Ne dinlesek: The Smashing Pumpkins, US Girls, Lost Horizons, Tori Amos ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!


TEKLİ: Witch Egg – Greener Pools
(Castleface Records)

Oh Sees’in esas kişisi, yerinde durduğuna hiç tanık olmadığımız John Dwyer, kozmik bir süpergrup olarak tanımlanabilecek Bent Arcana’nın ilk albümünü bu yıl yayımlamıştı. Sırada bir başka kolektif çalışma var. Witch Egg kadrosunu Dwyer, Nick Murray, Brad Caulkins, Greg Coates ve Tom Dolas oluşturuyor. İlk albüm 22 Ocak’ta yayında.

TEKLİ: US Girls feat. Rich Morel – Santa Stay Home
(4AD)

Özgün şarkı yazarlığıyla gönlümüzü defalarca fethetmiş Meg Remy’nin “Noel şarkısı” meselesini ele alışı da kendine has bir şekilde vuku buldu. “Santa Stay Home”da Noel Baba’ya sesleniyor US Girls ve bu sene ev ev gezmemesini tavsiye ediyor, iklim krizine dair öğütler veriyor: “Santa evde kal, bu bir test değil.”

ALBÜM: The Smashing Pumpkins – CYR
(Sumerian Records)

Yıllar sonra orijinal The Smashing Pumpkins kadrosundan üç kişi bir araya geldi. Sonucunda, birkaç ıskanın ardından, nihayet biraz olsun heyecanlanabildiğimiz bir Pumpkins albümümüz oldu. Uzun albümleri seven Billy Corgan ve ekibi, 20 şarkılık CYR’le sıkı bir 90’lar nostaljisi vaat ediyor.

TEKLİ: Rosie Carney – Bulletproof… I Wish I Was / Sulk
(Color Study)

İrlandalı folk müzik bestecisi Rosie Carney, pandemi günlerinde zihnini ferahlatmak için Radiohead’in The Bends albümünü coverlamaya girişti. Albüm 11 Aralık’ta yayında, “Sulk” yorumu bir harika.

TEKLİ: Deniz Güngören 5’tet – Zülüf
(iKi Müzik)

Vokalde Deniz Güngören, alto saksafonda Duru Tuna, tenor saksafonda Barış Ertürk, gitarda Sinan Altıparmak ve basta Apostolos Sideris’ten oluşan beşli, Neşet Ertaş’ın farklı türlerde coverlarını dinlediğimiz “Zülüf” türküsünü, orijinaline sadık kalarak yeni bir yaklaşımla yorumlamış. Canlı kaydedilen parçanın Güngören imzalı düzenlemesi, tavır ve atmosfere odaklanıyor.

ALBÜM: Jahari Masamba Unit – Pardon My French
(Madlib Invazion)

Müzikal ortaklıkları uzun yıllardır süregelen Karriem Riggins ve Madlib’in yeni projesinin ilk albümü, spiritüel cazın en taze ve heyecan verici örneklerinden. 13 parçalık albümde ikilinin isimlerini anınca kulaklarda canlanan tınılar, yeni bir fezada farklı renklere bürünüyor.

TEKLİ: Arlo Parks – Caroline
(Transgressive Records)

Kalbiniz mi kırık? Doğru yerdesiniz.

ALBÜM: No Covers: Carpark’s 21st Anniversary Covers Comp
(Carpark Records)

Washington merkezli plak şirketi Carpark Records, 21. yılını kutlamak üzere hazırladığı toplamada, etiketin geçmişinden ve bugününden sanatçılar birbirlerinin şarkılarını yorumlamış. Mesela Melkbelly bir Dan Deacon parçasını, Dan Deacon bir Ed Schrader’s Music Beat parçasını, Ed Schrader’s Music Beat de bir Dinky parçasını coverlamış. Albümde Toro y Moi, The Beths, Cloud Nothings, Sad13 gibi isimler de var.

TEKLİ: Tori Amos – Better Angels
(Bağımsız)

Tori Amos’un, kolektif zihinlerimize ve ruhumuza odaklanırsak güzel günler için umudu ve gücü kendi içimizde bulacağımızı öğütleyen yeni teklisi. Rengârenk animasyon videosuyla kışın derinliklerine dalıyoruz. 

EP: Donato Dozzy – The Tao
(Samurai Music)

Techno prodüksiyonlarıyla uluslararası sahnede adı en çok anılan prodüktörlerden biri olan Donato Dozzy, 2000’lerin ortasında setlerinde yer vermeye başladığı drum&bass sularına karakteristik bir dalış yapıyor. Dozzy’nin 170 BPM bandında seyreden dört parçalık EP’si, alıştığımız tekinsiz atmosferi tazelenmiş bir yaklaşımla buluşturuyor.

EP: Horse The Band – Your Fault
(LIF Records)

2000’lere iz bırakan California menşeili metalcore grubu Horse the Band, 11 yılın ardından ilk yeni kayıtlarını yayımladı. Nine Inch Nails cover’ı “March of the Pigs” ha-ri-ka!

TEKLİ: Ductape – Wooden Girl
(Bağımsız)

Haziran ayında ilk kısaçaları Little Monsters’ı Tamar Records aracılığıyla paylaşan post-punk ikilisi, yeni teklisini video klibiyle paylaştı. Yoldaki albümleri LABIRENT’ten dinlemeye açılan bu parça, kadın cinayetleri ve çocuk istismarına dikkat çekiyor. Parçanın görsel eşlikçisi Tunahan Emre Bilgin tarafından Binbirdirek Sarnıcı’nda çekilmiş.

ALBÜM: Büyük Ev Ablukada – Mutsuz Parti
(Olmadı Kaçarız)

2019 sonlarında DasDas sahnesinde gerçekleşen Mutsuz Parti konserinin kayıtları albüm oldu. “Hoşçakal Kadar”da Korhan Futacı’yı, “Ne Deve Ne Kush”ta Ezhel’i ağırlayan Büyük Ev Ablukada’yla canlı kanlı 100 dakika.

TEKLİ: Jade Bird – Houdini
(Glassnote Music)

İkinci albüm için geri sayıma başlayan Jade Bird, yeni şarkısında geçmişte hayatından çıkan kişileri, âdeta bir sihir gösterisinde kaybolmuşlar gibi sembolik bir şekilde anıyor. John Prine, Lady Gaga, Brandi Carlile gibi isimlerle çalışan Dave Cobb prodüktör koltuğunda. 

TEKLİ: Cihangir Aslan – Ride to Light
(Subroomer Records)

Cihangir Aslan’ın yoldaki kısaçaları PROCESS’ten paylaşılan ilk tekli, korkuların insan davranışına etkileri ve düşünsel aydınlanmaya erişme yolculuğunu ele alıyor. Canan Şahin’in dans performansının parçanın karanlık atmosferiyle bütünleştiği klip de Baran Doğan ve Zeynep Aslanoba’nın elinden çıkmış. 

ALBÜM: LA Timpa – Modern Antics in a Deserted Place
(Halcyon Veil)

Plak şirketi Halcyon Veil, Toronto’da yaşayan Nijeryalı besteci ve prodüktör LA Timpa’nın yeni albümü için “avant-soul” tanımını yapmış. Etiketleri sevmesek de bizim de aklımıza yattı doğrusu. Yapboz gibi birleştirildiği hissi yaratan parçalarında, dream pop sularına da dalan LA Timpa, bundan sonra yapacakları için de merak uyandırıyor.

EP: Paul Weller – On Sunset (Remixes)
(Universal Music)

70’lerde The Jam grubuyla punk rock’a öncülük edenlerden olan Paul Weller, 1992’de start verdiği solo kariyerinin 15. albümü On Sunset’i 3 Temmuz’da yayımlamıştı. Albümden beş şarkıya Jane Weaver, Le Superhomard, Gwenno, Seckou Keita ve Skeleton Key’in yaptığı remiksler yeni bir EP’de derlendi.

ALBÜM: Mind Shifter – Infinite Loops
(Bağımsız)

Orhan Yılmaz ve Meriç Erseçgen’in synth pop’a gönül vermiş uzun soluklu projesi Mind Shifter’ın yeni albümü. İlk şarkı “The New Chapter”la yeni bir sayfa açıldığının sinyallerini veren albüm, atmosferik ve daha yoğun ses katmanlarının birlikteliğiyle; içinden geçtiğimiz zamanın etkilerini taşıyor. Grubun önceki işlerinden yaklaşımıyla ayrılan Infinite Loops, konsept olarak tutarlı bir dinleyiş sunuyor.

TEKLİ: Ozoyo – Coral Jazz
(Threefinger Records)

Tematik bir yaklaşımla hazırladığı kısa formatlı yayınlarıyla enstrümantal hip hop dünyasında köşe bucak dolanan Ozoyo’nun yeni teklisi. 90’lar Ninja Tune yayınlarını sevenlerin bir kulak vermesi gerek.

TEKLİ: Lost Horizons feat. Kavi Kwai – Every Beat That Passed
(Bella Union)

Cocteau Twins basçısı Simon Raymonde ve 80’ler post-punk grubu Dif Juz’dan Richie Thomas’ın iş birliği Lost Horizons, 26 Şubat’ta yeni bir albüm yayımlayacak. Geride kalan aylarda John Grant, Porridge Radio ve Tim Smith gibi isimlerle düetler paylaşan Lost Horizons’ın yeni şarkısındaki ortağı İsveçli besteci ve müzisyen Kavi Kwai. Harika klibi de bir Jonathan Caouette işi.

ALBÜM: Ill Considered – Ill Considered Live In Nantes
(New Soil)

Idris Rahman, Leon Brichard ve Emre Ramazanoğlu’dan oluşan Ill Considered, doğaçlamayı ön plana taşıyan kayıtlarıyla yeni nesil deneysel cazın uluslararası sahnede dikkat çeken isimleri arasında yerini aldı. 2020’ye kimisi stüdyo kimisi konser kaydı 7 albüm sığdıran üçlü, 2018’de Fransa’nın Nantes şehrinde verdiği konserin kayıtlarını da albümleştirdi. Heyecan verici fikirler ve tam anlamıyla kusursuz bir performans.

TEKLİ: Introduction To Humanity – The Pornography of Evil
(Bağımsız)

Bir süredir İspanya’da yaşayan Serkan Tosun, yaratıcılığını birçok farklı disiplinde yansıtabilen bir sanatçı. Introduction To Humanity de çok yönlü sanat dünyasında hayat bulan ve tematik yayınlarıyla dikkatimizi çeken solo projesi. Son teklisini, bir süredir üzerinde çalıştığı ikinci romanı Verum’un bir armağanı olarak tanımlıyor.

ALBÜM: Mart Avi – Vega Never Sets
(Porridge Bullet)

Estonyalı müzisyen, prodüktör ve görsel sanatçı Mart Avi’nin dördüncü uzunçaları, yumuşak synth tonları ve kimi zaman başlı başına bir parçaya dönüşen döngülere ev sahipliği yapıyor.

TEKLİ: Ed Nash – Say Anything
(Bangers & Nash)

Bombay Bicycle Club’ın baslarından sorumlu Ed Nash’in, vokallerde Kate Davis’i duyduğumuz yeni solosu. Nash, bu yıl içinde “When” ve “Think You Feel The Same” isimli iki ayrı parça daha paylaşmıştı.

TEKLİ: silhouwaves – breathe
(Bağımsız)

Londra’da yerleşik müzisyen Bora Dayanıklı’nın taptaze projesi silhouwaves’le tanışın. “breathe”, ev stüdyosunda canlı kaydedilmiş ilk teklisi ve her hafta yeni bir şarkı gelmeye devam edecek.

TEKLİ: Vince The Moon – Sunset
(Hexe Music)

Can Ersalıcı, Elif Şeker ve Can Karakaya’dan oluşan İstanbullu indie rock grubunun ilk teklisi. “Sunset”, yaşanılan tüm kötü şeylerin üzerinden asırlar geçmiş ve turuncu renklerin ardından olan biteni izliyormuş gibi hissettiriyor.

TEKLİ: Jessica93 – Enigma Of The Absolute
(Mothland)

Montrealli bağımsız plak şirketi Mothland’in 18 Aralık’ta yayımlanacak derleme albümünde Jessica93 imzalı Dead Can Dance cover’ı “Enigma Of The Absolute” da var. Kirli gitar tonları ve reverb’e boğulmuş vokallerle, şarkının yumuşak atmosferi farklı bir düzlemde kendini belli ediyor. 

EP: Night Tapes – Download Spirit
(Breaker Breaker)

Londralı üçlünün melankolik bir 80’ler nostaljisi sunduğu beş şarkılık EP, nitelikli bir dream pop prodüksiyonu sunuyor. Solist Iiris Vesik’in melodileri, içinde kaybolmanız için sizi bekliyor.