Ne izlesek: Nisan 2021

Nisan ayı için farklı platformlardan dizi, film, belgesel ve şov tavsiyelerimiz.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

DİZİ:

The Handmaid’s Tale (4. Sezon)
(Hulu, 28 Nisan)

Nedir: Totaliter rejim tarafından el konulan çocukların kurtarılmasının ardından “Daha yeni başlıyoruz” diyen June, Gilead’in tüm hükümet yapısını parçalamaya ve düzeni kesin olarak değiştirmeye kararlı.
Neye benzer: Aynı isimli Volker Schlöndorff filmi ve bir başka Margaret Atwood romanından uyarlanan Alias Grace.
Kimler var: Distopik serinin başrolündeki Elisabeth Moss, bu sezon ilk kez yönetmen koltuğunda.

Türkiye’deki izleyiciler diziye BluTV üzerinden ulaşabilecek.

Mare of Easttown
(HBO, 18 Nisan)

Nedir: Pensilvanya’daki küçük bir kasabada, bir cinayeti soruşturan Dedektif Mare Sheehan’ı takip eden öykü; küçük bir topluluktaki karanlık sırlar üzerinden, geçmiş trajedilerin bugünümüzü nasıl tanımlayabileceğini ele almakta.
Neye benzer: Burnumuza İskandinav polisiyelerine benzer kokular gelmekte.
Kimler var: Ödül koleksiyonuna yeni parçalar kazandıran Mildred Pierce’den bu yana televizyon ekranından uzak olan Kate Winslet, bir diğer HBO yapımıyla tekrar sahalarda.

Türkiye’deki izleyiciler diziye beIN CONNECT üzerinden ulaşabilecek.

Yasuke
(Netflix, 29 Nisan)

Nedir: Bir zamanlar Siyah Samuray olarak tanınan barışçıl bir kayıkçı, kılıcını ve kanlı geçmişini geride bırakmıştır. Gizemli güçleri olan küçük bir kızı kanatları altına alınca, kendisini tekrar çatışmanın ortasında bulur.
Neye benzer: Anlatısını Yasuke mitinden ilhamla kuran Afro Samurai. Ayrıca Lesean Thomas’ın önceki işlerinden Black Dynamite da, atmosfer hakkında kimi ipuçları verebilir.
Kimler var: Judas and the Black Messiah ile bu sene kariyerinin ilk Oscar adaylığına uzanan LaKeith Stanfield, seslendirme kadrosunun başını çekmekte.

Them
(Amazon Prime, 9 Nisan)

Nedir: 1950’lerde Los Angeles’a yeni taşınmış Siyah bir çift, Kuzey Carolina’nın beyazlarla dolu bir mahallesinde, doğaüstü güçlere ve komşuları tarafından oynanan oyunlara karşı savaş vermekteler.
Neye benzer: Konu ve fragman, Jordan Peele evreniyle güçlü bağlara işaret etmekte.
Kimler var: Güçlü kalemi ve temsiliyet adına yaptığı çalışmalarla alkış toplayan Lena Waithe yapımcılar arasında. Shahadi Wright Joseph’i (Us) gördüğümüz kadroda Deborah Ayorinde, Ashley Thomas ve Allison Pill göze çarpıyor.

Fatma
(Netflix, 27 Nisan)

Nedir: Temizlik emekçisi Fatma, kayıp eşi Zafer’i ararken beklenmedik bir kaosun içine çekilir. Hayatta kalmak için öldürmeye devam etmekten başka çaresi kalmaz ve bu durum, yaşadığı her şeyin intikamını alabileceği bir ritüel hâline gelir.
Neye benzer: Sıradan bir ev kadını ve mükemmel bir aşçı olarak görülse de, aslında bir seri katil olan başkarakteriyle, Ümit Ünal filmi Sofra Sırları.
Kimler var: Burcu Biricik ve Uğur Yücel’in iki önemli rolü üstlendiği dizinin senaryosunda Özgür Önurme, rejisinde Özer Feyzioğlu isimlerine rastlıyoruz.

Yeşilçam
(BluTV, 22 Nisan)

Nedir: 1960’lar Türkiye’sinde, Yeşilçam’ın altın çağında bir yeniden doğuş hikâyesi. Her şeyini kaybetmiş ancak küllerinden doğmaya çalışan yapımcı Semih Ateş’in bu zorlu sektörde ayakta kalma çabaları, ana odağımız.
Neye benzer: Hollywood’un Hollywood tarihine baktığı sayısız yapımın izinden gidilmiş gibi.
Kimler var: Çağatay Ulusoy, Afra Saraçoğlu ve Selin Şekerci’nin başını çektiği kadro oldukça geniş; Güngör Bayrak, Nilüfer Açıkalın, Altan Erkekli, Yetkin Dikinciler, Özgür Çevik, Ayta Sözeri ve Bora Akkaş.

FİLM:

Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait
(İKSV Nisan seçkisi, 10 Nisan – 15 Nisan)

Nedir: Öyküsünü bir aşk üçgeni üzerinden kuran anlatı, sevgilisi bir süreliğine şehre dönen Daphné’nin, onun kuzeni Maxime ile yakınlaşması üzerine. 73. Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisinde yer alan yapım, Cahiers du Cinéma’nın yıl sonu listesine 5. sıradan giriş yapmıştı.
Neye benzer: Emmanuel Mouret’nin “hafif Fransız romantik komedisi” paketine sarılı ama çeşitli katmanlara sahip diğer işlerine.
Kimler var: Xavier Dolan filmlerinden anımsanabilecek Niels Schneider ve biricik Rosetta’mız Émilie Dequenne.

Arlo the Alligator Boy
(Netflix, 16 Nisan)

Nedir: Hiç tanışmadığı babasını bulmak için bataklıktaki korunaklı yaşamından New York’un kaotik ortamına uzanan bir yolculuğa çıkan iyimser Arlo, yolculuğu boyunca yeni arkadaşlar edinir.
Neye benzer: Apple TV+ dizisi Central Park dahil, çeşitli müzikal animasyonlar.
Kimler var: Michael J. Woodard’ın başı çektiği seslendirme kadrosunda; müzisyen kimliğiyle tanıdığımız Mary Lambert, Red Hot Chili Peppers üyelerinden Flea ve Queer Eye’dan anımsanabilecek Jonathan Van Ness’e rastlamak mümkün.

Tom Clancy’s Without Remorse
(Amazon Prime, 30 Nisan)

Nedir: Katıldığı gizli bir operasyonun intikamı için, Rus askerlerinden oluşan bir birlik tarafından ailesi katledilen kıdemli şef John Clark, ne pahasına olursa olsun suikastçıların peşine düşer. Bu esnada ABD ile Rusya arasında savaş çıkarmayı amaçlayan bir komployu fark eder.
Neye benzer: Tom Clancy’nin kaleminden çıkan evrenden yine bir Amazon dizisi, Jack Ryan.
Kimler var: Michael B. Jordan’a Jodie Turner-Smith, Jamie Bell ve Guy Pearce gibi Britanyalı yetenekler eşlikçi.

Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?
(Netflix, 9 Nisan)

Nedir: Sivri dili, zekâsı ve ateş böceklerine merakıyla bilinen Gülseren’in kişisel yaşamından detaylara ortak oluyoruz. Deneyimlerini aktarırken tektipleştiren eğitim sistemine, evliliği kutsayan toplum düzenine ve kör bir tutkuyla bağlanılan her türlü fikre temas etmekte.
Neye benzer: 1999’dan bu yana 1 milyonu aşkın seyirci tarafından izlenen, aynı isimli BKM oyunu.
Kimler var: Rejisini Andaç Haznedaroğlu’nun üstlendiği, Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu kendi metninden uyarladığı filmde başrol Ecem Erkek’in.

BELGESEL:

Exterminate All the Brutes
(HBO, 7 Nisan)

Nedir: Avrupa’nın uygarlaştırma adı altında, kimi zaman soykırım derecesine varan sömürgeleştirme pratikleri ve günümüze dek uzanan etkileri. Dört bölümlük belgesel dizisi, “insanlığın en karanlık saatlerine görsel açıdan etkileyici bir yolculuk” olarak tanımlanıyor.
Neye benzer: Sven Lindqvist’den Exterminate All the Brutes isimli metin, projenin ilham kaynaklarından.
Kimler var: I Am Not Your Negro ile büyük bir eleştirel başarı yakalamış olan Raoul Peck, canlandırma kısımlar için oyuncu Josh Hartnett’ı seçmiş.

El Agente Topo
(İKSV Nisan seçkisi, 24 Nisan – 29 Nisan)

Nedir: Özel dedektif Rómulo’dan bir huzurevini incelemesi talep edilir, aralarına dikkat çekmeden karışabileceğini düşündüğünden 83 yaşındaki Sergio’yu tutar ve ondan köstebeklik yapmasını, tesisi gözlemleyerek kendisine rapor etmesini ister.
Neye benzer: Belgesel alanında üretimleriyle bilinen, Şili asıllı sinemacı Maite Alberdi’nin önceki işleri fikir verecektir.
Kimler var:
Partnerinin vefatının ardından yalnızlık çeken, köstebeklik yapması gerekirken huzurevindeki herkesle dost olmaya başlayan sıcakkanlı ama beceriksiz dedektif Sergio Chamy.

Sam & Mattie Make a Zombie Movie
(Apple TV+, 6 Nisan)

Nedir: Down sendromuna sahip iki yakın arkadaş olan Sam ile Mattie, rüyalarını süsleyen Spring Break Zombie Massacre filmini çekmek üzere harekete geçer ve prodüksiyon sürecine ortak olan kasaba halkını bir araya getirirler.
Neye benzer: 5 yaşındaki lösemi hastası Miles Scott ve onun hayalini gerçekleştirmek üzere şehri Gotham’a çeviren San Francisco halkını anlatan Batkid Begins.
Kimler var: Conan O’Brien ve Peter Farrelly gibi tanıdık simalar, projeye desteklerini esirgememişler.

This Is a Robbery: The World’s Biggest Art Heist
(Netflix, 7 Nisan)

Nedir: 1990’da polis kılığına girerek Boston’daki bir müzeye sızan iki kişi, 81 dakika içinde paha biçilemez bir Rembrandt ve onlarca başka sanat eseri ile kayıplara karıştı. Belgesel, tarihin en büyük sanat hırsızlığı olayının iç yüzünü keşfediyor.
Neye benzer: Bir iş insanının sanat koleksiyonundan parçalar çalmaya niyetli iki hırsızı takip eden, 1966 yapımı Gambit. Komedyen Pete Stemeyer’ın, müzeler ve sanat galerileri dâhil tarihteki büyük soygunları ele aldığı podcasti I Can Steal That! de iyi bir alternatif.
Kimler var: The Irishman ve When They See Us’ı hayata geçirenlerden Jane Rosenthal ile Berry Welsh, yapımcı kadrosunda.

Lucy the Human Chimp
(HBO Max, 29 Nisan)

Nedir: 1960’larda şempanze Lucy, Oklahoma Üniversitesi’ndeki psikologlar tarafından yürütülen bir deneyde insanmışcasına yetiştirildi. Ona vahşi doğada yeni bir hayat vermek gibi görünüşte imkansız bir görevi üstlenen Janis Carter ile dostluğu odakta.
Neye benzer: Şempanzeler üzerine araştırmalarıyla bilinen, muhteşem bilim insanı Jane Goodall’u mercek altına alan Jane.
Kimler var: Daha önce National Geographic ve Animal Planet gibi kanallara içerik üreten yönetmen Alex Parkinson dümende.

Worn Stories
(Netflix, 1 Nisan)

Nedir: Toplumun farklı kesiminden insanların gardıroplarına göz atıyor ve kendileri için en anlamlı giyim eşyalarına ilişkin büyüleyici ve tuhaf öyküleri dinliyoruz. Aralarında eski aşkları alevlendiren bir çift çizme de var, kayıpları ölümsüz kılan özel yapım tişört de…
Neye benzer: Belgeselin uyarlandığı, Emily Spivack’ın aynı isimli çok satan romanı.
Kimler var: Orange Is the New Black ve GLOW‘un arkasındaki zihin, Jenji Kohan’ın ellerinden…

The Year Earth Changed
(Apple TV+, 16 Nisan)

Nedir: Küresel salgın nedeniyle insan hayatındaki kimi küçük değişikliklerin (yolcu gemisi trafiğini azaltmak veya yılda birkaç gün sahilleri kapatmak gibi) doğa üzerinde nasıl olumlu etkilere sebep olduğu keşfedilmekte.
Neye benzer: Seslendirmeyi üstlenen David Attenborough’nun, gezegenimize aşk mektubu niteliğindeki sayısız belgeseline.
Kimler var: İngiliz televizyonlarına çektiği çalışmalarla tanınan Tom Beard, rejiyi üstleniyor.

VARIETY & REALITY:

93. Akademi Ödülleri
(ABC, 25 Nisan)

Nedir: Yılın sinema endüstrisi adına sanatsal ve teknik başarılarına verilen Akademi Ödülleri, nam-ı diğer Oscarlar gelip çattı.
Neye benzer: Ödül sezonundaki diğer törenlerin aksine, neredeyse tamamen fiziki şartlarda gerçekleşecek olması, bu dönemde benzeri olmayan bir etkinlik müjdelemekte. Elbete yüksek sağlık önlemleriyle…
Kimler var: Frances McDorman, Viola Davis, Anthony Hopkins, Chloé Zhao, Steve Yeun, David Fincher ve daha kimler kimler…

The Great Pottery Throw Down (4. Sezon)
(HBO Max, 1 Nisan)

Nedir: Britanya’nın dört bir yanından gelen, profesyonel olmayan, çömlek yapımına gönül vermiş on yarışmacı; en iyisi olmak adına, bu sanatın başkentlerinden Stoke-on-Trent’e doğru yola koyuluyor.
Neye benzer: Hem aynı topraklardan çıkması, hem de isim benzerliği nedeniyle akıllara The Great British Bake Off gelmekte.
Kimler var: Keith Brymer Jones, Richard Miller, Kate Olivia Malone, Sue Pryke gibi alanında uzman isimler jüri koltuğunda.