Ne dinlesek: Tkay Maidza, Alessandro Cortini, Danny Elfman ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

TEKLİ: Tkay Maidza – Cashmere
(Dew Process / Universal Music)

Last Year Was Weird isimli EP üçlemesinin son halkasını önümüzdeki ay yayımlayacak Zimbabve doğumlu Avustralyalı rapçi Tkay Maidza’nın yeni teklisi. Akıcı ve catchy flowlarla bezeli şarkının Jasper Soloff imzalı ve rengârenk çiçeklerle bezeli klibi de burada.

ALBÜM: Dean Blunt – Black Metal 2
(Rough Trade Records)

2014 tarihli Black Metal albümüyle lo-fi müziğin yakın geçmişindeki en çarpıcı işlerden birine imza atan Dean Blunt, sürpriz bir şekilde albümün devamı niteliğindeki 10 şarkılık bir koleksiyonla çıkageldi. Kısa soluklu ve dingin şarkılarla yine harikalar yaratıyor. 23 dakika uzunluğunda bir albüm, gün içinde farkına bile varmadan 5-6 tur döndürebilirsiniz. Hatta, döndürmelisiniz!

ALBÜM: Alessandro Cortini – SCURO CHIARO
(Mute)

Geride kalan 20 yılda analog synthesizer kurulumlarıyla yarattığı tekrar eden yapıları ustalıkla işleyerek eşine az rastlanır bir müzikal dehaya evrilen Cortini’nin yeni albümü. Bu kez kullandığı ekipman, butik synth atölyesi Make Noise tarafından yaratılmış yarı modüler synthesizer Strega. Yine nitelikli bir karanlık ve yenilikçi fikirlerle bezeli bir iş. Gözlerinizi kapatın ve zihninizi boşaltmak için kendinizi Cortini’nin güvenli kollarına bırakın.

TEKLİ: Little Simz – Rollin Stone
(AWAL Recordings)

Londra rap sahnesinin en yaratıcı seslerinden Little Simz, her albümüyle çıtayı yükseltiyor. 3 Eylül’de buluşacağımız Sometimes I Might Be Introvert’ten sunduğu EPİK tadımlıklara bir yenisi daha eklendi. “Rollin Stone”, âdeta Little Simz’in ağzından ateşler savurduğu açılışının ardından ikinci yarıda tansiyonu biraz düşürüyor ve kelime oyunlarıyla baş döndürüyor.

TEKLİ: F.Ö.K. – Var
(Hexe Music)

Kadıköylü rock grubu F.Ö.K., Borcumuz Olsun albümünü oluşturacak parçaları peyderpey yayımlıyor. Sekizinci tekli “Var”, zamanının isyankâr ruhundan beslenerek salvolar savuruyor. Çünkü bok var ve hep bir bok var. 

ALBÜM: Sleater-Kinney – Path of Wellness
(Mom+Pop)

Carrie Brownstein ve Corin Tucker’ın bir duo olarak kaydettiği ilk Sleater-Kinney albümü. Kariyerinin 10. albümünde yeni bir sayfa açabilmiş olmaları başlı başına ilham verici. Grubun prodüksiyonunu da kendi başına üstlendiği albümde, 70’ler sonu rock’n’roll rüzgârına 80’ler pop ruhu ve yer yer neo-psikedeli sosu serpiştirilmiş. Karışım leziz, mesaj her zamanki gibi en önde.

ALBÜM: Danny Elfman – Big Mess
(Anti-)

Çağının en üretken film müziği bestecilerinden Danny Elfman’ın, tam 37 yılın ardından bir film için yazılmamış şarkılardan oluşan ilk solo albümü. 18 şarkılık koleksiyonu “çılgın bir kakafoni” olarak özetliyor Elfman. Ne kadar haklı…

TEKLİ: Peggy Gou – Nabi
(Gudu Records)

Güney Koreli DJ/prodüktör Peggy Gou, iki yıllık sessizliğin ardından geri döndü. Parça, prodüktörün kendi plak şirketi olan Gudu Records etiketiyle yayında. Gou ile aynı topraklardan gelen Hyukoh grubunun solisti Oh Hyuk katkısıyla kaydedilen şarkı aynı zamanda, Peggy Gou’nun ilk vokal iş birliği.

EP: The Ringo Jets – Unlimited Lunch Pack
(Fermente Records)

İstanbul’un köklü rock’n’roll üçlüsüyle 10 yıllık bir nostalji. Daha önce yalnızca el yapımı CD baskısıyla yayımlanmış Unlimited Lunch Pack, yenilenmiş miksleriyle artık dijital dünyada. Portal açıldı; kan – ter – gözyaşı harmanı harharlı The Ringo Jets konserlerine geri döndük!

TEKLİ: Batuhan Polat & Kuman – Aynı Değil
(Bağımsız)

Yeni neslin en özgün şarkı yazarlarından Batuhan Polat’ın, prodüksiyonunu Kuman’la paylaştığı yeni teklisi. Kalp kırıklığıyla yazılmış, naif ve hassas bir şarkı. Minimal enstrümantasyonuna rağmen üzerinize bir duygu bulutu olarak çöküyor “Aynı Değil”.

TEKLİ: Lido Pimienta – Declare Independence (Björk cover)
(Anti-)

“Bayrağını dalgalandır, bayrağını yükseğe kaldır, daha yükseğe” diyen Björk şarkısı “Declare Independence”, Kolombiyalı müzisyen Lido Pimienta’nın Onur Ayı için kaydettiği cover’ıyla bir latin pop denemesine dönüşmüş. Orijinalinin Reactable’la yapılmış arızalı prodüksiyonunu sevenler için epey ters köşe tınlıyor.

ALBÜM: Hal Hartley – And Begin Again
(Possible Films)

And Begin Again’i dinlerken zaman bükülüyor ve 90’lı yıllara, tekinsiz bir atmosfere doğru yol alıyoruz. Bir Amerikan metropolünün kuytu köşelerinden kalabalığa karışabiliyor; soğuk havayı, sigara dumanını içimize çekiyor ve kendimizi Hartley’nin filmlerindeki uyumsuz kahramanların iç dünyalarını keşfederken, kara komedilerine gülümserken buluyoruz.

TEKLİ: Emir Aksoy – Tanışma
(Yazdeniz Record)

İstanbullu müzisyen Emir Aksoy’un yıllardır beklediğimiz ilk resmî yayını. Bir Levent Sevi şiirinden şarkılaştırılmış “Tanışma”. İncelikli ve pürüzsüz bir akışa sahip düzenlemesiyle kulaklarımızda dans ediyor. Kayıtlarda Aksoy’a Emre Malikler, Nilipek ve Elif Dikeç de eşlik etmiş. 

ALBÜM: Suzanne Kraft – About You
(Melody As Truth)

Bu haftanın bir diğer etkileyici lo-fi pop işi. Uzun yolculuklara harika bir eşlikçi gibi tınlayan yeni Suzanne Kraft albümüyle, kendini keşfetmeye devam ediyor Diego Herrera. Favorimiz beyin kıvrımlarını titreten melodisiyle “Attenuete” ve e-bow solosuyla parlayan enstrümantal şarkı “Bell”.

TEKLİ: Deafheaven – Great Mass of Color
(Sargent House)

Post metal grubu Deafheaven, beşinci albümü Infinite Granite için 20 Ağustos’a randevu verdi. 6 dakikalık ilk tekli “Great Mass of Color”da alıştığımız Deafheaven tınılarının yerini daha sakin ve atmosferik bir yaklaşım almış. Daha önce Wolf Alice ve M83 ile çalışmış Justin Meldal-Johnsen, ilk kez bir Deafheaven albümünde prodüktör koltuğunda.

ALBÜM: Chloe Foy – Where Shall We Begin
(Bağımsız)

Manchester çıkışlı besteci Chloe Foy’un merakla beklenen ilk albümü. Uzun bir depresyon sürecinin ardından hayatını kaybeden babası için yas tuttuğu dönemde ortaya çıkmış. Hâliyle epey ağır duygu durumlarından geçiyor 40 dakikalık akışında. Vashti Bunyan, Linda Perhacs gibi 70’lerin folk bestecilerini sevenler kaçırmasın.

TEKLİ: Esperanza Spalding – Formwela 4 (feat. Corey King)
(Concord Records)

Esperanza Spalding’in “müziğin fiziksel ve mental sağlık üzerindeki tedavi edici etkisini keşfetmeyi amaçlayan bir deney alanı” olarak tasarladığı Songwrights Apothecary Lab çatısı altından yeni bir tekli. Birbirini seven insanlar arasında, söylenmesi en zor olanı söyleyebilme becerisini geliştirme ihtiyacından ortaya çıkmış.