkins prodüktörlüğündeki dördüncü Mammal Hands albümü, caz ve elektronik müzik harmanının özgün bir örneği. Captured Spirits ismi grubun saksafoncusu Jordan’ın; önceki nesillerin deneyimlerinin DNA kodlarına işlemesi ve bugün kim olduğumuzu şekillendirmesi üzerine okumalarından ilham alıyor.

TEKLİ: Shame – Alphabet
(Dead Oceans)

İngiliz post-punk grubu Shame’in iki yıl aranın ardından paylaştığı “Alphabet”i mutlaka klibiyle birlikte deneyimlemeniz tavsiye edilir. Grubun elebaşı Charlie Steen’in açıklamalarına göre parça sürreel rüyalardan beslenen bir bilinç akışı.

EP: In Hoodies – Cut the Crap Revisited
(HOOD Base)

2020’nin başından bu yana yayımladığı remix ve rework çalışmalarında, şarkılarını farklı ses paletleriyle dinleyiciye sunan In Hoodies, taptaze EP’sinde bağımsız sahnenin altı özgün isminin “Cut the Crap” şarkısı için yaptığı remiksleri bir araya getirdi. 2019’da yayımlanan ikinci In Hoodies uzunçaları Recalibrated Expectations’ın kapanış şarkısı olan “Cut the Crap”; Akkor, Zeynep Oktar, ox, KAOSMOS, Karakter ve Le Horla’nın yorumlarıyla yeni kimlikler kazanmış.

TEKLİ: Tropical Fuck Storm – Heaven
(Joyful Noise Recordings)

Talking Heads’in defalarca yorumlanan parçası “Heaven”ı, sürekli değişen cennet tasvirleri arasından Gareth Liddiard’ın bakış açısıyla dinliyoruz. 

TEKLİ: Alicia Keys – Love Looks Better
(RCA Records)

Alicia Keys’in yoldaki yedinci stüdyo albümü Alicia’nın dinlemeye açılmasına günler kala dijital platformlarda paylaşılan şarkı, kovalamaktan ve çabalamaktan yorulmuş hissetmesine rağmen aşkın etkisinden kurtulamayanlara dair. 

TEKLİ: Sylvan Esso – Frequency
(Loma Vista Recordings)

Elektronik pop ikilisinin üçüncü stüdyo albümü olacak Free Love’dan tadımlık “Frequency”nin video klibinin ardında, grubun sıkı dostu olduğunu bildiğimiz Moses Sumney var. 

ALBÜM: PJ Harvey – To Bring You My Love – Demos
(Island Records)

PJ Harvey’in arşiv projesinin yeni kayıtları, 1995 çıkışlı efsane albümün demo kayıtlarından oluşuyor. Çok sevdiğimiz, tanıdığımız şarkıların en yalın hallerini deneyimlemek birçok nostaljiyi de beraberinde getiriyor. 2 Ekim’de John Parish’li Dance Hall at Louise Point’in demolarını dinleyeceğimiz bir albüm daha geliyor.

EP: Burak Serter – hegemony
(Babajim İstanbul)

Post, The Away Days ve Ponza gibi gruplarla tanıdığımız Burak Serter, deneysel elektronik tınılarla yön verdiği solo kariyerini kısa formattaki yayınlarla zenginleştiriyor. hegemony, hem bir kulüpte dans etme özlemi hem de camdan dışarı baktığınızda yeşil manzaralar izlediğiniz bir yolculuğa çıkma isteğini körüklüyor.

TEKLİ: Yasak Helva – Eki Attar
(Bağımsız)

İzmir’de yerleşik Salih Korkut Peker, Hakan Görkem Bıyık ve Onur Ertem’in elektronik folk grubu Yasak Helva’nın Akdeniz Erbaş iş birliğiyle kaydettiği atmosferik bir parça.

ALBÜM: Uniform – Shame
(Sacred Bones Records)

Amerikalı noise rock grubu Uniform’un yeni albümü Shame, thrash ve hardcore sularına yelken açarak ekibin önceki yayınlarından ayrılıyor. İnsanlığın içten dışa çürüdüğünü hissettiren albümden “Life in Remission” şarkısının klibine de bir göz atmakta fayda var.

TEKLİ:  Of Monsters and Men – Visitor
(Republic Records)

İzlandalı grup Of Monsters and Men’i geçtiğimiz yıl dinlediğimiz Fever Dream albümünden sonra yayımladığı ilk şarkı. “Visitor” ve klibi,  2021’de gelecek yeni albümü, yüksek bir enerjiyle kutluyor.

TEKLİ: TOBACCO – Jinmenken
(Ghostly International)

Thomas Fec’in TOBACCO mahlası altında lo-fi ve deneysel yaklaşımla yarattığı gürültülü pop evreninden yeni bir albüm yaklaşıyor. Hot Wet and Sassy albümünün yayın tarihini Cadılar Bayramı olan 30 Ekim’e denk getiren TOBACCO, üçüncü tekli “Jinmenken”de tempoyu düşürüyor ve uykudan önce üstümüze bir yorgan çekiyor.

ALBÜM: Jeremy Gara- Passerine Finale
(Invada Records)

Arcade Fire davulcusu Jeremy Gara, ikinci solo projesi ile karşımızda. Ağır, düşünceli, hipnotik ve minimalist döngülerle dolu olan albüm, dinleyenleri melankolik ve rahatsız edici bir dünyaya davet ediyor.

TEKLİ: Lider Çelik – Bakale
(1934618 Records)

Uzun bir aranın ardından yeni bir tekli kaydeden bağımsız hip hop sanatçısı Lider Çelik, “Bakale” ile bir anlamda özüne dönüyor. “Beni ben yapan yere, yani Adana’ya teşekkür mahiyetinde bir şarkı yapmak istedim” diyen Lider Çelik’in tüm prodüksiyonunu üstlendiği yeni şarkısının klibini Polen Ada Öz kaydetmiş. 

TEKLİ: Spoon – Rainy Taxi (Big Beat) 
(Matador Records)

Spoon’un They Want My Soul albümünden “Rainy Taxi”nin sadeleştirilmiş bir yorumu. Eskisine göre daha sakin, dinlendirici ve huzur verici olan bu versiyonda Britt Daniel’ın akustik gitarına, uzaktan bağlantıyla piyanoda Alex Fischel eşlik ediyor.

ALBÜM: Eve Dönüş Yok – Mikro İktidar Alanları
(Bağımsız)

İpek Ektaş, Enis Duman ve Batuhan Özmen’den oluşan Eve Dönüş Yok’un çıkış albümü. Türkiye bağımsız müzik sahnesinde son yıllarda birçok farklı türevini gördüğümüz synth-pop / darkwave sularında gezinen albümde ekibe bir şarkıda Batuhan Polat da eşlik ediyor.

TEKLİ: Zoee – Rio’s
(Insecure)

Londralı müzisyen Harriet Zoe Pittard’ın alternatif pop âleminden yeni bir tekli. Karanlık, düşsel ve yoğun bir atmosfer sunan “Rio’s”ta hissettiğimiz titreşimler Massive Attack ve HEALTH arasında geniş bir vadiye yayılıyor.

TEKLİ: The Avalanches – Music Makes Me High / Take Care In Your Dreaming
(Modular Recordings)

İlhamını uzaydan alan yeni The Avalanches için beklentileri yükselten iki tekli. Üstelik “Take Care In Your Dreaming”de ekibe Tricky, Sampa The Great ve Denzel Curry eşlik ediyor.

TEKLİ: Eddie Vedder – Cartography
(Sub Pop)

Pearl Jam solisti Eddie Vedder’ın Return to Mount Kennedy belgeseli için bestelediği şarkı, ağır mı ağır bir atmosfer sunuyor. Yeah Yeah Yeahs üyesi Nick Zinner’ın harika remiksini de kaçırmayın.

TEKLİ: Umut Çetin – Verirdim Kalbimi Sana
(Bağımsız)

Bir gün batımını izlerken düşündüklerimizin işitsel dünyada hayat bulduğu “Verirdim Kalbimi Sana”, tatlı-acı hislerle damaklarda turuncu bir tat bırakıyor.

ALBÜM: Mastodon – Medium Rarities
(Reprise Records)

Mastodon’un kariyerinde 20 yılı geride bırakmasını kutlayan 16 parçalık bir derleme. Coverlar, düetler, canlı kayıtlar ve nadir parçalarla muazzam bir Mastodon deneyimi.

TEKLİ: Hedonutopia – Bırak Gideyim
(DokuzSekiz Müzik)

Yeni albüm habercisi “Bırak Gideyim”, derin bir denizde hareketsiz ve üzgün olduğumuzda boğulmanın nasıl daha kolay bir seçenek gibi göründüğünü; ölümlülüğümüzü ve hiçbirimizin hayattan daha zeki olmadığını hatırladığımızda yaşamaya nasıl da devam ettiğimizi anlatıyor.

TEKLİ: Matt Berninger – One More Second
(4AD)

The National solisti Matt Berninger’in yoldaki albümüne doğru üçüncü durağımız, Dolly Parton’un “I Will Always Love You” şarkısına bir tür yanıt.

TEKLİ: Painted Shield – I Am Your Country
(Loosegroove Records)

Pearl Jam gitaristi Stone Gossard’ın yan projesi Painted Shield, albüm duyurusunu bu parçayla yaptı. Endüstriyel tınıların ağırlığına bakacak olursak, bu proje Pearl Jam diskografisinden epey ayrıksı bir yerde duracak.

TEKLİ: Gorillaz & Robert Smith – Strange Timez
(Parlophone)

Gorillaz’ın The Cure vokalisti Robert Smith’le düeti “Strange Timez”, uzayın derinliklerine sürükleyen ve Smith’in yüzünü farklı dehlizlerde gördüğümüz animasyon klibiyle yayımlandı. Yoldaki albümde Gorillaz’a Beck, Elton John, St. Vincent gibi isimler eşlik edecek.