Ne dinlesek: Yasemin Mori, Jehnny Beth, Woodkid, Tricky ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

TEKLİ: Fontaines D.C. – I Don’t Belong 
(Partisan Records) 

İrlandalı punk grubu Fontaines D.C,’nin 31 Temmuz’da yayımlanacak A Hero’s Death albümünden ikinci parça. “I don’t belong to anyone / I don’t wanna belong to anyone” sözleriyle bünyelerde yarattığı dalgalanmalara dikkat edildiğinde, kelimeler üzerindeki vurguların ne kadar önemli olduğunu hatırlatırken yer yer Ian Curtis’i andıran vokaliyle bu yeni parçanın oldukça sarsıcı bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Birine ait olmanın mümkünlüğü üzerine düşünürken bir çıkmaza sürüklenmek epey olası. 

TEKLİ: Yasemin Mori – Beni Bana Bırak
(Rinata Entertainment)

Kendimizi bulmaya çalışırken yaptığımız seçimlerle yeniden mi doğarız? Hayattaki en önemli şey kendine ulaşabilmek midir? Yasemin Mori’nin içindeki aynaya sorduğu sorulara görsel dünyada bir yansıma yaratan Irmak Altıner imzalı klibiyle “Beni Bana Bırak” yayında. Yasemin Mori’nin müziği için çizdiği anlatı daima orijinal ve gerçekçi. Ona büyülü kadrajıyla eşlik eden yönetmen Altıner’in sırrına erişmek için “Rampa Stampa” klibi üzerine ettiğimiz sohbete dahil olabilirsiniz.

TEKLİ: Gorillaz – Friday 13th
(Parlophone Records)

Gorillaz’ın heyecanla takip ettiğimiz projesi “şarkı makinesi”nin dördüncü bölümü “Friday 13th” diğer parçaların tamamlayıcısı olarak görsel ve işitsel dünyadaki renkli koltuğunda yerini aldı. Bu kez Octavian ile işbirliği yapan grubun yeni şarkısı alışılageldik bir 13. cuma ürpertisi yaratmaktan ziyade hipnotize edici bir sakinlikle ilerliyor. 

ALBÜM: Jehnny Beth – To Love Is To Live
(20L07 Music)

Savages’ın vokalisti Jehnny Beth’in solo müzik yolculuğu, David Bowie’nin ölümünün ardından gelecek için planlar yaparken, o “gelecek günle” hiç karşılaşılmadığının farkına varmasıyla başlıyor. “Bugün değil ama bir gün mutlaka yapacağım” diyerek ertelenenleri gerçekleştirebilmek için gücünü toplayan Beth, karşımıza ilk solo albümü To Love Is To Live ile çıkıyor. Bu kez müziğiyle hayattaki düğümleri çözebilmeyi ve bir rol model olmayı amaçlayan müzisyenin albümünde “spoken word” estetiğiyle imlenmiş parçaların yanı sıra, Trentemøller, Gorillaz ve The XX gibileriyle açıldığı elektronik dünyaya dair izler var. 

TEKLİ: Shamir – On My Own
(Bağımsız)

Philadelphia’dan dünyaya yankılanan nefis ses Shamir, 18 Mart’ta yayımladığı albümü Cataclysm’in ardından, yeni teklisini işçiliği tamamen kendisine ait klibi eşliğinde paylaştı. Yeryüzünde sevginin can yakmayan yansımalarının peşine düşerken birbirinden farklı kıyafetler içinde izlediğimiz müzisyen; belki de farklı portreler aracılığıyla, sevgiyi “hak ettiğini” düşündüğü insanı ararken geçen zamanın bir ön izlemesini çiziyor. 

TEKLİ: Tricky – Fall Please
(False Idols)

Tricky, müziği ve aurası birbirini yüzde yüz oranla tamamlayan sanatçılardan bir tanesi ve gizemli, karanlık yapımları notalarıyla yükseltme işinde oldukça becerikli. 4 Eylül’de yayımlanması beklenen yeni albümünden Marta eşliğindeki “Fall Please” parçasıyla dümeni gittikçe pop müziğe kırdığını hissediyoruz. 

TEKLİ: Melis Yelman – Yerebatan
(Avrupa Müzik)

Küçüklüğünden beri dinlediği R&B şarkılardan ilham alan Melis Yelman, geçtiğimiz yılın başında “Acilen” ve “Yerebatan” adında iki tekli paylaşarak müzik evreninde dinleyicilere yer açtı. Uzun süredir müzikle ilgilenen Yelman’ın motivasyonu içindeki çocuğu kaybetmemekten ileri geliyor ve müziği kişisel deneyimlerden besleniyor. R&B ve soul tarzlarını egzotik yollarla harmanlayan “Yerebatan” şarkısının klibi, İstanbul’un mistik havasını solumak için en doğru adreslerden olan Heybeliada Ruhban Okulu’nda çekilmiş. 

TEKLİ: Juicy J – Hella Fuckin Trauma
(Bağımsız)

Memphis’in ikonik rapçisi Juicy, yeni bir şarkı paylaşarak hem kendisinin hem de yakınlarının farklı sektörlerde karşılaştığı ırkçılığa dikkat çekiyor. Parça, Columbia Records’la yaşadığı problemlerin yanı sıra hapishanedeki arkadaşlarından duyduğu hikâyeler ve polisler tarafından katledilen Afro Amerikalılara değiniyor.

TEKLİ: TSU! – Yesterlove
(Caz Plak)

J. Hakan Dedeoğlu’nun sarmal gitar melodileriyle duygudan duyguya savuran projesi TSU!’dan yeni albüm öncesi ikinci tekli. Geçtiğimiz ay kulaklarımıza çalınan ve özlenen yaz sıcaklığını ayağımıza getiren “Prince of Gumbay”in ardından “Yesterlove”la biraz daha romantik, biraz daha salaş bir sahil turuna çıkıyoruz.

ALBÜM: Bibio – Sleep On The Wing 
(Warp Records)

Stephen Wilkinson’ın aşina olduğumuz topraklardan başka diyarların gizli ve huzurlu kapılarına doğru yolculuğa çıkaran müzik projesi Bibio’nun yeni albümü Sleep On The Wing, kuşların kanatları üzerinden Dünya’ya atılan bir veda bakışı. Yarım saat süren seyahat boyunca bulutların üzerinde kaygısızca süzülmeyi vaat eden melodilerle masalsı bir dinleti sunuyor.

TEKLİ: Leon Bridges – Sweeter (feat. Terrace Martin)
(LisaSawyer63)

“Kulaklarınızla değil, kalbinizle dinlemeniz gereken” parçalardan açıklamasıyla paylaşılan Martin ve Bridges düeti. Parça aslında yoldaki bir albüm için kaydediliyor ancak George Floyd’un polis katline kurban gitmesi sebebiyle “kalpleri tedavi etmek” amacıyla erken paylaşılıyor.

TEKLİ: Congulus – Karakura 
(Bağımsız)

2019 yılı sona ermeden paylaştıkları ilk albümleri Bozkır’ın bonus kaydı olarak karşımıza çıkan “Karakura”; Anadolu’da anlatılagelen mistik halk hikâyelerinden doğan Congulus’un karanlık ve aydınlık arasındaki yolculuğunun bir tasviri olarak deneyimleniyor. Cihan Önder, Fatih Can Oklay ve Tayfun Gür’ün bir araya gelerek enstrümanlarıyla anlatmaya devam ettiği hikâyeler, psikedelik rock’ın alternatif kollarını arayan müzikseverler için bire bir. 

TEKLİ: Dirty Projectors – Inner World 
(Domino Recording)

Eşsiz yeteneklerin bir araya gelmesiyle oluşan Dirty Projectors’ın “Lose Your Love”ın ardından paylaştığı bu parça, 2020 sonuna kadar tamamlanması planlanan kısaçalar Flight Tower’dan ikinci tadımlık. Bir iddiaya göre EP’deki her parçayı grubun farklı bir üyesi seslendirecek. “Inner World”ün klibiyle dünyaya uzaktan bakmak, içinde bulunduğumuz korkunç boşlukta yalnız hissetmememizi sağlıyor.

TEKLİ: JARV IS – Save The Whale 
(Rough Trade)

Britanya’nın yeryüzüne hediyelerinden, kült grup Pulp’ın vokalisti Jarvis Cocker’ın yeni projesi JARV IS’ten taze bir parça. 17 Temmuz’da yayımlanacak olan albüm Beyond the Pale’in ilk teklisi, tıpkı JARV IS’ten dinlediğimiz diğer parçalar gibi insanlığın evrimi ve yıkıcılığı üzerine.

TEKLİ: Dame D.O.L.L.A. – Blacklist
(Bağımsız) 

Portland Trail Blazers’ın yıldız oyun kurucusu Damian Lillard, geçtiğimiz yıl bir albüm de yayımladığı Dame D.O.L.L.A. mahlasıyla protest bir şarkı paylaştı. “Blacklist” isimli şarkıda Donald Trump’ı hedef alan Lillard’ın ırkçı ve yaşananlar karşısında sessizliğini koruyan beyazlara da bir çift lafı var.

TEKLİ: Hobo ST. – Sabır Kalsın Aptallara
(Bağımsız)

Uninvited Jazz Band ekibinden Kaan Arslan ve Halil Anıl Avcı’nın projesi Hobo ST.’den yeni bir parça daha artık sokaklardan dijital evrene doğru yankılanıyor. Doğaçlama mızıka tınıları ve yer yer imgelerle süslediği anlatımıyla “Sabır Kalsın Aptallara”, yerli sahnede nadir rastlanan folk ve jazz harmanlı Türkçe müziğin keyifli bir örneği.

ALBÜM: Kate NV – Room For The Moon
(RVNG Intl.)

2016 çıkışlı ilk albümü Binasu ile tanıştığımız Moskovalı müzisyenin 10 parçadan oluşan yeni harikasına sonunda kavuştuk. Kate NV, deneysel yaklaşımı ve 80’ler tınılarıyla heyecan yaratırken, “Ça Commence Par” adını verdiği Fransızca şarkısıyla dans ayakkabılarına sarılmayı garanti ediyor. 

TEKLİ: Woodkid – Pale Yellow
(Island Records)

Yoann Lemoine’ın müzikâl kimliği Woodkid, henüz adını bilmediğimiz ancak hem teması hem de gittikçe güçlenen anlatısıyla büyük beklentiler yaratan albümünden ikinci tekliyi, üç boyutlu görselleştirme teknolojisiyle tasarladığı lirik videosuyla paylaştı. Albümden dinlemeye açılan ilk parça “Goliath” devasa makinelerin yarattığı kâbus gibi bir evrenden sesleniyordu. “Pale Yellow” ise bu kâbusun ürettiği “insana” ve onun iç yüzüne dair. Parça, aslında o kâbusa benzeyen evrenin birer dişlisi olduğumuzu kanıtlamakta. 

Haftalık radarımıza takılan tüm albüm ve tekliler Spotify listemizde!

Yazı: Asena Büyük