Ne dinlesek: Okay Vivian, Jane Weaver, Alfa Mist ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Haftanın öne çıkan kayıtları ise hemen aşağıda.

HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI
TEKLİ: YACHT — They Want To Eat Your Lunch
(Bağımsız)

Los Angeles çıkışlı alternatif pop grubu YACHT, minimal ve muzip yeni şarkısında 21. yüzyılın müzik sektörüne eleştirel bir yaklaşım getiriyor: “Senin yemeğini yemek istiyorlar!”

TEKLİ: CFCF – Life is Perfecto
(Bağımsız)

Kanadalı müzisyen ve prodüktör Mike Silver, yeni CFCF albümünü kendi başına yayımlayacak. 15 şarkılık Memoryland’de Kero Kero Bonito solisti Sarah Bonito ve CFCF gibi Montreal çıkışlı No Joy’la düetler de var. İlk parça “Life is Perfecto”, ağır ağır ısınan ve alıp uzaklara götüren bir akışa sahip.

ALBÜM: Jane Weaver – Flock
(Fire Records) 

Son iki albümüyle kosmiche, krautrock, post-punk gibi janrlar arasında süzülen İngiliz müzisyen Jane Weaver, bu kez “post-normal zamanlar için pop” şeklinde tanımladığı bir albümle karşımızda. Yine sihirli, yine özgün ve her zaman olduğu gibi akılda kalıcı.

TEKLİ. Skullcrusher – Storm in Summer
(Secretly Canadian)

Yazdığı şarkılarla kişisel endişeleri hakkında konuşabilecek bir zemin yarattığını dile getiren Helen Ballentine, 2020’de tanıştığımız Skullcrusher projesiyle yeni bir EP hazırlığında. İştah açıcımız, kısaçalara ismini veren ve düşsel vokal melodilerini banjo tınılarıyla harmanlayan “Storm in Summer”.

EP: Billy Nomates – Emergency Telephone
(Invada Records)

Son olarak bir Sleaford Mods düetiyle bizi selamlayan Billy Nomates, muhtemelen 2020’nin hayatımıza kattığı en heyecan verici kişilerden biri. Asi bir tavırla yer yer tekinsiz yer yer poppy bir sonik düzlemde hikâyelerini anlatan Nomates’ten yepyeni beş şarkınız var.

TEKLİ: The Streets – Who’s Got The Bag (21st June)
(Universal Music)

Boris Johnson, salgına ilişkin kısıtlamalara yönelik takvimi 22 Şubat’ta açıklamıştı. The Skinner, tünelin sonunda beliren cılız ışıktan duyduğu heyecanla şarkıyı neredeyse bir haftada tamamlamış.

ALBÜM: Okay Vivian – Saye
(IA Records)

Pervin Güzeldere’nin kırılgan ve hipnoz edici ses bütünleri yarattığı müzikal kimliği Okay Vivian’ın yeni albümü. Polonyalı etiket IA Records bünyesinde yayımlanan Saye; fısıltılar, nefes alış verişler ve titizlikle kurgulanmış prodüksiyonlarla yarım saatliğine ayaklarınızı yerden kesiyor; bilinmezliğin içinde süzülmeye çağırıyor.

TEKLİ: Vox In Rama – Within the Womb
(Tamar Records)

Jakuzi solisti Kutay Soyocak, dümeni farklı bir yöne çevirdiği yeni seslerle çıkageldi. Vox In Rama ismini verdiği black metal projesinin ilk parçası, boğaz yırtan vokalleri ve saç döktüren riffleriyle yayında.

TEKLİ: Alfa Mist – Organic Rust
(Anti-)

23 Nisan’da yayımlanacak yeni Alfa Mist albümü Bring Backs öncesinde ikinci durağımız. Birçok yayınında olduğu gibi Jamie Leeming, Kaya Thomas-Dyke, Jamie Houghton and Johnny Woodham’dan oluşan orkestrasıyla stüdyoya giren Alfa Mist, yeni şarkısında salaş bir caz düzenlemesi üzerine başarı kavramı ve bunun yarattığı duygusuzluktan dem vuruyor.

TEKLİ: Xiu Xiu & Angus Andrew – Rumpus Room
(Polyvinyl Record Co.)

Deneysel pop harikası Xiu Xiu, diskografisinin 12. uzunçaları için eşi dostu topladı. Grouper, Chelsea Wolfe, Greg Saunier, Sharon Van Etten gibi müzisyenlerle yaptıkları düetlerden oluşan OH NO albümünden paylaşılan son lezzet, Liars’ın esas kişisi Angus Andrew’la kaydettikleri “Rumpus Room”. Yine izlemesi pek kolay olmayan bir klibi var. Şarkının prodüksiyonundaki çiğlik, akıllara Liars’ın ilk dönemlerini getiriyor.

ALBÜM: Arab Strap – As Days Get Dark
(Rock Action)

Aidan Moffat ve Malcolm Middleton, 15 yılın ardından yeni bir Arab Strap albümü yapmaya giriştiğinde, benzer geri dönüşlerin yarattığı hayal kırıklıklarıyla bir endişe hasıl olmuştu. Grubun imzası olan karanlık tortular, taze fikirlerle o kadar güzel işlenmiş ki! Eski bir dostu ve onu ne kadar sevdiğini hatırlatmanın ötesinde, geçen yılların da bu dosta iyi geldiğinin ispatı gibi bir kayıt.

TEKLİ: Heja feat. Yener Çevik, Xir, Eko Fresh, Kamufle – Bir Kez Olsun Ses Ver
(Sony Music Türkiye)

“Bu dava cinsiyet değil tamamen insaniyet!” Türkçe hip hop sahnesinin karakteristik seslerini buuşturan “Bir Kez Olsun Ses Ver”, prodüksiyonu ve akıcı verse’lerinin ötesinde verdiği mesajla öne çıkıyor.

TEKLİ: Mitski – The Baddy Man
(Z2 Comics)

Chris Miskiewicz ve Vincent King ortak yapımı bilim kurgu soslu çizgi roman This Is Where We Fall, 5 Mayıs’ta yayımlanacak. Z2 Comics, ısınma turlarını Mitski’nin kitap için bestelediği bu şarkıyla sürdürüyor.