İKSV gezegene sanat yoluyla şifa arıyor

İKSV, kültür-sanat alanındaki fikir alışverişini zenginleştirmek, tartışmalara katılımı kolaylaştırmak ve veri üretimine katkıda bulunmak amacıyla 2011 yılından bu yana Kültür Politikaları Çalışmaları başlığı altında birtakım yayınlar hazırlıyor; atölyeler, konferanslar ve sempozyumlar düzenliyor. Dünyalılar! Sanat Gezegeni İyileştirebilir mi? isimli yeni podcast serisi de, bu kapsamda erişime açılan “Ekolojik Dönüşüm için Kültür ve Sanat” raporundan hareketle tasarlanmış. Yaratıcı endüstrilerin, ekolojik kriz ve iklim acil durumuna karşı dünyalıları harekete geçirebilme potansiyelini değerlendirmeyi amaçlıyor.

Bölümlere hızlı bakış

Oyuncu Yiğit Özşener’in ev sahipliğindeki podcast’e, sinema, edebiyat, tiyatro, dijital sanat gibi farklı disiplinlerden konuklar katılıyor. Gezegenin geleceği üzerine sohbet edilen  serinin 0. ve 1. bölümleri İKSV’nin Spotify, Apple Podcasts ve YouTube kanallarında paylaşıldı bile.

Yaşadığımız gezegenin sorunlarıyla ilgili ahlaki sorumluluğumuza ve podcast’in çıkış noktası olan raporun yazarı Hande Paker misafirliğinde, kültür-sanat paydaşlarının ekolojik krizi engelleme yolundaki rolüne dikkat çeken ilk iki kaydın ardından seri, 11 Haziran’dan itibaren 10 hafta boyunca her cuma, Dinlebi’nin desteğiyle yayında olacak.

Yeni bölümler; DOT Tiyatro’nun kurucuları Özlem-Murat Daltaban ile ormandan şehre yayılan bir sanat hareketinin yapabilecekleri, iklim-kurgunun ilk temsilcilerinden yazar Buket Uzuner ile edebiyatın kadim bilgileri hatırlatma becerisi ve hâlâ MUBI’den izlemenin mümkün olduğu Ah Gözel İstanbul belgeselinin yönetmeni Zeynep Dadak ile sinemanın anlatıcılık gücü üzerine düşünmemizi sağlayacak. Temmuz programında ise Yiğit Özşener ve konukları, ekolojik dönüşümü bu kez mimari, müzik, dijital sanatlar gibi başka alanların perspektifinden ele alacak.

Yazı: İlayda Güler