Ne dinlesek: Thurston Moore, Tendertwin, Can Kazaz, Blancmange ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

ALBÜM: Run The Jewels – RTJ4 
(Jewel Runners LLC)

Run The Jewels’ın 11 şarkıdan oluşan yeni albümü. Yeni kayıt önceki albümlere göre daha az cilalanmış tınlıyor olsa da, hâlâ duruşuyla temsil ettiği kitlenin öncülerinden ve isyanla umudu saran bir dinleme seyri sunuyor. 

TEKLİ: Thurston Moore – Strawberry Moon
(Bağımsız)

Thurston Moore’un, müziğin yadsınamayacak birleştirici gücünden doğan yeni parçası. Irkçılığa karşı “barış için, yeni bir parça” sloganıyla dokuz dakikalık bir karşı duruş.

TEKLİ: Tendertwin – Triangles
(Bağımsız)

Bilge Nur Yılmaz’ın müzikal projesi Tendertwin’den paylaşılan ilk tekli. Küçükken kurmalı müzik kutularından birini açtığınızda ne hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? O hisleri şimdi yeryüzünde barınmaya çalışan, aşkı benliği içinde konumlandırmaya çabalayan bir yetişkin olarak tekrar sarının ve kendinizi “Triangles”ın dalgalarına bırakın.

ALBÜM: Meryem Aboulouafa – Meryem 
(Animal 63)

Kazablankalı müzisyenin ilk albümü. Aynı zamanda mimar olan Meryem’in yazdığı şiirlerdeki ve şarkı sözlerindeki ahenk, müziğine oldukça güçlü bir altyapı sağlıyor. Sharon Van Etten, Lana Del Rey ve Angel Olsen severler için Orta Doğu rüzgârlarıyla bezenmiş nefis bir iş.

TEKLİ: Can Kazaz – Bir Delinin Kaç Cehennemi Olmalı?
(EMI)

Şarkı sözlerindeki derinliği kendine has stiliyle destekleyerek yeni nesil sahnenin sevilen isimleri arasında yer alan Can Kazaz’ın yeni teklisi. Müzisyen, bu yıl içinde iş birliklerine yönelerek Sansar Salvo’yla “Hezeyan” ve Oğuz Kalfa’yla “İyi mi?” isimli teklileri paylaşmıştı.

ALBÜM: Hinds – The Prettiest Curse 
(Lucky Number Music Limited)

İspanyol indie rock dörtlüsünün üçüncü albümü. The Prettiest Curse, enerjisiyle yarım saat süren bir gençlik dizisi havası yaratıyor. 

TEKLİ: Ane Brun – Honey
(Balloon Ranger Recordings AB)

Ane Brun’ün heyecanla beklenen albümünden yeni bir tadımlık. “Honey”, boyutlar arası bir yolculuğa davet eden kadife sesi ve piyano eşliğindeki dramatik yorumlarıyla zihinlere kazınan Norveçli sanatçının müziğinin ulaşabileceği sınırları keşfedebileceğimiz zenginlikte bir parça. 

EP: Two Door Cinema Club – Lost Songs (Found)
(Prolifica Inc)

Rengârenk sinematik klipleriyle zihinlerde yer edinen İrlandalı grup, kıvrak bas yürüyüşleri ve cüretkâr ritimlerle bezenmiş “kayıp şarkılarıyla” karşımızda. Toplam yedi parçadan oluşan bu kısaçalarla Two Door Cinema Club, kalp kırıklıkları ve farkındalıklar arasından sıyrılıp her zamanki gibi mod yükseltmeyi garanti ediyor.

TEKLİ: The Streets – I Wish You Loved You As Much As You Loved Him
(Island Records)

IDLES, Ms. Banks, Kasien ve daha birçok ismin konuk olacağı None Of Us Are Getting Out Of This Life Alive albümüne doğru ikinci tekli. Donae’o ve Greentea Peng’in The Streets’e eşlik ettiği parça, kıpır kıpır ritmiyle yeni nesil partilerin vazgeçilmez duraklarından olacak gibi.

ALBÜM: Blancmange – Mindset
(Blanc Check Records)

80’ler İngiliz synth pop’unun efsanevi ekiplerinden Blancmange’ın yeni albümü, Neil Arthur ve Benge ortaklığıyla ortaya çıkan 2017 tarihli Unfinished Rooms’un ardından üçüncü yeniden bir araya geliş. Synth dalgalarıyla birlikte karanlığın bütün boyutlarını keşfetmeyi vaat eden bir çalışma.

TEKLİ: Erasure – Hey Now (Think I Got A Feeling)
(Mute Records)

Erasure’ın bu senenin başlarında Atlanta’da kaydedilen 10 şarkılık albümünden ilk tekli. Ekiple özdeşleşen harekete geçirici disko tınılarıyla nostaljik bir dinleme keyfi.

ALBÜM: Muzz – Muzz
(Muzz) 

Mart ayından beri yayımladıkları teklilerle yoldaki albümlerini müjdeleyen Paul Banks, Matt Barrick ve Josh Kaufman üçlüsünün ilk albümü. Bandcamp üzerinden elde edecekleri tüm geliri siyah haklarını savunan organizasyonlara bağışlayacak grubun 12 şarkılık albümünden “Knuckleduster” şimdiden hit mertebesine erişmiş gibi.

ALBÜM: Sohn – Live with the Metropole Orkest
(4AD Ltd)

Sohn’un etkileyici Metropole Orkest ile Amsterdam’daki canlı performans kaydı. Tek seferlik buluşmanın albüm versiyonunda “The Wheel” ve “Artifice” gibi çok sevilen parçaların, 54 kişilik güçlü bir orkestrayla yeniden yorumlanmasına şahit oluyoruz.

TEKLİ: Shirley Collins – Wondrous Love
(Domino Records)

Shirley Collins, 2016’da 38 yıl aranın ardından paylaştığı Lodestar albümünü takip eden ikinci bir albümün yolda olduğunu duyurdu. Albümden paylaşılan ilk parça “Wondrous Love”, 18. yüzyıl İngiltere’sinde korsanlıkla suçlanıp asılan Kaptan William Kidd hakkında. 

Haftalık radarımıza takılan tüm albüm ve tekliler Spotify listemizde!

Yazı: Asena Büyük