Netflix’ten Amazon Prime'da yayınlanan “Good Omens” dizisini yayından kaldırması isteniyor

Amerika’da Return to Order isimli bir Hristiyan topluluğu trajikomik bir kampanya başlattı. Amazon Prime’da geçtiğimiz ay yayınlanan, Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın 1990 tarihli romanı Good Omens’in dizi uyarlamasının yayından kaldırılmasını isteyen topluluk, bu isteklerini Amazon Prime yerine Netflix’e yöneltti.

Good Omens dizisini “Satanizmi normal, hafif ve kabul edilebilir kılmaya yönelik bir adım daha” olarak nitelendiren Return to Order topluluğunun, dizinin yayınlandığı yeri karıştırması hem Amazon Prime tarafından hem de diziye kaynaklık eden kitabın yazarlarından Neil Gaiman tarafından esprili tepkilerle karşılandı.

Bu talebe dair tepkisini Twitter üzerinden dile getiren Gaiman, “Good Omens’in yayından kaldırılması için Netflix’e ulaşmalarına bayıldım. Bu konuyla ilgili her şeyi açıklıyor aslında. O kadar güzel ki… Onlara durumu çaktırmayacağınıza söz verin” diyerek takipçilerine seslendi.

Amazon Prime ise Netflix’e yönelttiği tweet’inde “Eğer siz Good Omens’ı yayından kaldırırsanız, biz de Stranger Things’i kaldırırız” diyerek durumla sağlam bir dalga geçti.

Amazon Prime’de geçtiğimiz ay yayınlanan, Good Omens dizisi Michael Sheen’in canlandırdığı bir melek ve David Tennant’ın canlandırdığı bir iblisin beraber kıyametin gelişini önlemeye yönelik maceralarını konu ediniyor. Dizinin anlatıcısı olarak dinlediğimiz tanrıyı ise Frances McDormand seslendiriyor.

Daha önceleri Sweet Jesus isimli bir dondurma markasını, Office Christmas Party isimli filmi, İsa temalı banyo halı ve klozet kapaklarını ve AMC’nin Preacher isimli dizisine yönelik imza kampanyaları da başlatan Return to Order topluluğunun şu anda erişimden kaldırılmış olan ve özellikle Good Omens dizisinde tanrıyı bir kadının seslendirmesine yönelik itirazlar barındıran online imza kampanyası kısa sürede 20bin imza toplamıştı.