Nefesleri kesen 5 film müziğiyle: Ryuichi Sakamoto

Üç yeni bölümle 5 Haziran’da dönecek Black Mirror’ın bu bölümlerinden birinin müzikleri, efsanevi Japon besteci Ryuichi Sakamoto tarafından hazırlandı. Merakla beklediğimiz yeni Black Mirror bölümlerine günler kala, Sakamoto’nun ihtişamlı film müziği geçmişinde bir yolculuk.

The Last Emperor (1987)

Bernardo Bertolucci’nin son Çin imparatorunun hikâyesini anlattığı filminin müzikleri Sakamoto, David Byrne ve Cong Su ortaklığıyla yazıldı. Üçlü, 60. Oscar Ödül Töreni’nde “En İyi Film Müziği” ödülünü kazandı.

Wild Palms (1993)

1993 yılında ABC’de yayınlanan ve yalnızca beş bölümden oluşan mini seri Wild Palms, Sakamoto’nun televizyon yapımları için hazırladığı film müzikleri arasında öne çıkan çalışmalarından biri. Efsaneler, Angelo Badalamenti’nin Twin Peaks müziklerinin yakaladığı başarıyı örnek alan ABC’nin Ryuichi Sakamoto seçimiyle benzer bir etki yaratmak istediği yönünde.

The Revenant (2015)

Leonardo DiCaprio’yu başrolünde izlediğimiz Alejandro Gonzalez Iñárritu filmi The Revenant’ın müzikleri de Ryuichi Sakamoto’yu sıklıkla iş birliği yaptığı Alman müzisyen Alva Noto’yla bir araya getirdi. Filmin müzikleri Altın Küre ve Grammy’ye aday gösterildi.

The Sheltering Sky (1990)

Ses getiren bir diğer Sakamoto – Bertolucci iş birliği. 1990 yapımı The Sheltering Sky, John Malkovich ve Debra Winger’ı başrollerinde izlediğimiz bir yol filmi. Filmin müziklerine imza atan Sakamoto ve Richard Horowtiz, Altın Küre’yle ödüllendirildi.

Silk (2007)

François Gidard imzalı Silk, 19. yüzyılda Japonya’da geçen bir aşk hikâyesini anlatıyor. Ryuichi Sakamoto’nun film için yaptığı besteleri, müzisyenin bizzat yönettiği Esprit Orchestra seslendiriyor.


Yükleniyor...