Salgının pençesindeki bir dünyada, fantastik bir macera: “Sweet Tooth”

Aynı adlı Vertigo/DC grafik romanından uyarlanan Sweet Tooth’da, “Dünyayı kötü insanlar yönetiyordu. Aç gözlülerdi ve kıymet bilmezlerdi. Doğa da herkesi hasta etti.” diyor Will Forte’nin hayat verdiği karakter. Ardından bir mucize olduğunu söylüyor, yarı insan yarı geyik çocuğunun da aralarında bulunduğu melezlerin doğumunu kastederek. Fakat dünya iyilik kadar kötülüğün de hâkimiyet sürdüğü bir yer ve Gus (Christian Convery) kendisini, doğa harikalarını ucube olarak nitelendiren Son Adamlar’dan korumak zorunda.

Geçtiğimiz haftalarda yayımlanan tanıtımın ardından, Sweet Tooth’un final fragmanı da sonunda bizlerle. Görüntülerde bir pandeminin ardından kendini izole eden karakterleri, kaosun ortasında maskeleriyle beliren figürleri görmek oldukça tanıdık hisler uyandırıyor elbet. Zaten çekimler de COVID-19 pandemisi sırasında, Yeni Zelanda’da gerçekleştirilmiş. 

Dizinin ilk sezonu, 4 Haziran’dan itibaren Netflix kataloğunda.

Hikâye salgının pençesindeki, post apokaliptik bir dünyada geçiyor. Kimilerine göre tehlikeli kimilerine göre mucize sayılan melezlerin doğumu, çeşitli soruları beraberinde getiriyor: Pandemi nedeniyle mi ortaya çıktılar, yoksa pandeminin sebebi onlar mı? Hayatını kurtarması sayesinde Jepperd (Nonso Anozie) adında bir gezginle yolları kesişen Gus, Colorado’ya gitmek için harekete geçiyor. Amaç kendisi gibileriyle bir araya gelebilmek, daha güvenli bir yerde yaşayabilmek.

Robert Downey Jr. ile eşi Susan Downey’nin yürütücü yapımcılığa soyunduğu proje, Kanadalı çizer Jeff Lemire’in zihninden çıkan grafik romanın uyarlaması. Kendisinin önemli işleri arasında Old Man Logan, All-New Hawkeye, Essex County, Royal City, A.D.: After Death ve Sentient bir çırpıda sayılabilir. Bir dönem eserinin sinematik uyarlaması hakkında kafasının karışık olduğunu söylese de, eninde sonunda Netflix bünyesinde görecek olmanın kendisini mutlu ettiğini söylemişti.