Oppenheimer için transferde durmak yok

Christopher Nolan, Dunkirk’te olduğu gibi bir kez daha odağını II. Dünya Savaşı’na çevirecek yeni filmi Oppenheimer için parmak ısırtan bir kadro oluşturuyor. Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey Jr. ve Matt Damon’ın ardından, yüksek profilli üç oyuncu daha ekibe katıldı: Rami Malek, Florence Pugh ve Benny Safdie.

Advertisement

İlk nükleer bombayı yaratan bilim insanı Julius Robert Oppenheimer’ın Manhattan Project bünyesinde atom bombasının geliştirilmesi sürecindeki rolünü konu edecek yeni Christopher Nolan filminde, baş karaktere Cillian Murphy hayat verecek. 

Yeni oyuncular ve rolleri

Mr. Robot’la Emmy kazanan, sonrasında Bohemian Rhapsody ve No Time to Die ile gişe başarısı yüksek yapımlarla filmografisini genişleten Rami Malek’in filmde bir bilim insanını canlandıracağı açıklandı fakat karaktere dair detaylar henüz bilinmiyor.

Ari Aster harikası Midsommar’la yıldızı parladıktan sonra hızla Hollywood yapımlarına yelken açan Florence Pugh ise Amerikan Komünist Partisi üyesi Jean Tatlock suretinde karşımıza çıkacak. Tatlock ve Oppenheimer’ın kısa süreli bir evliliği de kapsayan ilişkisi, Manhattan Project için bir güvenlik riski olarak yorumlanıyordu.

Yönetmen kimliğiyle tanıdığımız, son olarak yeni Paul Thomas Anderson güzelliği Licorice Pizza’da rol alan Benny Safdie, Oppenheimer filminde Manhattan Project ekibinin üyelerinden, Macar bilim insanı Edward Teller’i canlandırıyor. Safdie’nin yeni Star Wars dizisi Obi-Wan Kenobi’de de rol alacağını hatırlatalım.

Christopher Nolan ve Hoyte Van Hoytema Tenet setinde.
Christopher Nolan ve Hoyte Van Hoytema Tenet setinde.
Yaratıcı ekipte kimler var?

21 Temmuz 2023’e tarihlenen Oppenheimer, Christopher Nolan filmografisinin 12. uzun metrajı olacak. Film aynı zamanda yönetmen için yeni bir sayfa da açıyor. Şimdiye dek filmografisini Warner Bros. çatısı altında genişleten Nolan’ın, WarnerMedia’nın 2021 itibariyle tüm yeni filmlerini HBO Max kataloğuna da ekleme kararından hoşnut olmadığı biliniyor. Tenet’in vizyon tarihinin defalarca ertelendiği dönemde şirketle yaşadığı fikir ayrılıklarının ardından Oppenheimer için Universal Pictures ile çalışmaya karar vermiş.

Çekimlerine 2022 başlarında start verilecek filminin yaratıcı ekibinde, Nolan filmlerinden aşina olduğumuz başka isimler de mevcut. Görüntü yönetmeni Hoyte Van Hoytema, editor Jennifer Lame ve besteci Ludwig Göransson, Oppenheimer için yeniden bir arada.

Nolan’ın senaryoyu, Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in 2005’te Pulitzer ödülü kazanan romanı American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer’dan ilhamla yazdığı biliniyor.