Christopher Walken, imparator suretinde Dune evreninde

Frank Herbert’ün meşhur serisinden Denis Villeneuve’ün yönetmenliğinde hayata geçen ve geçtiğimiz senenin en büyük sinema olaylarından biri olup 10 dalda Oscar’a aday gösterilen Dune’un devam filmi Dune: Part Two için hazırlıklar tam gaz sürüyor. 20 Ekim 2023’te vizyona girmesi planlanlanan yapıma iki genç yeteneğin, Florence Pugh ile Austin Butler’ın katıldığı duyurulmuştu son olarak.

Advertisement

Kadroya eklenen son isim ise şu sıralar Severance dizisiyle kendinden sıkça söz ettiren ve performansıyla bir Emmy adaylığı elde etmesi beklenen Christopher Walken oldu. Kendisini Corrino Hanedanlığı’ndan Padişah İmparator Shaddam IV suretinde izleyeceğiz.

Corrino Hanedanlığı, İmparatorluğun en güçlü ailesi. Padişah İmparator unvanını alacak kişi nesillerdir bu ailede doğan bir varis oluyor. Kaitain gezegeninde ikamet ediyorlar; Landsraad’da, diğer büyük hanedanlıkların her birine göre oy çokluğuna sahipler. Dune romanı da Padişah İmparator Shaddam IV’ün hüküm sürdüğü dönemde başlıyor. Shaddam IV’ün Prenses Irulan adında, Florence Pugh’ın hayat vereceği bir kızı var. Romanda Dune evrenindeki detayların ve olayların perde arkasındakiler Prenses Irulan’ın cümleleriyle aktarılıyor.

Padişah İmparator Shaddam IV
Moebius (Jodorowsky’nin Dune‘u için yaptığı konsept çizimlerinden)

Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Javier Bardem, Stellan Skarsgård ve Josh Brolin gibilerinin rollerine döneceğini de hesaba katarsak, ilk filmin iddiasını aratmayacak bir oyuncu kadrosu oluşturuluyor belli ki.

Peki çekimlerine sonbaharda başlanacak Dune: Part 2 için, Denis Villeneuve ne gibi ipuçları veriyor? Daha önceki demeçlerinde, tanıdığı bir ekiple aynı evreni tekrar ziyaret etmenin sağladığı kolaylıklardan bahsetmişti Kanadalı yönetmen: “Aynı ekiple çalışıyorum, herkes ne yapması gerektiğini biliyor ve sonucun neye benzeyeceğini de biliyoruz. Film zorlu olacak ama adımımızı nereye attığımızı biliyoruz. Senaryo hazır, dolayısıyla kendimden emin hissediyorum.” 

Dune gibi yüzlerce karakter, teşkilat, halk ve arka hikâyeyle dolu bir evreni uyarlarken “cesur kararlar” verilmesi gerektiğini söyleyen Villeneuve, bu evreni seyirciye tanıtma işini geride bıraktığı için katabileceği ve derinleştirebileceği detaylarla ilgili daha esnek olabileceğine inanıyor. Anlatısını olabildiğince açık ve bilgisel olarak da yoğun bir şekilde kurgulamak istediğinden; ilk filmde evrenin kendi has, “garip” özelliklerine çok da yer veremediğinden bahsediyor. Artık Dune evrenini her yönüyle tadabileceğimize işaret etmekte.

Dizi uzantısı Dune: The Sisterhood’un da eli kulağında

Öte yandan Dune evreninde geçen bir dizi için de çalışmaların devam ettiğini anımsatmakta fayda var. HBO Max için geliştirilen Dune: The Sisterhood’da, isminden de anlaşıldığı gibi Dune evrenindeki Bene Gesserit isimli kadim kadın topluluğunun hikâyesine odaklanılacak. Kendi zihin ve vücutları üzerinde mutlak hâkimiyet için eğitilen üyelerden oluşan ve bu kabiliyetlerini insanlığı kendi iradelerine ve gizemli planlarına göre yönlendirmek için kullanan topluluğun üyelerine, ilk Dune filminde Rebecca Ferguson (Lady Jessica) ve Charlotte Rampling (Reverend Mother Mohiam) hayat vermişti. Dizide de yer almaları pek mümkün değil gibi gözüküyor zira anlatının, filmde geçen dönemden 1000 sene öncesini mesken tutması bekleniyor.

Dune: Part Two için ön prodüksiyon süreciyle meşgul olan Denis Villeneuve, bu nedenle dümene geçemeyecek olmalı ki Dune: The Sisterhood için yönetmen koltuğuna Johan Renck (Chernobyl, Breaking Bad) oturacak. Showrunner olarak da Diane Ademu-John (The Haunting of Bly Manor, The Originals) görevlendirilmiş. Dizinin prömiyer tarihi ise henüz bilinmiyor.