Yeni Christopher Nolan filmine takviyeler

Christopher Nolan, Dunkirk’te olduğu gibi bir kez daha odağını II. Dünya Savaşı’na çevirecek yeni filmi Oppenheimer için kadro oluşturuyor. Cillian Murphy ve Emily Blunt’ın ardından oyuncu kadrosunun yeni transferleri Robert Downey Jr. ve Matt Damon.


İlk nükleer bombayı yaratan bilim insanı Julius Robert Oppenheimer’ın atom bombasının geliştirilmesi sürecindeki rolünü konu edecek filmde, Manhattan Project’in yönetmeni Leslie Groves rolünde Matt Damon’ı izleyeceğiz. Downey Jr. ise termonükleer silah konusunda çalışmalarıyla da bilinen, Oppenheimer’ı ABD’ye itaatsizlikle suçlayan Lewis Strauss suretinde karşımıza çıkacak.

21 Temmuz 2023’e tarihlenen Oppenheimer, Christopher Nolan filmografisinin 12. uzun metrajı olacak. Film aynı zamanda yönetmen için yeni bir sayfa da açıyor. Şimdiye dek filmografisini Warner Bros. çatısı altında genişleten Nolan’ın, WarnerMedia’nın 2021 itibariyle tüm yeni filmlerini HBO Max kataloğuna da ekleme kararından hoşnut olmadığı biliniyor. Tenet’in vizyon tarihinin defalarca ertelendiği dönemde şirketle yaşadığı fikir ayrılıklarının ardından Oppenheimer için Universal Pictures ile çalışmaya karar vermiş.

Çekimlerine 2022 başlarında start verilecek savaş filminin yaratıcı ekibine, Nolan filmlerinden aşina olduğumuz başka isimler de eklendi. Görüntü yönetmeni Hoyte Van Hoytema, editor Jennifer Lame ve besteci Ludwig Göransson, Oppenheimer için yeniden bir arada.