Ukrayna Kültür Bakanı’ndan Emily in Paris serzenişi

Ukrayna Kültür Bakanı Oleksandr Tkachenko, Emily in Paris dizisindeki Kievli karakterin temsili nedeniyle Netflix’e bir şikayet mektubu gönderdi. Hayallerindeki iş pozisyonu için Paris’e taşınan beyaz ve varlıklı genç kadın Emily’nin yaşadıklarını konu edinen yapımda, Ukraynalı oyuncu Daria Panchenko’nun canladırdığı Petra’nın; sınır dışı edilmekten korkan, modadan pek anlamayan ve mağaza soyan biri olarak kurgulanmasını “aşağılayıcı” olarak nitelendiren bakan Oleksandr Tkachenko, “Ukraynalılar yurt dışında böyle mi görünüyor?” diye sordu.

Emily in Paris geçmişte, kentin yerlilerine çizdiği klişe imajlardan dolayı da eleştirilmişti. Fransızları, sürekli bere takan ve partnerlerini aldatan kaba insanlar olarak tasvir ederken, zamanını barlarda içki içip futbol izleyerek geçiren Alfie karakteriyle de İngilizleri stereotipleştirdiği yönünde yorumlar almıştı dizi.

Projenin yaratıcısı Darren Star ise, Paris seyahatlerindeki gözlemlerine dayanarak şehre göz alıcı bir bakış sunduğu görüşünde. Star, New York Times’a verdiği demeçte, “Paris’i, izleyenleri ona benim gibi âşık olmaya teşvik edecek harika bir biçimde sergilemek istedim.” diyerek anlatısına dair herhangi bir pişmanlık duymadığını vurguladı.

Anlaması güç adaylıklar

Emily’nin, “evim” dediği fakat dilini bile bilmediği bir şehirdeki mantığa meydan okuyan maceralarını anlatan seri, 78. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Dizi ve En İyi Kadın Oyuncu gibi başat iki dalda karşımıza çıkarak soğuk duş etkisi yaratmıştı. Her ne kadar Altın Küre tarihi niteliksiz birçok diziye ev sahipliği yapsa da şaşırtan bu adaylıkların arkasındaki gerçek, çok geçmeden ortaya çıkmıştı. 

Dizinin prodüksiyon sürecinde 30 HPFA (Hollywood Yabancı Basın Birliği) üyesi Paris’e davet edilmiş, tüm masraflar ekip tarafından finanse edilmişti ki bu rüşvet ve yolsuzluk açısından buzdağının sadece görünen kısmıydı, Altın Küre için ise sonun başlangıcı oldu.