Ne izlesek: “Dune”, “Curb Your Enthusiasm”, “Cryptozoo” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
Dune
(22 Ekim)

Nedir: Frank Herbert’ın politik, dini, ekolojik ve teknolojik alegorilerle dolu roman serisi, Denis Villeneuve’ün yaratıcı zihninden çıkan yeni sinematik uyarlamasına kavuştu. Gezegenin var olan en değerli kaynağı için büyük bir çatışmaya tutuşulmuşken; ailesi ve halkının geleceği için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmek zorunda olan, kavrayışının ötesinde büyük bir kaderin içine doğmuş Paul Atreides’in hikâyesini takip ediyoruz.

Neye benzer: Sinema ve edebiyat tarihinden çeşitli uzay operaları. Ayrıca katmanı bol bir evreni hakkıyla tanıtma girişimi nedeniyle The Lord of the Rings, Star Wars gibi kallavi serilerin ilk filmleriyle kıyaslanmakta.

Kimler var: Yetenek abidesi bir teknik ekibin yanı sıra Timothée Chalamet, Javier Bardem, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Sharon Duncan-Brewster, Jason Momoa ve Zendaya’lı oyuncu kadrosu, son yılların en iştah kabartanlarından.

“Dune evreni hakkında sıkça sorulmayan sorular” başlıklı dosyamızın ilk bölümünü buradan, 2. bölümünü buradan, 3. bölümünü de buradan okuyabilirsiniz.

Annette
(22 Ekim)

Nedir: Leos Carax, Holy Motors sonrası verdiği 9 yıllık aranın ardından, Cannes’da En İyi Yönetmen ödülüne uzandığı filmiyle tekrar sahalarda. Gerek konsepti, gerek künyesindeki isimler, gerekse yılan hikâyesine dönen prodüksiyon süreci nedeniyle uzun süre sinema gündeminde yer edinen son harikası; opera şarkıcısı Ann ve provokatif bir mizah anlayışına sahip stand-up komedyeni Henry’nin öyküsü.

Neye benzer: Her ne kadar bir rock müzikali olsa da Annette’i türün örnekleri ile kıyaslamak pek mümkün değil. İlla alışılmadık bir müzikale benzeteceksek, Bruno Dumont’un Jeanne d’Arc’ı odak bellediği Jeannette zikredilebilir.

Kimler var: Kadrodaki Marion Cotillard ve Adam Driver’ın yanı sıra filmin asıl yıldızları, efsanevi grup Sparks. Tutku projeleri için hem senaryoyu kaleme almış hem müzikleri bestelemiş hem de oyunculuk performansları sergilemişler.

PRÖMİYER
Curb Your Enthusiasm – 11. sezon
(HBO, 24 Ekim)

Nedir: Larry David’in hem yaratıcı ekipte yer alıp hem de kendisinin kurgusal bir versiyonunu canlandırdığı Curb Your Enthusiasm, 21 yıllık ekran macerasına rağmen hâlâ televizyonun en yenilikçi komedilerinden. Bu sezon da baş karakterimiz bildiğimiz gibi: Kadehlerin kaldırıldığı bir masanın keyfini kaçırıyor, trafiğe takılmak için fazla zeki olduğunu düşünüyor ve birilerinin iyileşmesi için dua etmeyi reddediyor.

Neye benzer: Arrested Development, Seinfeld, Klovn.

Kimler var: Bu sezonun kabarık konuk oyuncu ekibinde Seth Rogen, Kaley Cuoco, Woody Harrelson, Patton Oswalt, Bill Hader, Tracey Ullman, Vince Vaughn, Julie Bowen, Lucy Liu, Ted Danson ve Richard Lewis yer alıyor.

Türkiye’deki izleyiciler diziyi 25 Ekim’den itibaren, ABD’den 24 saat sonra, her pazartesi beIN CONNECT üzerinden seyredebilecekler.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Cryptozoo (MUBI, 22 Ekim)

İnsanların mitolojik varlıklarla beraber yaşadığı bir dünyada, bu nadir bulunan varlıklar, Cryptozoo adlı özel bir hayvanat bahçesinde, Lauren’in koruyucu kanatları altında tutulurlar.  Yönetmen Dash Shaw ile yaptığımız röportaj için hemen buraya.

Minari (Vizyon: 22 Ekim)

Lee Isaac Chung’un geçtiğimiz ödül sezonunda büyük ses getiren filmi, Güney Koreli göçmen Yi ailesinin 1980’li yılların Amerika’sında yeni bir hayat kurma çabaları üzerine.

Hamlet (GAIN, 19 Ekim)

Dünya klasiğini gerçek bir hikâyeyle sentezleyen yapım, Shakespeare’in Hamlet‘inde bahsi geçen krallığın yıkılışı ile güç dengelerindeki değişimi, bugünkü “fayton krallığı” üzerinden ele alıyor. Sivas ile büyük alkış toplayan Kaan Müjdeci’nin ilk dizi projesi. 

Ron’s Gone Wrong (Vizyon: 22 Ekim)

Sosyalleşme sorunu yaşayan bir ortaokul öğrencisi olan Barney ile “kutudan çıkan en iyi arkadaşı” olması beklenen, konuşan, dijital cihazı Ron’un öyküsü.

* Star Trek: Prodigy (Paramount+, 28 Ekim)

* Insecure – 5. sezon (beIN CONNECT, 29 Ekim)

* 4400 (beIN CONNECT, 26 Ekim)

* Adventure Beast (Netflix, 22 Ekim)

* Inside Job (Netflix, 22 Ekim)

* Maricón perdido (HBO Max, 26 Ekim)

* Maya and the Three (Netflix, 22 Ekim)

* Invasion (Apple TV+, 22 Ekim)

* Locke & Key – 2. sezon (Netflix, 22 Ekim)

* The Mopes (HBO Max, 26 Ekim)

* W lesie dzis nie zasnie nikt 2 (Netflix, 27 Ekim)

* Para – Wir sind King (HBO Max, 26 Ekim)

* Love Life – 2. sezon (HBO Max, 28 Ekim)

Hâlâ izlemediyseniz

* The Square (BluTV, 26 Ekim)

* Seberg (BluTV, 22 Ekim) 

* The Lunchbox (MUBI, 23 Ekim)

* Wildlife (BluTV, 28 Ekim)

* How to Talk to Girls at Parties (BluTV, 22 Ekim) 

* Jug-yeo-ju-neun Yeo-ja Dabba (MUBI, 26 Ekim)

* We Are Still Here (BluTV, 22 Ekim)

* Little Fish (BluTV, 28 Ekim)

* Tresspass Against Us (BluTV, 26 Ekim)

Festivaller, özel gösterimler

* Kundura Sinema’dan “Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” (23 Ekim – 7 Kasım)

* İstanbul Modern Sinema’dan “3×2: Topoğrafya” (25 Ekim – 6 Kasım)