Wes Anderson ve Netflix ortak projesine yeni eklemeler

Netflix bir süre önce Roald Dahl külliyatının haklarını almıştı. Ardından Emma Thompson’ın başrolde yer aldığı Matilda müzikali ve Taika Waititi ile Phil Johnston’ın yaratıcı kadrosunda yer aldığı Charlie and the Chocolate Factory animasyon dizisi için kollar sıvanmıştı. Platformun son uyarlama girişimi ise yazarın hayal dünyasını yaşam öyküsüyle birleştiren bir derleme olan, dev bir kaplumbağayla küçük bir çocuğun dostluğuna, acımasızlıkta sınır tanımayan gençlere, gerçek olduğuna inanmakta güçlük çekilen bir defineye dair farklı hikâyeleri barındıran The Wonderful Story of Henry Sugar olmuştu. 

Bahsi geçen projeye dair heyecan katsayımızı yükseltmek için birçok sebep var. Netflix ile ilk kez çalışacak Wes Anderson’ın Fantastic Mr. Fox’tan 10 sene sonra bir başka Dahl romanına el atması ve başrole -favori filmleri arasında The Royal Tenenbaums bulunan, dolayısıyla büyük bir Anderson hayranı olduğu bilinen- Benedict Cumberbatch’i seçmesi gibi… 

The French Dispatch’te antoloji formatına başvuran Anderson, gelen son bilgilere göre, bir kez daha birden fazla öyküyü aynı filmde ele alacak. Bunlardan birinin kitaba ismini veren, “Gözlerin kapalı görebilseydin, gücünü iyilik için mi yoksa kişisel kazanç için mi kullanırdın?” sorusuna cevap arayanın olduğu biliniyor. Henry Sugar’ı oynayacak Cumberbatch’in seçilecek diğer iki öyküde de farklı karakterlere hayat vereceği söyleniyor. 

Öte yandan kadroya yeni eklemeler de var. Başrolünde yer aldığı The Green Knight’ta yine harika bir performans ortaya koyan Dev Patel ile son olarak Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’teki varlığıyla şaşırtan Ben Kingsley, projeye katılan ve Anderson ile ilk kez çalışacak iki isim. The Grand Budapest Hotel’de Anderson dünyasına ne kadar yakıştığına şahit olduğumuz Ralph Fiennes da yine The Wonderful Story of Henry Sugar’da izleyeceklerimizden.

Henüz ortada bir vizyon tarihi bulunmasa da çekimlerin gelecek hafta Londra’da başlaması bekleniyor.

Anderson’ın çekimlerini İspanya’da gerçekleştirdiği ve kadrosunda Scarlett Johansson, Tom Hanks, Margot Robbie, Bill Murray, Tilda Swinton, Jason Schwartzman, Hope Davis, Adrien Brody, Bryan Cranston, Liev Schreiber ve Jeffrey Wright’a yer verdiği Asteroid City için post prodüksiyon aşamasına geçildiğini de ekleyelim.