Ne izlesek: Mart 2021

Mart ayı için farklı platformlardan dizi, film, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. 

Yazı: Merdan Çaba Geçer

DİZİ:

The Irregulars
(Netflix, 26 Mart)

Nedir: Viktorya dönemi Londrası’nda yaşayan sıra dışı bir grup genç, Dr. Watson ve Sherlock Holmes için birtakım doğaüstü suçları çözmeye çalışır. Sir Arthur Conan Doyle’un yıllardır çeşitli dizi ve filmlere ilham olan dünyasında bu sefer daha mistik ve karanlık bir yolculuğa çıkıyoruz.
Neye benzer:Sherlock, Elementary, Miss Sherlock ve diğer sayısız adaptasyona.
Kimler var: EastEnders, My Mad Fat Diary ve Watership Down gibi Britanya dizileri için kalem oynatan Tom Bidwell.

Genius: Aretha
(Nat Geo, 21 Mart)

Nedir: Ünlü dehaların yaşamını ekranlara getiren serinin üçüncü sezonu, soul müziğin kraliçesi Aretha Franklin’i işliyor. 2018 Ağustos ayında hayatını kaybeden Franklin’in kilisede gospel müzik söyleyerek başladığı kariyeri, müzikal dehası ve aktivizmle dolu yaşamı gözler önünde.
Neye benzer: Televizyonda müzisyen biyografisi olarak en son Selena’yı izlemiştik.
Kimler var: Harriet’taki performansıyla Oscar adaylığı elde eden Cynthia Erivo’ya, American Crime Story’den anımsanabilecek Courtney B. Vance eşlikçi.

Genera+ion
(HBO Max, 11 Mart)

Nedir: Modern dünyada cinselliklerini keşfetmeye çalışan bir grup lise öğrencisi ve deneyimleri. İçinde büyüdükleri muhafazakâr toplumda yaşam, aşk ve ailenin doğası hakkındaki inançlarını sorgulayacak, birbirlerinden güç alacaklar.
Neye benzer: Dizi; Skins, Euphoria ve We Are Who We Are’ın açtığı yoldan yürüyecek gibi.
Kimler var: Lena Dunham yapımcılar arasında; Justice Smith’in başını çektiği genç yetenekler kadroyu oluşturuyor.

Invincible
(Amazon Prime, 26 Mart)

Nedir: Babası bir süper kahraman olan ve kendisini sıradan bir genç sanan Mark; güçlerini keşfedip geliştirirken, bir yandan da ona kalan mirasın sandığı kadar kahramanca olmadığını keşfetmekte. Skybound ve Image Comics ortaklığının meyvesi, aynı isimli grafik romandan uyarlandı.
Neye benzer: Güçlerini suistimal eden süper kahramanlar gördüğümüz The Boys belki.
Kimler var: The Walking Dead’in yaratıcısı olarak tanıdığımız Robert Kirkman’ın ellerinden çıktı. Sandra Oh, Seth Rogen, Steven Yeun, J.K. Simmons, Gillian Jacobs, Andrew Rannells, Zazie Beetz ve daha bir dünya yıldız seslendirme kadrosunda.

The Falcon and The Winter Soldier
(Disney+, 19 Mart)

Nedir: Avengers: Endgame’de yaşananların ardından Sam Wilson (Falcon) ve Bucky Barnes (Winter Soldier), yeteneklerini ve sabırlarını test eden küresel bir macerada bir araya geliyorlar. Captain America ile güçlü bağları olan iki karaktere, Marvel evreninden tanıdık simalar eşlik ediyor.
Neye benzer: Diğer Marvel dizisi WandaVision’a pek benzeyeceğini düşünmüyoruz. Daha çok Captain America filmlerinin atmosferinde geçecek gibi.
Kimler var: Anthony Mackie, Sebastian Stan, Daniel Brühl, Emily VanCamp ve Wyatt Russell.

FİLM:

Seni Buldum Ya!
(MUBI, 13 Mart)

Nedir: Pandemiyi fırsat bilerek çevrimiçi bir suç ağı kurmuş Felek ve Kerim, haklarında istihbarat topladıkları insanların bilgisayarlarına sızıyor, onları hazırlıksız yakalayıp dolandırıyorlar. Fakat işleri hiç kolay değil; bu öyküde kafa tutan da var, deliye çeviren de, kendine âşık eden de…
Neye benzer: Öyküsünü tamamen çevrimiçi görüşmeler üzerinden kuran Host, Social Distance, Coastal Elites gibi yapımlar.
Kimler var: Yeni Reha Erdem filminin geniş oyuncu kadrosunda Serkan Keskin, Nihal Yalçın, Bülent Emin Yarar, Ezgi Mola, Taner Birsel, Tilbe Saran, Esra Bezen Bilgin, Tansu Biçer ve Ecem Uzun var.

Raya and the Last Dragon
(Disney+, 5 Mart)

Nedir: Druun olarak bilinen canavarlar ülkeyi tehdit ettiğinde, ejderhalar insanlığı kurtarmak için kendilerini feda ederler. Aynı canavarlar 500 yıl sonra geri dönünce; onları sonsuza dek durduracak ejderhayı bulmak, yalnız bir savaşçı olan Raya’ya düşer.
Neye benzer: Akıllar bir How to Train Your Dragon’a gidiyor tabii.
Kimler var: Big Hero 6’in yönetmenlerinden Don Hall’ın çektiği filmde, seslendirme kadrosu dopdolu: Kelly Marie Tran, Awkwafina, Gemma Chan, Daniel Dae Kim, Benedict Wong ve Sandra Oh.

Rizi
(İKSV Çevrimiçi Mart Seçkisi, 12 Mart – 17 Mart)

Nedir: Büyük bir evde tek başına kalan Kang ile kasabadaki küçük bir dairede yaşayan Non’ın karşılaşmaları, imkânsızlıklar üzerine kurulu ilişkileri. Günlük hayatlardaki sıradan gözüken anlar üzerine kurulu film, “dingince içe işleyen bir sevgi arayışı” olarak tanımlanıyor.
Neye benzer: Happy Together, He liu.
Kimler var: Tayvan sinemasının auteur ismi Tsai Ming-liang rejisör koltuğunda.

Zack Snyder’s Justice League
(HBO Max, 18 Mart)

Nedir: Ailevi bir trajedi yaşayan yönetmen Zack Snyder’ın projeden ayrılması, yerini alan Joss Whedon’ın planlanandan çok daha farklı bir yapım ortaya çıkarması ve Warner Bros.’un Snyder versiyonunu yayımlayacağını açıklamasıyla yılan hikâyesine dönen Justice League nihayet huzurlarda.
Neye benzer: Neye benzeyeceğini bilemiyoruz ama umuyoruz ki 2017 tarihli Justice League’e benzemez.
Kimler var: Çekirdek kadroya Jared Leto, Willem Dafoe, Kiersey Clemons ve Harry Lennix eklenmiş.

Sublet
(İKSV Çevrimiçi Mart Seçkisi, 20 Mart – 25 Mart)

Nedir: New York Times’a gezi ve yemek yazıları yazan ABD’li Michael, Tel Aviv’e seyahat eder. Evini ona kiralayan Tomer, Michael’a kentin turistik olmayan yerlerini gezdirir ve aralarında bir samimiyet doğar. Yaş farkı ve yas tutma gibi meseleler, mizah veya duyarlılık elden bırakılmadan işleniyor.
Neye benzer: İsrailli yönetmen Eytan Fox’un filmografisinden Yossi & Jagger, Ha-Buah ve diğerleri.
Kimler var: John Benjamin Hickey, Niv Nissim, Lihi Kornowski, Miki Kam, Omri Loukas ve Tamir Ginsburg.

Moxie
(Netflix, 3 Mart)

Nedir: Özgüveni yüksek yeni arkadaşı ile annesinin asi geçmişinden ilham alan 16 yaşındaki Vivian, cinsiyetçi ve toksik okul ortamına isyan eden bir fanzin çıkarır. Zamanla emeklerinin karşılığını alır; çeşitli öğrencilerden destek toplar, bir hareketin başlamasına önayak olur.
Neye benzer: Heathers, Booksmart, Lady Bird.
Kimler var: Çok satan romanın uyarlamasında Amy Poehler hem yönetmen koltuğuna oturuyor, hem de Hadley Robinson’ın annesine hayat veriyor.

Godzilla vs. Kong
(HBO Max, 31 Mart)

Nedir: Beyaz perdenin iki ikonik canavarı karşı karşıya. Koruyucuları, Kong’un gerçek evini bulmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkınca Godzilla’nın yıkım gücüyle tanışırlar. İki canavar arasındaki çatışma, gezegenimizin derinliklerinde yatan gizemin yalnızca başlangıcı.
Neye benzer: Bir anlamda devam filmi olduğu, Kong: Skull Island hissiyatı verecek gibi durmakta.
Kimler var: Alexander Skarsgård, Millie Bobby Brown, Rebecca Hall, Brian Tyree Henry, Shun Oguri, Eiza González, Kyle Chandler ve Demián Bichir.

BELGESEL:

Tina
(HBO, 27 Mart)

Nedir: Tina Turner’ın 1950’lerde başlayıp günümüze uzanan müzik kariyeri, kişisel hayatından çeşitli anekdotlarla mercek altında. O öyküsünü İsviçre’deki evinde, birinci ağızdan anlatırken; görülmemiş arşiv görüntüleri, fotoğraf albümünden çıkanlar ve ses kayıtları da eşlikçi.
Neye benzer: Quincy, Amy ve What Happened, Miss Simone?,
Kimler var: Angela Bassett, Oprah Winfrey ve Turner’ın partneri Erwin Bach röportaj verenlerden birkaçı.

Operation Varsity Blues
(Netflix, 17 Mart)

Nedir: Zengin ve ünlü ailelerin hak etmedikleri hâlde çocuklarını ABD’nin en iyi üniversitelerine yerleştirilmesini sağlayan sahtekârlık süreci, canlandırmalarla anlatılıyor. Yargılanan isimlerin arasında oyuncu Felicity Huffman da yer almaktaydı.
Neye benzer: ABD eğitim sisteminin vehametini gösteren belgesellerden Waiting for “Superman”.
Kimler var: Matthew Modine, skandalın arkasındaki William “Rick” Singer’a hayat veriyor.

Biggie: I Got a Story to Tell
(Netflix, 1 Mart)

Nedir: İlk kez yayımlanan görüntüler ve çeşitli röportajlar içeren belgesel, Notorious B.I.G.’nin yaşamını, kariyerini ve rap’in kralı olmaya uzanan yolculuğunu kutluyor. Çocukluk yılları, uyuşturucu satıp suç dünyasına bulaştığı dönem ve rap dünyasındaki yükselişi odakta.
Neye benzer:Time Is Illmatic, Beats Rhymes & Life: The Travels of a Tribe Called Quest.
Kimler var: Karşımıza çıkan tanıdık simalar arasında Sean ‘Diddy’ Combs da var.

Kid 90
(Hulu, 12 Mart)

Nedir: 1990’larda oyuncu ve yönetmen Soleil Moon Frye, gittiği her yere yanında bir video kamera taşıdı. Yüzlerce saatlik görüntülerden kotarılmış belgesel, dönemin genç Hollywood yıldızlarını kadrajına alarak 90’lar ruhunu diriltiyor.
Neye benzer: The Nineties, 1991: The Year Punk Broke.
Kimler var: Leonardo DiCaprio, Mark Wahlberg, David Arquette, Sara Gilbert, Brian Austin Green ve daha kimler kimler…

VARIETY & REALITY:

Nailed It: Double Trouble! – Sezon 5
(Netflix, 26 Mart)

Nedir: Kötü yemekleriyle ünlü amatör aşçılar 10 bin dolar ödül için yenebilir sanat eserlerini yeniden yaratıyor. “Biraz reality yarışma, biraz rezalet” olarak tanımlanan programın; En İyi Yarışma dalında iki, En İyi Sunucu dalında ise bir Emmy adaylığı bulunuyor.
Neye benzer: Cooking on High, Chef’s Table, Sugar Rush, Crazy Delicious.
Kimler var: Enerjisiyle seyir zevkini yükselten Nicole Byer.

Yükleniyor...