Ne izlesek: “The Green Knight”, “What If?”, “Never Gonna Snow Again” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
The Green Knight
(6 Ağustos)

Nedir: Hayaletler, konuşan tilkiler, devler, aniden beliren yeşil tenli bir yabancı… Stilize bir Orta Çağ masalı sunan The Green Knight’ta fantastik bir macerada aradığımız hemen her şey var. Kral Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyeleri arasında yer alan Sir Gawain ile esrarengiz Green Knight arasındaki mücadele üzerinden, cesur bir şövalyenin çıktığı arayışı takip ediyoruz.
Neye benzer: Kaynak metin Stephen Week tarafından 2 kez beyaz perdeye taşınmıştı: Gawain and the Green Knight (1973) ve Sword of the Valiant (1984). Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri denince Monty Python and the Holy Grail (1975) veya Excalibur’u (1981) da anımsamamak zor tabii.
Kimler var: A24 kataloğunun en sevilen yapımlarından A Ghost Story’nin yönetmeni David Lowery, heyecan verici kariyerinde yeni basamaklar tırmanarak ilerliyor. Dev Patel’in fragmandan bile hissedilen güçlü performansı ve Andrew Droz Palermo’nın göz dolduran sinematografisi de merak uyandıran cinsten.

Sniegu juz nigdy nie bedzie / Never Gonna Snow Again
(6 Ağustos)

Nedir: Büyük bir Doğu Avrupa şehri, sisli bir sabah. Yanında yatak taşıyan gizemli biri. Büyülü ve hipnotik teknikler uygulayan Zhenia; üst sınıfın ikamet ettiği, kendisini çevreleyen “daha kötü” dünyadan duvarları sayesinde korunan bir siteye sızıp masörlük yapmaya başlar. Gelmeyen kışın hüznünün etkisi altındaki bu insanlar, kısa sürede, elleriyle her şeyi iyileştiren Zhenia’nın etkisi altına girerler.
Neye benzer: Yönetmenler Malgorzata Szumowska ile Michal Englert’in filmografisinden, çağdaş Polonya sinemasına ait örnekler: Cialo, Twarz, W imie
Kimler var: Stranger Things 3. sezonun en sempatik simalarından Dr. Alexei’yi anımsarsınız. Hah, işte kendisini canlandıran Alec Utgoff başrolümüz.

PRÖMİYER
Vivo
(Netflix, 6 Ağustos)

Nedir: Müzik tutkunu bir kinkajou, hayatının yolculuğuna çıkar. Görev belli: eski dostunun yazdığı aşk şarkısını alıcısına ulaştırmak. Çünkü Andrés, yıllar sonra iletişime geçtiği partnerine karşı duygularını itiraf etme niyetinde. Küba topraklarını mesken tutan bu animasyon, binaların renginden güneşe, gökyüzünden Karayip renk paletlerine kadar titizlikle çalışılan, hummalı bir yapım aşamasının ürünü.
Neye benzer: Animasyonda yaz havasını içine çekmek isteyenlere; Rio, Tonari no Totoro, Luca ve daha nicesi…
Kimler var: Hamilton’ın yıldızı Lin-Manuel Miranda hem Vivo’ya sesini vermiş hem de müzikleri bestelemiş. Juan de Marcos González, Gloria Estefan ve Zoe Saldaña bir köşeden el sallıyorlar. Roger Deakins ise filmin görsel danışmanı.

Reservation Dogs
(FX & Hulu, 9 Ağustos)

Nedir: Taika Waititi’nin ismiyle Quentin Tarantino filmine saygılarını sunan yeni serisinde Amerikan yerlisi 4 genç, baş karakterlerimiz. “Cesaret ve talihsizlikler silsilesi” olarak tanımlanan maceraları boyunca Oklahoma’nın Okmulgee sokaklarını arşınlayacaklar, bizler de kahkahalarla peşlerine takılacağız. İşlenen suçları çözerken, kendileri de suç işlemeyi ihmal etmiyorlar.
Neye benzer: İlhamını Resevoir Dogs‘dan aldığını, çeşitli referansların anlatı boyunca göze çarpacağını biliyoruz. İlk gelen yorumlar, Atlanta benzeri bir diziye işaret ediyor.
Kimler var: Projenin beyni Waititi’den ziyade Sterlin Harjo esasen. Kendisi de Oklahoma yerlisi olan sinemacı, topluluğunun öykülerini işlediği Barking Water ve Mekko gibi festival gözdesi filmleriyle tanınıyor.

Untold: Malice at the Palace
(Netflix, 10 Ağustos)

Nedir: Tarihin en önemli spor olaylarından bazılarının perde arkasında neler olduğunu aydınlatacak belgesel serisi Untold, ilk bölümüyle huzurlarda. 19 Kasım 2004’te Indiana Pacers – Detroit Pistons maçında yaşanan, NBA tarihinin gerilim dozu en yüksek kavgası; detayları, sonuçları ve kalıcı etkileriyle odakta. Ron Artest seyircilere tekme tokat saldırmış, Indiana Pacers oyuncularıyla tribündeki taraftarlar birbirine girmişti.
Neye benzer: ESPN’in 30/30 belgeselleri ve harika YouTube kanalı Secret Base’in “Rewind” serisine.
Kimler var: Wild Wild Country’nin yaratıcıları Chapman Way ile Maclain Way yapımcı ekibinde. Artest, Reggie Miller, Stephen Jackson gibi kilit isimlere mikrofon uzatılmış.

What If?
(Disney+, 11 Ağustos)

Nedir: Ya serumu Steve Rogers yerine Peggy Carter alsaydı da Captain Britain olsaydı? Ya T’Challa’yı Black Panther değil de Star-Lord suretinde görseydik? Ya Loki gezegeni hükmü altına alsaydı? Bu animasyon seri, Marvel sinematik evrenindeki kayda değer olayları yeniden tahayyül ediyor ve sonsuz olasılıklardan oluşan bir çoklu evren yaratıyor.
Neye benzer: Olasılıklar üzerinden farklı olay örgüleri sunan Mr. Nobody veya paralel evrenlere dalan Spider-Man: Into the Spider-Verse gibi anlatılar.
Kimler var: Jeffrey Wright, uzaylı Watcher ırkının üyesi Uatu’ya hayat veriyor. Marvel’ın yıldız isimlerinin hemen hepsi mikrofon başına geçmiş, içlerinde artık aramızda olmayan Chadwick Boseman da var.

BUNLAR DA VAR!
The L Word: Generation Q – 2. sezon
Gözden kaçmasın

*Mr. Corman (Apple TV+, 6 Ağustos)

*Blackpink: The Movie (Vizyon: 6 Ağustos)

*The L Word: Generation Q – 2. sezon (Showtime, 6 Ağustos)

*La nuée (Netflix, 6 Ağustos)

Drag Race Holland – 2. sezon

*Drag Race Holland – 2. sezon (Wow Presents, 6 Ağustos)

*SHAMAN KING (Netflix, 9 Ağustos)

*Val (Amazon Prime, 6 Ağustos)

*Misha and the Wolves (Netflix, 11 Ağustos)

*Bake Squad (Netflix, 11 Ağustos)

Le Havre
Hâlâ izlemediyseniz

*Le passé (MUBI Türkiye, 5 Ağustos)

*The One I Love (MUBI Türkiye, 6 Ağustos)

*Favolacce (beIN CONNECT, 8 Ağustos)

*Le Havre (MUBI Türkiye, 11 Ağustos)

*Fruitvale Station (BluTV)

*Kidding (GAİN)

Festivaller, özel gösterimler

*Pera Film’den “Gerçek Evimiz Hayatımızdır”

*KuirFest LGBTİ+ Film Platformu

*BÜ(S)K Açık Hava Gösterimleri

*Beykoz Kundura’dan “Bir Yaz Gecesi Festivali”