Ne dinlesek: David Gilmour, The Radio Dept., Tunde Adebimpe, Pussy Riot ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

TEKLİ: David Gilmour & Romany Gilmour – Yes, I Have Ghosts
(Sony Music)

Beş yılın ardından yeni bir David Gilmour şarkısı. Üstelik bu kez yanında 18 yaşındaki kızı Romany Gilmour ve eşi Polly Samson da var. Samson’ın son romanı A Theatre for Dreamers’a eşlikçi olarak kaydedilen parça, ruhu okşayan vokal ve arp melodileri üzerine kurulu. Sözleri Samson yazmış. Ay ışığında dans eden “hayaletlerimizi” selamlıyor.

TEKLİ: Beverly Glenn-Copeland – River Dreams
(Transgressive Records)

Upuzun bir aranın ardından 2018’de sahnelere dönen Beverly Glenn-Copeland, Susam Sokağı için yaptığı besteler ve minimal elektronik müzik icracıları için bir başucu albümü olan 1986 çıkışlı Keyboard Fantasies’le tanınıyor. 15 yıl sonra yayımladığı ilk yeni müzik olan “River Dreams”, yeni bir albümün de habercisi. 17/8’lik ritmik düzeni üzerine Beverly’nin dinginleştiren vokalleriyle büyüyen parçanın sizi olduğunuz yerden çok uzaklara götüreceğinden şüphemiz yok.

TEKLİ: Tunde Adebimpe – ReelFeel
(Bağımsız)

TV On The Radio solisti Tunde Adebimpe, Black Lives Matter hareketine desteğini yeni parçalarla göstermeye devam ediyor. Tüm geliri Audre Lord Project’e bağışlanacak “ReelFeel”, oldschool davul makinesi ve synth tonlarıyla bir 80’ler partisi hissi yakalıyor. Tunde’nin nakarattaki falsetto vokallerine de bayıldık.

EP: Exitpink – That Itchy Itchy Itchy Feeling
(Table Records)

Geçtiğimiz yıllarda paylaştığı teklilerle avangart yapılara ve endüstriyel seslere meraklı kulakların radarına giren Exitpink, bu kez daha uzun bir dinleme seansıyla içinizi kaşındırmak niyetinde. Beste Öztürk ve Okay Vivian’ın çeşitli anlarında Exitpink’e eşlik ettiği dört şarkılık EP, gözleri kapatıp içine daldığınızda vurucu ve bir o kadar da huzursuz edici bir işitsel deneyime dönüşüyor. Nitelikli bir ses işçiliği ve usta işi bir kurgu…

TEKLİ: Thurston Moore – Canteloupe
(Daydream Library Series)

25 Eylül’de yayımlanacak yeni Thurston Moore albümünden uzun sololar, beyninize işleyen gitar riffleri ve kirli tonlarla bezeli bir iştah açıcı. Thurston Bey’in tanımlamasıyla “Vahşi rüyalardaki halüsinasyonların gerçek olduğu; romans ve sürrealizmin dansına dair” bir şarkı.

ALBÜM: Boris – NO
(Bağımsız)

Japonya’nın her daim ilgi çekici olmayı başarmış gürültücü gruplarından Boris, kariyerinin tam 26. albümüyle karşımızda. Bandcamp üzerinden yayımlanan NO, alıştığımız Boris parçalarına nazaran kısa kesitlerden oluşuyor ve gezegenin içinde bulunduğu korku ve öfke dolu kaos hâline ayna tutuyor. Hem de kulak ve boğazları yırtarcasına! Trash metal tandanslı “Anti-Gone”un klibini izlemek için de buraya.

EP: Animal Collective – Bridge to Quiet
(Domino)

Karantina günlerinde son iki yılda yaptıkları doğaçlama kayıtları elden geçiren Animal Collective üyeleri, bu kayıtlardan aldıkları kesitleri kolaj mantığıyla bir araya getirip yeni bir EP oluşturmuş. Dört uzun soluklu parçadan oluşan yeni Animal Collective güzelliği; her zamanki gibi çok katmanlı, çok özgür, çok sürprizli!

TEKLİ: Pussy Riot & IXXF – RIOT
(Bağımsız)

Müzik ve politik aktivizmin kesiştiği alanı etkili şekilde kullanan grupların başında gelen Pussy Riot’tan, ilhamını Black Lives Matter hareketinden alan yeni bir şarkı. Mesaj oldukça net: “Yeah sex is great, but have you ever fucked the system?”

TEKLİ: The Radio Dept. – You’re Looking at My Guy / Could You Be The One
(Just So!)

2020’yi iki nefis tekliyle açan The Radio Dept. cephesinde sürprizler bitmemiş. 1964 çıkışlı The Tri-Lites şarkısı “You’re Looking at My Guy”ı coverlayan İsveçli grup, aşk uğruna beklemeyi göze alanlara adanmış yeni bir kayıt da paylaştı. The Radio Dept., önümüzdeki aylarda da tekli yayımlamaya devam edecek ve  sene sonunda bu kayıtları bir albüme dönüştürecek gibi görünüyor.

EP: Anteloper – Tour Beats Vol. 1
(International Anthem)

Deneysel ve serbest caz sahnesinde attığı her adımla nabzımızı yükselten Jaimie Branch’in, New York caz dünyasının çok yönlü figürlerinden Jason Nazary’yle güç birliği Anteloper’ın dört şarkılık EP’si. Bir konteynerde onlarca enstrümanla doğaçlama kaydedilen EP, ikilinin 2019 turnesinde sınırlı sayıda baskıyla satışa sunulduktan sonra ilk kez dijital mecralarda yerini aldı. Anteloper’ın kolektif bilinç akışının izlerini sürdüğümüz dört parça, her dinleyişte farklı keşifler yaptırıyor.

TEKLİ: Fontaines D.C. – Televised Man
(Partisan Records)

İlk albüm Dogrel’le son yılların en dikkat çekici çıkışlarından birine imza atan İrlandalı punk grubu Fontaines D.C.’nin yeni teklisi HA-Rİ-KA! Hipnotik bir akışa sahip şarkı, insanların çevrelerinden kabul görme arzusu ve bu uğurda kendine özgü olanı yitirmesi hakkında.

EP: Jesu – Never
(Avalanche Recordings)

Heyecan verici iş birlikleri ve farklı doğrultularda ilerleyen sayısız mahlasıyla kendine benzersiz bir diskografi inşa eden İngiliz müzisyen Justin Broadrick’in uzun süredir sessizliğini koruyan Jesu projesi, 5 parçalık bir EP’yle geri döndü. Never’ın 30 dakikalık akışında saç döktüren gürültü bulutları da var, minimal davul makinesi dokunuşları da…

TEKLİ: Sad13 – Ghost (of a Good Time)
(Wax Nine)

Amerikalı alternatif rock grubu Speedy Ortiz’in kurucusu Sadie Dupuis, solo projesi Sad13’le pop dehlizlerinde dolanıyor. 11 şarkılık yeni Sad13 albümü Haundted Painting için sonbaharı işaret eden Dupuis, “Dışarı çıkamamak hakkında bir parti şarkısı” olarak tanımladığı ilk teklisiyle merakımızı kabartmayı başardı.

TEKLİ: Lucrecia Dalt – Disuelta
(RVNG Intl.)

Geçtiğimiz sonbaharda Red Bull Music Festival Istanbul’un konuğu olan Kolombiyalı müzisyen Lucrecia Dalt’ın eylülde yayımlanacak yeni albümü No Era Sólida’dan yoğun, tekinsiz ve gizemli bir atmosfer üzerine kurgulanmış ilk parça. Pedro Maia imzalı video klip de üç dakikalık şarkı için harika bir eşlikçi.

TEKLİ: Efza – Şairin Kelimeleri
(hom çütüdyo)

“Kuralsızlığı”, müziğinin yapı taşlarından biri olarak gösteren Efza, ilgi çekici şarkı yazarlığının janr ya da alışılmış form sınırlamalarından uzak olduğunu her yeni kayıtla gözler önüne seriyor. Ritmik altyapısı ve zengin ses paletiyle (klarnet solosuna bir parantez açmamız gerekiyor) “Şairin Kelimeleri”, Efza’nın kendi geçmişi ve geleceğiyle hesaplaşması.

EP: Global Goon – Give It 2 Ya
(Balkan Vinyl)

90’lar I.D.M. ve braindance akımının öncülerinden Global Goon, 5 yılın ardından acid house estetiğiyle kavrulmuş şarkılarıyla geri döndü. EP’nin kapağında da yazdığı gibi, “hem ayaklarınız hem beyinleriniz için müzik”!

TEKLİ: Jaz Coleman & Ondrej Smeykal – On The Day The Earth Went Mad
(Black & Red)

Killing Joke solisti Jaz Coleman’ın endüstriyel seslerle hayat bulmuş çarpıcı distopyası, dünyanın dört bir yanını çevrelemiş yolsuzluğun resmini çiziyor. Ondrej Smeykal’ın perküsyon ve işlenmiş didgeridoo ile eşlik ettiği Jaz Coleman, bu kez çok duygu katmadan, gerçekleri yüze çarparcasına söylüyor.

EP: ELZ AND THE CULT – Brainfreeze (Remixes)
(Cold Transmission Music)

Mayıs sonu yayımladığı Bloodline albümüyle epey tekinsiz sulara dalan ELZ AND THE CULT, “Brainfreeze” parçası için yapılmış remikslerle endüstriyel tekno dehlizlerinde kendini buldu. Özellikle Deniz Erdem’in sürprizlerle dolu remiksine şapka çıkarıyoruz. ELZ ve Taner Yücel’le Bloodline’ı konuştuğumuz podcast için buraya tıklayabilirsiniz.

TEKLİ: A Certain Ratio – Always In Love
(Mute)

12 yılın ardından gelecek yeni A Certain Ratio albümünün ilk teklisi, 90’lar sonlarının synth pop / new wave tınıları eşliğinde asla yetmeyen ve bitmeyen bir sevginin dışavurumu.

TEKLİ: Jason Molina – The Mission’s End
(Secretly Canadian)

2013’te kaybettiğimiz Jason Molina’nın son solo kayıtları albüm oluyor. Albümden paylaşılan ikinci tekli, Molina’nın iç yumuşatan, yaraları saran şarkı söyleyişini özleyenlere gelsin…

Haftalık radarımıza takılan tüm albüm ve tekliler Spotify listemizde!