Netflix-Shondaland ortaklığında neler oluyor?

Shondaland Media ve Netflix iş birliğinin ilk mahsülü, rekortmen dizi Bridgerton’ın ardından geçtiğimiz yaz onaylandığı duyurulan yapımlardan Inventing Anna’dan ilk görseller, Netflix’in Twitter hesabından paylaşıldı.

Gazeteci Jessica Pressler’ın, 2013-2017 aralığında New York sosyetesine sızarak büyük meblağlar dolandırmış Anna Delvey hakkında yazdığı makaleden uyarlanan mini serinin başrollerinde altı Emmy adaylığı bulunan Anna Chlumsky ve Ozark’taki performansıyla iki yıl üst üste Emmy kazanmış Julia Garner var. Anna Delvey rolündeki Garner ve onun peşinde düşen gazeteci Vivian rolündeki Chlumsky’nin yanı sıra Orange Is The New Black’ten tanıdığımız Laverne Cox, Scandal’dan Katie Lowes ve Workoholics’in Anders Holm’unu da izleyeceğiz.

Shonda Rhimes’ın ABC’den sürpriz ayrılığı

Julia Quinn’in çok satan kitaplarından uyarlanmış romantik dönem dizisi Bridgerton, tam 82 milyon izleyiciyle 2021’in ilk yarısında Netflix’in en çok izlenen dizisi olmuştu. (Tahtı sonra Squid Game devraldı.) COVID sebebiyle çekimleri birçok kez sekteye uğramış olan dizinin  2. sezonun 2022’de yayımlacağı haberiyle birlikte 3 ve 4. sezonlarının da onaylandığı, platformun fan etkinliği TUDUM’da açıklanmıştı.

Shonda Rhimes, yapımcısı olduğu Grey’s Anatomy, How to Get Away with Murder, Scandal gibi dizilerin ortak yapım şirketi olan ABC ve sahibi Disney ile yollarını 2017’de ayırmıştı. Rhimes, bu gelişmenin hemen ardından, Shondaland’ın ortak yöneticisi yapımcı Betsy Beers eşliğinde 2018’de Netflix’le 150 milyon dolarlık bir kontrat imzalayarak televizyon tarihinin en büyük anlaşmalarından birini gerçekleştirmişti.

Şimdiye kadar 9 proje ilan etmiş olan Shondaland ve Netflix, temmuzda anlaşmalarını yeniden düzenleyip ortaklıklarının sınırlarını genişleterek, önümüzdeki yıllar içinde stream edilebilecek film ve dizi projelerine ek olarak çeşitli video oyunu ve VR içerikleri yaratmayı da hedeflediklerini duyurmuştu.

Netflix-Shondaland güç birliğinden yakında izleyeceğimiz diğer 5 yapım
İsimsiz Bridgerton spin-off’u 

Rhimes’ın bizzat senarist koltuğunda oturacağı bu mini dizi, Kraliçe Charlotte’ın orijin hikâyesini konu alacak. Aynı zamanda Lady Danbury ve Violet Bridgerton karakterlerinin de gençliğini izleyeceğimiz dizi, yapımcıların bir süredir sözünü ettikleri Bridgerton çoklu evreninin ikinci çıkarması olacak. Dizinin baş yapımcıları ise Shonda Rhimes, Betsy Beers ve How to Get Away with Murder’da Annalise Keating’in eşi rolünde de izlediğimiz Tom Verica olacak.

Sunshine Scouts

Oyuncu Jill E. Alexander’ın yaratıp kaleme aldığı Sunshine Scouts, Shondaland’in ilk komedi dizisi olacak. İzci kampına çıkmış olmaları vesilesiyle kıyameti atlatan bir grup genç kızın hayatta kalma mücadelesine eşlik edeceğiz.

Notes on Love

2019’da geliştirme aşamasında olduğu duyurulan Notes on Love; Amazon Prime’ın Modern Love’ı tadında, bir grup yaratıcı insanın aşk ve evlilik hayatlarını konu alan antolojik bir dizi. Projeye dâhil olan Norman Lear, Aaron Shure, Steve Martin, Diane Warren, Jenny Han, Lindy West ve Ahamefule J. Oluo, konusu oldukları bölümlerin yapımcılığını da üstlenecekler. 

The Warmth of Other Suns 

Oyun yazarı, oyuncu ve profesör Anna Deavere Smith tarafından Isabel Wilkerson’ın aynı adlı ödüllü kitabından uyarlanacak olan dizi, daha iyi bir hayat umuduyla ABD’nin güneyini terk eden Afro-Amerikalıların göçünü işleyecek.

Pico & Sepulveda

Mad Men, Boston Legal ve Rosanne gibi dizilerin yapımcılarından Janet Leahy’nin üstleneceği proje; 1840’larda, o sırada bir Meksika eyaleti olan California’da gerçekleşen bir savaşı konu alacak.

Yazı: Zeynep Naz Günsal