The Tragedy of Macbeth, Belle ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Mamoru Hosoda’nın prömiyerini Cannes’da yapıp göz alıcı tasarımlarıyla iştah kabartan animesi Belle, bu kez kardeşi olmadan dümene geçen Joel Coen’in Shakespeare klasiğiyle imtihanı The Tragedy of Macbeth, gerçeküstü öykülerle harmanlanmış stop-motion antolojisi The House, James Gunn’ın sinyallerini The Suicide Squad’da verdiği DC dizisi Peacemaker ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.VİZYON
Belle
(14 Ocak)

Nedir: Mamoru Hosoda bir kez daha Japonya semalarından el sallıyor ve prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nde yapan, göz alıcı tasarımlarıyla iştah kabartan son animesini önümüze getiriyor. Babasıyla birlikte yaşayan 17 yaşında lise öğrencisi Suzu, 5 milyar çevrimiçi üyeye sahip sanal bir evrene katılıyor ve avatarı Belle, dünya çapında nam salmış bir şarkıcı oluveriyor. Formu ejderhaya benzeyen gizemli bir canavarla tanıştığı vakit, ikili gerçekte kim olduklarını anlama arayışında macera ve aşkla dolu bir yolculuğa adım atıyorlar.

Neye benzer: Yaratıcısının büyük ses getirmiş önceki işleri Mirai no Mirai, Toki o kakeru shôjo ve Bakemono no ko fikir verecektir.

Kimler var: Başlı başına Hosoda ismi kalp atışlarının hızlanmasına sebep zaten. Birçok uluslararası festival tarafından takdir edilen üretimlerinin yanı sıra Digimon Adventure, Samurai chanpurû ve One Piece‘de de parmağı var kendisinin.

PRÖMİYER
The Tragedy of Macbeth
(Apple TV+, 14 Ocak)

Nedir: Sinema tarihinin en başarılı kardeşlerinden Coenler ayrı gayrı düşünce, Joel Coen’in bu sefer tek başına rejiye el attığı Shakespeare uyarlaması için beklentiler büyük. Edebi metindeki tiyatrallığın özünü koruma gayesiyle, yazarın pek sevdiği hırs, güç ve sadakat temalarını işleyen yapım için “Baştan çıkarıcı bir deneyim” ve “Uyanmak istemeyeceğiniz bir kâbus” yorumları yapılıyor. Akademi Ödülleri’nde elde edeceği adaylıklar öncesi aradan çıkarmakta fayda var.

Neye benzer: Karşılaştırma yapmak isteyenler The Tragedy of Macbeth (1971), Macbeth (2015) ve Lady Macbeth’i (2018) ziyaret edilebilir.

Kimler var: Başrollerde Denzel Washington ve Frances McDormand gibi iki yıldız isim yer alıyor. Müzikler Coenlerin pek sevdiği bestecilerden Carter Burwell, siyah beyaz sinematografi ise sık sık iş birliği yaptıkları görüntü yönetmeni Bruno Delbonnel’in ellerinden çıkma.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın

Scream (Vizyon: 14 Ocak)

Wes Craven’ın popüler kültürde derin izler bırakmış aynı isimli, 1996 yapımı filminin üzerinden 25 yıl geçmişken, yeni bir katil Hayalet maskesini takıyor ve Woodsboro Kasabası’nın sırlarını ortaya sermek üzere bir grup genci hedef almaya başlıyor. Devam halkasıyla ilgili en heyecan verici gelişme; Neve Campbell, Courteney Cox ve David Arquette’in ikonik rollerine geri dönüyor olmaları elbette.

After Life – 3. sezon (Netflix, 14 Ocak)

Ricky Gervais’in bir mini dizi olarak başlayan fakat fan favorisine dönüşünce ekran macerasını uzatan kara mizah dizisi After Life, final sezonunda da gözyaşı pınarımızı kurutmaya niyetli. İlk bölümlerde mutsuz, depresif ve eşini kaybettikten sonraki hayata alışmayı reddeden bir hâlde izlediğimiz Tony Johnson, 2. sezonda kara bulutları birazcık olsun dağıtmış gözüküyordu. Bu sefer babasının kaybıyla baş etmeye çalışmasını izleyeceğiz.

Peacemaker (HBO Max, 13 Ocak)

Joe Gill ve Pat Boyette tarafından 1966’da yaratılmış DC Comics karakterine dayanan, sinyallerini The Suicide Squad’da aldığımız Peacemaker projesini, en çok da James Gunn’ın ellerinden çıktığı için merak ediyorduk. Ne olursa olsun barışı sağlamak için çabalayan, şiddet karşıtı karakterimiz; fiziksel olarak çok güçlü ve teknik açıdan donanımlı olsa da herhangi bir süper güce sahip değil. John Cena başrolde, Orange Is the New Black‘in Taystee’si Danielle Brooks da kadroda.

13+ (MUBI, 12 Ocak)

Şeytanların arasında, 14 yaşında… İlk uzun metrajı Kaygı ile alkış toplayan Ceylan Özgün Özçelik’in, kadınların ve kız çocukların maruz kaldıkları şiddete dair şifa öyküleri olarak tasarladığı “Cadı Üçlemesi”nin ilk halkası 13+. Zaman ve mekanın bulanıklaştığı zifiri karanlık bir bodrumda, kurtuluşu bir örümcekle iletişim kurmakta bulan genç bir kızı takip ediyor gözlerimiz. Derya Pınar Ak ve Tuğrul Tülek’in kamera önüne geçtiği kısa filmin yapımcı kadrosunda Özge Özpirinçci ve Tülin Özen de yer alıyor.

The House (Netflix, 14 Ocak)

Netflix’in yetişkinlere yönelik stop-motion antolojisi; farklı zamanlarda yaşayıp, aynı konutu yuva edinen ev sahiplerinin gerçeküstü hikâyelerine odaklanıyor. Üç bölümün odak noktaları şu şekilde: 19. yüzyılda yaşayan ve gizemli bir hayırseverle tanışan aile, eve gelen habersiz misafirler tarafından planları sekteye uğrayan emlakçı bir fare, eski ihtişamına kavuşturmak üzere çok sevdiği harap malikanesinde kalmaya kararlı bir kedi.

Duran (GAİN, 11 Ocak)

Muay Thai turnuvasını kazanıp varlıklı bir dövüşçü olmak isteyen Duran, başarısız denemelerinin ardından bir rap bestesi üstüne çalışmaya devam eden Celal ve nüfuz sahibi bir çeteye kapağı atmaya kararlı Mustafa’nın amaçları ortak: Yaşadıkları mahalleden bir an önce kurtulmak. Nisan Dağ’ın Bir Nefes Daha’sı ile 28. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nden ödülle dönen Oktay Çubuk başrolde.

* Cheer – 2. sezon (Netflix, 12 Ocak)

* Ray Donovan: The Movie (Showtime, 14 Ocak)

* Medici: The Magnificent – 3. sezon (BluTV, 11 Ocak)

* Archive 81 (Netflix, 14 Ocak)

* Penyalin Cahaya (Netflix, 13 Ocak)

* Somebody Somewhere (HBO, 16 Ocak)

* Undercover – 3. sezon (Netflix, 10 Ocak)

Pokot
Hâlâ izlemediyseniz

* Pokot (BluTV, 15 Ocak)

* The Man Who Sold His Skin (beIN CONNECT, 16 Ocak)

* Rosetta (MUBI, 10 Ocak)

* Eraserhead (beIN CONNECT, 13 Ocak)

* RBG (BluTV, 13 Ocak)

* Entre les Murs / The Class (MUBI, 11 Ocak)

* Madalena (MUBI, 16 Ocak)

* High-Rise (BluTV, 13 Ocak)

* Sniegu juz nigdy nie bedzie / Never Gonna Snow Again (MUBI, 15 Ocak)

* The Sisters Brothers (BluTV, 13 Ocak)