Ne izlesek: “Space Jam: A New Legacy”, “Seize printemps”, “A Quiet Place Part II” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
Space Jam: A New Legacy
(16 Temmuz)

Nedir: Sinemaların dönüşünü nostalji rüzgarlarıyla kutlamak isteyenlere, LeBron James’in Michael Jordan’dan bayrağı devraldığı yeni Space Jam filmi nihayet vizyonda. Dijital bir dünyada rehin tutulan oğlunu kurtarmak için bir basketbol maçına çıkmaya zorlanan LeBron’ın yapması gereken çok açık: liderlik ettiği Looney Tunes üyeleriyle gerçek bir takım olup, süper güçlü Goons’u alt edebilmek.
Neye benzer: Bir 90’lar klasiği olan Space Jam’in devamı niteliğinde. Benzer bir ruh yakanabilmiş ve miras layıkıyla sürdürülebilmiş mi, izleyip göreceğiz.
Kimler var: Bugs Bunny, Lola Bunny, Tasmanian Devil, Daffy Duck, Tweety, Sylvester, Marvin the Martian, Porky Pig başta aklınıza gelecek neredeyse tüm Looney Tunes simaları. Ayrıca King Kong’dan Game of Thrones’a, The Flintstones’dan Scooby-Doo’ya farklı serilerden karakterler göreceğiz gibi.

Seize printemps / Spring Blossom
(16 Temmuz)

Nedir: 16 yaşındaki Suzanne, onun için çekilmez ancak akranlarının çok severek yaşadığı, bir daha geri dönülemeyecek bu zamanların zevklerini kaçırmakta mı? Ergenliğin binbir rengini perdeye taşıyan bir ilk film olan Seize printemps, Cannes Film Festivali’nin ardından Toronto ile San Sebastian’da gösterildi ve “kışkırtıcı ve özgün” yorumlarıyla karşılandı.
Neye benzer: Sinema tarihinden biricik “coming of age” örnekleri.
Kimler var: Henüz 21 yaşındaki yönetmen Suzanne Lindon aynı zamanda başrolde, ona 120 battements par minute’den hatırlanabilecek Arnaud Valois eşlikçi.

A Quiet Place Part II
(16 Temmuz)

Nedir: En ufak sesin ölüme yol açabileceği distopik bir dünyada hayatta kalma savaşı veren Abbott Ailesi için işler her zamankinden daha zor. Lee’nin vefatı sonrası tek tehlikenin pusuda yatan canavarlar olmadığı aşikar çünkü. Eleştirmen nezdinde ilgiyle karşılanan ilk filmin ardından, pandemi sonrası gişede en başarılı performansı sergileyen yapımlardan biri var karşımızda.
Neye benzer: Öncülünün yanı sıra The Road, 28 Days Later, War of the Worlds, Bird Box
Kimler var: İlk filmdeki reji maharetleriyle şaşırtan oyuncu John Krasinski, bir kez daha kameranın arkasında. Partneri Emily Blunt’a eşlik eden yeni yüzler arasında Cillian Murphy, Djimon Hounsou ve Scoot McNairy var.

PRÖMİYER
The North Water
(AMC+, 15 Temmuz)

Nedir: Kuzey Kutbu sularında yüzen Volunteer gemisinde, balina avlama niyetindeki bir grup erkeğin para, kâr, mülkiyet, sömürü, iktidar ve şiddetle örülü dünyası. 5 bölümden oluşan mini dizi, stüdyo ortamında değil, sahiden de Kuzey Kutbu’na çok yakın lokasyonlarda çekilmiş. Svalbard Takımadaları’nın kuzeyindeki donmuş denizler ve Arktik, ekibin arşınladığı yerlerden bazıları.
Neye benzer: Yunan Yeni Dalgası temsilcilerinden Athina Rachel Tsangari’nin Ege Denizi’nin ortasındaki lüks bir yatta “erkekliklerini” yarıştıran 6 karakteri takip ettiği Chevalier ile, toksik erkekliğe dair benzer cümleler söylüyor muhtemelen.
Kimler var: Weekend, 45 Years, Looking gibi şahaneliklerin arkasından göz kırpan Andrew Haigh; Jack O’Connell, Colin Farrell, Stephen Graham, Peter Mullan, Sam Spruell, Roland Møller, Tom Courtenay gibi isimleri bir araya getirmiş.

*Türkiye’deki izleyiciler The North Water’ı bu yılın sonunda, Digitürk ve Tivibu’da yer alan BBC First üzerinden izleyebilecekler.

American Horror Stories
(FX & Hulu, 15 Temmuz)

Nedir: American Horror Story sosyal medyada dillerden düşmediği, her sezonuyla Emmy başta çeşitli ödül törenlerinde ağırlandığı o şaşalı günleri geride bıraktı; fakat anlaşılan Ryan Murphy’nin altın yumurtlayan tavuktan vazgeçmeye niyeti yok. Her bölümü bir korku filmi formunda olacak bu spin-off serisinde meşhur antolojiden tanıdık simalar göreceğimiz söyleniyor.
Neye benzer: Her bölüm tüyleri diken diken eden farklı anlatılar sunmasıyla The Twilight Zone, Alfred Hitchcock Presents ve türevleri.
Kimler var: John Carroll Lynch, Billie Lourd ve Matt Bomer gibi bir dizi eski mezun dönüş yapıyor. Yeni yüzler saymakla bitmez; Danny Trejo,  Dyllón Burnside ve Charles Melton dikkat çekenlerden…

McCartney 3,2,1
(Hulu, 15 Temmuz)

Nedir: Paul McCartney, birçok önemli isimle çalışmış büyük bir müzik tutkunu olan, son 30 yılın başarılı prodüktörlerinden Rick Rubin’i karşısına alıyor ve derin bir sohbete koyuluyorlar. Rubin’in şarkı yazarlığı, kayıt almadaki deneyim ve içgörüleri; The Beatles, Wings ve McCartney’nin 51 yıldır devam eden solo kariyeri boyunca yaptığı çığır açıcı işlere taze bir bakış sağlayacak.
Neye benzer: “Isınmak için önden bir The Beatles filmi izleyeyim” derseniz seçenek bol: Let It Be, The Beatles: Eight Days a Week, A Hard Day’s Night, Magical Mystery Tour, Help
Kimler var: Seri, Cutie and the Boxer’dan anımsanabilecek Emmy ödüllü Zachary Heinzerling tarafından yönetiliyor.

Schmigadoon!
(Apple TV+, 16 Temmuz)

Nedir: Bu müzikal komedide Melissa ve Josh, sırt çantalarıyla çıktıkları doğa yürüyüşü esnasında kendilerini 1940’lardan kalma bir kasabada buluyorlar. Zamanın müzik ve dansla aktığı bu mevkiden ayrılmanın tek yolu ise gerçek sevgiyi bulmak. “Gerçek aşk nedir?”, “İyi anlaşmak bir ilişkide âşık olduğumuz fikrine kapılmak için yeterli midir?” gibi sorulara büyülü ve melodik bir cevap.
Neye benzer: Müzikal janrı televizyona taşıyabilmiş çeşitli seriler; Glee, Smash, Crazy Ex-Girlfriend, Central Park ve nicesi…
Kimler var: Cecily Strong ve Keegan-Michael Key’in yanı sıra Fred Armisen, Dove Cameron, Danny Bailey, Jamie Camil, Jane Krakowski gibi isimler göze çarpıyor.

BUNLAR DA VAR!
Miracle Workers
Gözden kaçmasın

*La haine (Vizyon: 16 Temmuz)

*Dr. Death (beIN CONNECT, 16 Temmuz)

*Miracle Workers – 3. sezon (TBS, 13 Temmuz)

*The Bite (beIN CONNECT, 16 Temmuz)

*Gunpowder Milkshake (Netflix, 14 Temmuz)

100 Foot Wave

*100 Foot Wave (HBO, 18 Temmuz)

*Fear Street Part Three: 1666 (Netflix, 16 Temmuz)

*Dead Pixels – 2. sezon (GAIN, 18 Temmuz)

*Beastars – 2. sezon (Netflix, 15 Temmuz)

*Explained – 3. sezon (Netflix, 16 Temmuz)

Beautiful Boy
Hâlâ izlemediyseniz

*Beautiful Boy (beIN CONNECT, 15 Temmuz)

*Wong Kar Wai külliyatı (BluTV, Temmuz)

*How to Build a Girl (beIN CONNECT, 16 Temmuz)

*Ferzan Özpetek külliyatı (BluTV, Temmuz)

Toni Erdmann

*L’amant double (MUBI, 15 Temmuz)

*Toni Erdmann (MUBI, 16 Temmuz)

*Testről és lélekről (MUBI, 18 Temmuz)

*The Salt of the Earth (MUBI, 19 Temmuz)

Festivaller, özel gösterimler

*Beykoz Kundura’dan “Bir Yaz Gecesi Festivali”

*Kadıköy Belediyesi Sinematek gösterimleri

Yükleniyor...