Sürdürülebilir film yapım girişimi Neandria, Varşova’da prömiyer yapacak

Hazırlayan: Eylül Ege

Reha Erdem’in yazıp yönettiği Neandria, 6-15 Ekim’de 39.’su düzenlenecek Varşova Film Festivali’nin uluslararası yarışması kapsamında dünya prömiyerini yapacak. Yapımcılığını Ömer Atay ve Serra Ciliv’in üstlendiği film, bir “ekolojik olarak sürdürülebilir film yapım girişimi” olarak anılıyor. 

Antik kentin yakınlarındaki yoksul bir köyde annesiyle birlikte yaşayan ve atletizm yarışlarına hazırlanan Suna adlı bir genç kadını odağına alırken, köye yeni gelen İmam ile birlikte değişen hayatı da anlatıyor Neandria. Yarışma, avlanma ve kazanma hırsıyla hastalanmış bir dünyada sıkışıp kalmış gençlerin, çatlaklarda özgürlüğü ve aşkı arayan isyanları hakkında bir hikâye. 

Suna‘yı, ilk kez bir sinema filminde rol alan Deniz İlhan’ın canlandırdığı Neandria’nın oyuncu kadrosundaki diğer isimler: Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan ve Tanıl Bora. 

Çekimleri Çanakkale’nin Kayacık köyünde ve Neandria antik kentinde yapılan filmin yardımcı yönetmenliğini Deniz Tortum, görüntü yönetmenliğini ise Kaç Para Kaç, Korkuyorum Anne, Kosmos ve dahasının ardından sekizinci kez Reha Erdem’le birlikte çalışan Florent Herry üstleniyor. Sesler Herve Guyader ve Furkan Atlı’ya, müzik Alican Çamcı’ya, sanat yönetimi Peri Okan’a, kostüm tasarımı ise Merve Ertan’a emanet edilmiş.

Neandria’nın Türkiye gösterim takvimi yakında açıklanacak. Güncel bilgiler Facebook, Instagram ve Twitter hesapları üzerinden takip edebilir.