Ne dinlesek: Tirzah, Barış Demirel, Sharon Van Etten ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

Advertisement

Öne çıkanlar
ALBÜM: Clint Mansell – In The Earth (Original Music)
(Invada Records)

Ben Wheatley’nin High-Rise, Happy New Year, Colin Burstead gibi filmleri için müzikler besteleyen Clint Mansell, yönetmenin yeni gerilimi In The Earth’ün de sonik dünyasına el attı. Ölümcül bir virüsün dünyayı etkisi altına aldığı bir zamanda, bir ormanın derinliklerine davet eden filmin müzikleri de tüyleri diken diken etmeye yetiyor.

TEKLİ: Barış Demirel – Kâkülünde Ak Oldum
(Gülbaba Records)

Son dönemde hip hop dünyasından müzisyenlerle yaptığı iş birlikleriyle dinlediğimiz Barış Demirel, ilk solo albümü Mutluluklar için gün sayıyor. Bitişinin kabulü zor bir aşk hikâyesini anlatan “Kâkülünde Ak Oldum”, albümden dinlediğimiz ikinci tekli. Retro hisler çağrıştıran sinematik bir düzenlemeye sahip. Demirel’i mikrofon başında duymak da ayrı bir hoşluk.

TEKLİ: Tirzah – Send Me
(Domino Recording Co.)

Mica Levi ve Coby Sey eli değmiş yeni Tirzah şarkısı. Üç yılın ardından kendisinden duyduğumuz ilk sesler. Bir mantra gibi tekrar eden gitar cümlesinin içinde kaybolup gitmemek elde değil. Leah Walker imzalı klibi de şarkıyla müthiş bir uyum içinde.

TEKLİ: Foodman – Hoshikuzu Tenboudai
(Hyperdub)

Deneysel elektronik kompozisyonlarıyla tanınan Japon müzisyen Takahide Higuchi, Foodman projesiyle Hyperdub kataloğuna katılıyor. 9 Temmuz’da yayımlanacak albümünün ismi Yasuragi Land. İlhamını günlük yaşantının keyif veren küçük detaylarından almış Higuchi. Yemek yeme tutkusu da bunlardan biri. Footwork hissiyatlı teklisi “Hoshikuzu Tenboudai”nin klibi, bir yapay sinir ağının binlerce sushi fotoğrafını işlemesiyle ortaya çıkmış.

TEKLİ: Hakan Kalgıdım – Dökünce Gül Dikenlerini
(Avrupa Müzik Yapım)

2020’de “Derin Hatıra” ile hayatımıza giren Hakan Kalgıdım’ın ikinci teklisi. Söz ve müziği kendisine, düzenlemesi ise Tunç Çakır’a ait. Bir ayrılık şarkısı olan “Dökünce Gül Dikenlerini”nin klibi Çağla Çağlar yönetmenliğinde tarihi yarımadada bulunan Abud Efendi Konağı’nda çekilmiş.

ALBÜM: Andy Stott – Never the Right Time
(Modern Love)

İngiliz prodüktör Andy Stott, yine alışılmışın dışında bir işitsel deneyim sunuyor. Never the Right Time, oldukça tekinsiz bir atmosfer üzerine inşa edilmiş ses bütünleriyle yer yer kırılgan, yer yer keskin sekansları iç içe geçiriyor. Bir zamanlar Stott’ın piyano öğretmeni olan Alison Skidmore’un düşsel vokal melodileriyle içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir dehlize dönüşüyor albüm.

ALBÜM: Cannibal Corpse – Violence Unimagined
(Metal Blade Records)

Death metalin sembol gruplarından Cannibal Corpse, 30 yılı aşkın serüveninde verdiği en uzun aradan döndü. 4 yılın ardından güncellenmiş kadrosuyla diskografisinin 15. albümünü yayımlayan ekip, prodüktör koltuğunu da yeni gitaristleri Erik Rutan’a teslim etmiş. Sonuç: Grubun neden “efsane” olduğunu bir kez daha ispatlayan, her sesinden vahşet yayılan bir albüm.

TEKLİ: Tendertwin – Absolute Nobody
(Bağımsız)

Geçtiğimiz yaz ilk teklisi “Triangles”ı paylaşan Tendertwin’in, yolunu gözlediğimiz ikinci şarkısı. Şu sıralar Philadelphia’da yaşayan Bilge Nur Yılmaz’ın solo projesi, incelikli kompozisyonlarıyla 60’lar folk esintileri üflüyor.

TEKLİ: Years & Years – Starstruck
(Polydor Records)

It’s A Sin dizisinin başrolünde izlediğimiz Olly Alexander’ın Years & Years mahlasıyla yayımladığı ilk solo üretimi olan “Starstruck”, küresel olarak deneyimlediğimiz yalnızlık hissinden yola çıkmış. Şarkının Fred Rowson imzalı klibinde Alexander, devasa bir köşkte. Hatta bir değil; iki Olly Alexander!

ALBÜM: Sharon Van Etten – epic Ten
(Ba Da Bing Records)

Sharon Van Etten, 2010 çıkışlı ikinci albümü epic’in 10. yılı için yaptığı planları pandemi sebebiyle ertelemişti. Albümün reissue versiyonunun yanı sıra yedi parçayı yedi farklı sanatçının seslendirdiği bir cover derlemesi yayında. Kimler mi var? IDLES, Big Red Machine, Lucinda Williams, Shamir, Courtney Barnett, Fiona Apple ve St. Panther.

TEKLİ: Low – Knockin’ On Heaven’s Door (Bob Dylan cover)
(Uncut)

Uncut dergisinin Haziran 2021 sayısı için hazırlanan Bob Dylan tribute albümünden ilk tadımlık. Son albümü üzerinden üç yıl geçen Low’dan bir klasik dinliyoruz. Yalnızca dergiyle birlikte erişilebilecek albümde Weyes Blood, Thurston Moore, The Flaming Lips ve Fatoumata Diawara gibileri de var.

TEKLİ: Umut Adan – Eflatun Kardeşler
(GRGDN Müzik)

Sözü Umut Adan’a bırakalım: “Kadın olmanın bu kadar çok sayıda cefayı da beraberinde getirmesiyle bilinen bir coğrafyada, usanmadan, yılmadan hayatından arzu ettiği bir şey yapma çabasıyla çalışan bu şehrin kadınları için yazdım Eflatun Kardeşler’i.”

TEKLİ: Twin Shadow – Alemania
(Cheree Cheree)

Bu yıl yeni bir albüm yayımlayacağını duyuran Twin Shadow, funk sularında yüzen ilk tekli “Johnny & Jonnie”yi geçen ay paylaşmıştı. Yeni tekli “Alemania” da sıkı bir groove’a sırtını yaslasa da salaş mı salaş, hatta yer yer serseri bir şarkı. Kadhja Bonet geri vokallerde. 

TEKLİ: Gaspard Augé – Force Majeure
(Ed Banger Records / Because Music / Genesis)

Justice üyelerinden Gaspard Augé, ilk solo albümünü yayımlıyor. Escapades ismini verdiği uzunçalardan kulaklara çalınan ilk tekli “Force Majeure” için İstanbul’da bir klip çekilmiş. Klip için ilkel ama neredeyse mitolojik bir hava sunması adına bronz, ateş ve çekiçlerin kullanıldığı zil yapım aşamalarının destansı görselliğini kullanmak istemiş Gaspard Augé ve yönetmen Filip Nilsson. Vulcan ve Nibelungen gibi referanslar veriyorlar. Bu atmosfer için de yolları İstanbul’a, Bosphorus Cymbals’ın fabrikasına düşmüş.

ALBÜM: Barış Ergün – Impaired Singularity
(Shalgam Records)

Sindirmesi pek kolay bir albüm değil. Barış Ergün’ün her yayınında olduğu gibi en ufak ayrıntısına kadar müthiş bir detaycılıkla kurgulanmış bir anlatı söz konusu. Karanlıktan beslenen, yer yer endişe hissini kabartan kaotik bir çalışma. Ucu açık kompozisyonları ve belli-belirsiz sesleriyle, her dinleyişte farklı duygu tortularını canlandıracak bir bilinç akışı.

TEKLİ: Ah! Kosmos & Büşra Kayıkçı – 0502
(FUU)

Ah! Kosmos’u en son Melike Şahin eşliğinde kaydettiği “Ukde” ile dinlemiştik. Yeni şarkısı, yine bir düet. Bu kez 27. İstanbul Caz Festivali’nin Genç Cazcılar programında sahne alan piyanist Büşra Kayıkçı’yla güçlerini birleştirmiş. Yoğun synth katmanları ve akustik piyanonun birleşimi, akıllara Nils Frahm, Ólafur Arnalds gibilerini getiren bir sonik dünyanın kapılarını açmış.

ALBÜM: Paul McCartney – McCartney III Imagined
(Capitol Records)

Paul McCartney’nin 2020 albümü McCartney III’deki şarkıların her biri, yeniden düzenlemeleri ve kaydetmeleri için farklı müzisyenlere teslim edildi. Bazıları için cover bazıları için remiks tanımını yapabileceğimiz kayıtlar St. Vincent, Anderson .Paak, Josh Homme, Phoebe Bridgers, Damon Albarn, EOB, Blood Orange, Khruangbin, Beck, Blood Orange, Dominic Fike ve 3D RDN imzası taşıyor.

TEKLİ: Ceylan Ertem – Çaresiz
(Ceylan Ertem x Wowie)

“Söyle nasıl, hangi sözle bu kederi unutayım? Şimdi nasıl bir nefesle bu kalbimi avutayım?” Ceylan Ertem’in 2021’de yayımladığı ikinci tekli, bir Cem Adrian bestesi. İstanbul Strings’in yaylı partisyonlarıyla içinize işleyen bir isyan tutuşturuyor “Çaresiz”.

TEKLİ: Lalalar – Ninja Partisi
(Bongo Joe Records / Dunganga Records)

İsviçreli eklektik plak şirketi Bongo Joe Records, kuruluşunun beşinci yılını özel bir derlemeyle kutladı. FUTUR ANTÉRIEUR isimli 19 şarkılık albümde, Bongo Joe kataloğundaki yeni sanatçılar, etiketin reissue arşivindeki müzisyenlerden parçaları yeniden yorumladı. Lalalar da Azerbaycanlı müzisyen Rüstəm Quliyev’in “Farsi Musiqisi” kaydından alınmış bir sample üzerine kıvrak mı kıvrak bir şarkı yapmış.

ALBÜM: Geeva Flava – Hadal Zone
(Gülbaba Records)

Aybars Gülümser, Burak Erensoy, Arda Semercioğlu ve Atakan Türkan‘dan oluşan progresif rock grubu Geeva Flava, tematik albümü Hadal Zone’la okyanusun derinliklerine doğru hayali bir yolculuğa çağırıyor. Yaratıcı fikirler ve geniş bir skalada müzikal geleneği kapsama alanına alan sonik paletiyle, baştan sona sürükleyici bir albüm. Bidar, Aga B ve Ethnique Punch da bu yolculuğa katılanlardan. 

TEKLİ: Can Bonomo – Kaplan
(Avrupa Müzik Yapım)  

“Şehir biner bu sırtıma birden döner başım.” diyen “Kaplan”ın prodüktörlüğünü üstlenen Can Saban’ın çektiği siyah beyaz klibi Beykoz Kundura’da çekilmiş. Bonomo ve ekibini, kimi el yazıları ve sembollerin yer aldığı pankartların arasında şarkıyı çalarken görüyoruz.

TEKLİ: Danny Elfman – True
(Anti- / Epitaph)

Danny Elfman, geçtiğimiz aylarda peşi sıra “Sorry”, “Kick Me”, Love In The Time of Covid” ve “Happy” isimli teklilerini yayımlamıştı. “True” isimli yeni şarkısını her zamanki gibi çarpıcı bir kliple paylaşan Elfman, 37 yılın ardından ilk kez soundtrack olmayan bir solo albüm müjdesiyle çıkageldi.

TEKLİ: Andra Day – Phone Dies
(Warner Records)

İdolüne hayat verdiği The United States vs. Billie Holiday’den paylaştığı kayıtların ardından Warner Records aracılığıyla “Phone Dies” isimli yeni bir tekli yayımlayan Andra Day, şarkının prodüksiyonu için Anderson .Paak’la çalışmış. Temel latin ritimleri üzerine kurulu şarkı, Day’in kıvrak vokalleriyle sıcak yaz enerjisine doğru selam veriyor.