Ne izlesek: “Lisey's Story”, “Feel Good”, “Sailor Moon Eternal The Movie” ve dahası

Farklı platformların kataloglarından haftalık dizi, film, belgesel ve şov tavsiyelerimiz.

DİZİ:

Feel Good – 2. Sezon
(4 Haziran, Netflix)

Nedir: Kuir komedyen Mae Martin, kendi hayatından esinlendiği, dokunaklı olduğu kadar muzip dizinin yeni sezonuyla karşımızda. Mae bu kez bir taraftan geçmişiyle yüzleşmeye, öte yandan George ile ilişkisini rayına oturtmaya çalışıyor. Asıl soru şu: Tüm bunları beraber mi atlatacaklar, yoksa yolları ayrılmış şekilde mi?
Neye benzer: Please Like Me, Master of None, Love.
Kimler var: Bizim için her zaman Phoebe Buffay olarak kalacak Lisa Kudrow, Mae’in annesi Lisa suretinde.

Lisey’s Story
(4 Haziran, Apple TV+) 

Nedir: Ünlü bir roman yazarı olan partnerinin ölümünden 2 yıl sonra Lisey Landon, bir dizi rahatsız edici olay vesilesiyle, zihninden bilinçli olarak uzaklaştırdığı anılarıyla tekrar yüzleşir. Stephen King’in senarist olarak katkıda bulunduğu, Pablo Larraín’in rejisiyle dâhil olduğu psikolojik gerilim, iddialı oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.
Neye benzer: King’in aynı isimli romanı, izleyecekleriniz hakkında fikir verecektir.
Kimler var: Julianne Moore, Clive Owen, Joan Allen, Jennifer Jason Leigh ve Dane DeHaan’dan sarsıcı performanslar bekliyoruz.

Sweet Tooth
(4 Haziran, Netflix)

Nedir: Kıyamet sonrası dünyada tehlikelerle dolu bir maceraya atılan yarı insan yarı geyik bir çocuk, huysuz koruyucusuyla birlikte yeni bir başlangıç yapmaya çalışır. Dizinin evreni, bir pandeminin ardından kendini izole eden, kaosun ortasında maskeleriyle hayatta kalmaya çalışan karakterleriyle çok tanıdık.
Neye benzer: Aynı platformda yer alan, yine çizgi roman uyarlaması olan ve tematik benzerlikler taşıyan The Umbrella Academy.
Kimler var: Robert Downey Jr. ile partneri Susan Downey, Sweet Tooth’un yürütücü yapımcılığını üstleniyorlar. Kanadalı çizer Jeff Lemire’in zihninden çıkan, aynı isimli grafik romandan uyarlandı.

Dom
(4 Haziran, Amazon Prime)

Nedir: Hayatını uyuşturucu çeteleriyle savaşmaya adamış narkotik polisi bir baba ve Brezilya’nın en büyük çetesi içinde yükselip lider hâline gelen oğlunun öyküsü. Dom, birbirini tamamlayan zıt hayatlara sahip iki karakterin yolculuğuna ortak ederken, her ikisini de doğru ve yanlış arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran olayların içinde bırakıyor.
Neye benzer: Narcos, Traffic, Queen of the South.
Kimler var: Brezilya sinemasını takip edenlerin aşina olabileceği bir yaratıcı ekip.

FİLM:

Sailor Moon Eternal The Movie
(3 Haziran, Netflix)

Nedir: Güçlü kadın kahramanları, cinsel ayrımcılığa karşı duruşu ve karakterlerinin göz alıcı stilleriyle Sailor Moon, 90’ların efsane animelerinden. Bu sefer tam güneş tutulmasının ardından karanlık bir güç Dünya’nın üstünü kaplıyor ve dağılmış olan Savaşçılar, ışığı geri getirmek için bir araya geliyorlar.
Neye benzer: Revolutionary Girl Utena, Puella Magi Madoka Magica ve elbette Sailor Moon evreninden diğer yapımlar.
Kimler var: Usagi Tsukino’nun değişmez sesi Kotono Mitsuishi tekrar mikrofon başında.

The Conjuring: The Devil Made Me Do It
(4 Haziran, HBO Max)

Nedir: Paranormal araştırmacılar Ed ve Lorraine Warren’ın anılarından uyarlanan The Conjuring’in üçüncü halkası, ikilinin dosyalarındaki en sansasyonel vakalardan birini ele alıyor. Bir cinayet zanlısının şeytani güçler tarafından ele geçirildiğini iddia ettiği, ABD tarihine geçmiş savunmanın perde arkasını merak edenlere…
Neye benzer: 2013 ve 2016 tarihli The Conjuring filmleri kuşkusuz.
Kimler var: Vera Farmiga ve Patrick Wilson, artık kendileriyle özdeşleşen karakterlere bir kez daha hayat veriyor. The Lord of the Rings’in Denethor’ı, Fringe’ın Walter Bishop’ı John Noble da kadroda.

Dancing Queens 
(3 Haziran,  Netflix)

Nedir: İsveç’in drag sahnesini keşfetmeye hazır mıyız? Henüz 23 yaşında olan, İsveç takımadalarındaki küçük bir yerleşkeden gelen Dylan Pettersson, bir gün hak ettiği yere ulaşma hayaliyle yanıp tutuşan bir dansçıdır. Oldukça zor günler geçiren bir drag kulübünde temizlik işçisi olarak işe girer ve yeteneğiyle hırslı bir koreografın dikkatini çeker.
Neye benzer: AJ and the Queen, To Wong Foo Thanks for Everything Julie Newmar, The Advantures Of Priscilla Queen Of The Desert.
Kimler var: Oyunculuk kariyeriyle de tanınan Helena Bergström yönetmen, Türkiye kökenli Denize Karabuda senarist koltuğunda.

BELGESEL:

The Kings
(6 Haziran, Showtime)

Nedir: “Dört Kral” olarak da bilinen dünya boks şampiyonları Marvin Hagler, Roberto Durán, Thomas Hearns ve Sugar Ray Leonard’ın kariyerleri boyunca deneyimledikleri; farklı başkanların başa geçmesiyle ABD’de meydana gelen önemli politik ve sosyo-ekonomik değişimler eşliğinde işleniyor.
Neye benzer: When We Were Kings, Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson, What’s My Name: Muhammad Ali.
Kimler var: Belgesel sinemanın önde gelen isimlerinden Asif Kapadia’nın Amy, Senna, Diego Maradona gibi işlerinde katkıları bulunan James Gay-Rees ile Paul Martin, yapımcılar arasında.

VARIETY & REALITY:

Creator’s File: GOLD
(3 Haziran, Netflix)

Nedir: Sahte belgesel serisinde, komedyen Ryuji Akiyama, ciddi bir ifade takınarak yaptığı isabetli esprilerle ve kimi sürpriz, ünlü konukların yardımıyla Japonya’nın önde gelen “yaratıcıları”nı hicvediyor. Kılıktan kılığa girerken oyuncu, moda danışmanı, top model, tiyatro yönetmeni, rejisör, otel çalışanı, hatta dahi bir çocuk suretinde karşımıza çıkıyor.
Neye benzer: Tracey Ullman’s Show, Documentary Now!
Kimler var: Konuk listesinde Aki Yashiro, Ai Tominaga, Ryusei Yokohama, Yumi Adachi gibileri var.

Lego Masters – 2. Sezon
(1 Haziran, Fox)

Nedir: Program, belirli bir zaman diliminde, belirli bir temaya dayalı olarak Lego parçalarından kreasyonlar inşa etmekle görevlendirilen iki rakip takımı takip ediyor. Kendilerine ayrılan süre boyunca ekipler, uzmanlardan oluşan jüriyi etkilemek, “Lego Ustası” ünvanına sahip olmak ve büyük ödüle uzanmak için kıyasıya mücadele ediyorlar.
Neye benzer: Konseptin orijini olan, 2017’de başlayıp dünyanın farklı ülkelerine de ilham veren Lego Masters UK.
Kimler var: Sunucumuz, Lego dünyasıyla haşır neşir olanlar için pek tanıdık: The Lego Batman Movie’nin nam-ı diğer Bruce Wayne’i Will Arnett.