Netflix, İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası’ndan kamera arkası çalışanlarına destek

COVID-19 sürecinde sinema ve televizyon alanında yapılması planlanan birçok prodüksiyon durdu. Bu süreçten en çok etkilenen kamera arkası ekipleri ve sektör çalışanları için bir destek kampanyası oluşturuldu. Kampanya kapsamında Netflix’in 4 milyon TL’lik katkısıyla oluşturulan desteğin yönetimi ve dağıtımını İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üstleneceği bildirildi. Türkiye çapında kamera, ışık, ses, sanat yönetimi, makyaj, kostüm tasarımı ve ulaşım gibi farklı birimlerde asistanlık, koordinatörlük, operatörlük ve teknisyenlik gibi çeşitli görevlerde bulunan set emekçileri için oluşturulan fon bir defaya mahsus olarak dağıtılacak ve kişi başı 2.500 TL olacak. 

Advertisement

İKSV adına konuşan Kerem Ayan dağıtılacak “COVID-19 Sinema ve Televizyon Sektörü Desteği” hakkında şunları söyledi: “Sadece filmlerde görebileceğimizi düşündüğümüz günlerden geçerken, o filmleri izlememizi sağlayan Türkiye sinema ve televizyon sektörü çalışanlarına küçük de olsa bir yaşamsal katkı sağlayacak bu projeye dâhil olduğumuz için mutluyuz. Kamudan, özel sektöre herkesin Türkiye sinemasına destek için sektörel bir dayanışma içinde olması gereken bu dönemde İKSV olarak biz de Netflix’in maddi katkısı ve Sinema Televizyon Sendikası ile hayata geçirilen bu desteğin sinemamızın yeni dönemde üreteceği ve festivalimizde göstereceğimiz filmlerin üretimine katkı sağlamasını diliyoruz.”

Sinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Damla Kırkalı ise şunları ekledi: “Tüm dünyada olduğu gibi, COVID-19 ülkemiz sinema ve televizyon sektörlerine de darbe vurdu. Çoğunluğu freelance olan sektör çalışanları, bu zor ve belirsiz süreç sebebiyle büyük bir kaygı yaşıyor. Netflix’in başlatmış olduğu, Sinema TV Sendikası ve İKSV’nin ortaklığıyla dağıtılacak olan bu cömert destek sektörümüz için çok kıymetli. Pandemi sebebiyle hayatları zora girmiş olan sektör çalışanlarına destek olmamızı sağlayan bu girişime ortak olduğumuz için Sinema TV Sendikası olarak çok mutluyuz. Bu dayanışmanın diğer kurum ve kuruluşları da sektöre katkıda bulunmaya teşvik edeceğini umuyoruz.”

Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş’ın Netflix’in öncülük ettiği sektör desteğine dair yorumları ise şöyle: “Dünya çapında başarılara imza atan Türk sinema ve dizi sektörünün gücüne başlıca katkıyı sağlayan kamera arkasındaki çalışma arkadaşlarımız, pandemiden oldukça olumsuz etkilendi. Biz de bu zor günlerde onlara destek olabilmek için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası’na bu çalışmadaki işbirliklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.” 

Başvuru koşulları ve hak sahibi olma kriterleri hakkında detaylı bilgi Sinema Televizyon Sendikası’nın web sitesinde yayımlandı. Başvuru süreci 27 Mayıs’ta başlayacak ve 14 gün boyunca devam edecek. İKSV ve Sendika üyelerinden oluşacak değerlendirme kurulu, başvuruların başlamasını izleyen 3 hafta içerisinde başvuruları inceleyerek desteğe hak kazananları belirleyecek.

“COVID-19 Sinema ve Televizyon Sektörü Desteği” için bilgi almak ve başvurmak için siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Betül Kamış