Netflix, seyirci şikayetleri üzerine “13 Reasons Why” sezon finalindeki intihar sahnesini kaldırdı

13 Reasons Why sezon finali, yayınlanmasından iki yıl sonra, içerdiği intihar sahnesindeki aşırılık nedeniyle Netflix tarafından değiştirildi. 14 Temmuz’da yapılan değişiklik duyurusunda bu üç dakikalık sahnenin tamamen kaldırıldığı açıklandı. Netflix sadece kendi bünyesinde değil, Youtube ve Twitter gibi üçüncü parti platformlarda da bölümün sadece yeni versiyonun bulunması için çalışıyor.

Çok tartışılan sahnede seyirci, dizinin baş karakteri Hannah’nın intihar edişine tüm detaylarıyla şahit oluyordu. Bölümün düzeltilmiş versiyonunda ise Hannah aynada son bir defa kendine bakıyor, sonrasında ise annesinin onu ölü bulduğu sahneye atlanıyor.

Dizinin yaratıcısı Brian Yorkey, kaldırılan sahne hakkındaki açıklamasında intihar olayının bu şekilde “acı verici ve çirkin” yayınlanmasındaki sebebinin, olayın doğasındaki korkuyu ekrana taşıyabilmek olduğunu dile getirdi. Fakat uzmanlar, intiharın engellenmesi söz konusu olduğunda böyle bir sahnenin yayınlanmasının kesinlikle yanlış olduğunu belirtti. Araştırmalara göre intihara meyilli bir bireyin herhangi bir medya organında bu şekilde ölen birine rastlaması “bulaşıcı intihar” denilen soruna yol açabiliyor.

13 Reasons Why’ın konu itibariyle genç kitle için risk taşıyacağını öngören Netflix, dizi daha yayınlanmadan intihar engelleme uzmanı Dan Reidenberg’ü işe almıştı. Reidenberg, daha o zaman dizinin “sorumlu bir şekilde” yayınlanmasının mümkün olmadığını söylediyse de bunun seçenek olmadığı bir durumla karşılaştı. Fakat son 20 yıldır Amerika’daki genç intiharların artışı göz önünde bulundurulduğu zaman diziden alınabilecek mesaj çok riskli: Hannah, kendini öldürerek ona kötü davrananlara ömür boyu pişmanlık cezası veriyor ve herkesin konuştuğu “o kız” haline gelerek sonsuz popülerliğine kavuşuyor.

Tüm bunlara rağmen 13 Reasons Why, Netflix’in en popüler yapımlarından biri olmaya devam ediyor. Daha resmî bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen söylentiler dizinin dördüncü sezonunun yolda olduğu yönünde.

Yazı: Cansu Çubukçu