Netflix’ten sera gazı emisyonunda sıfır hedefi

Dünya genelindeki bilim insanları, iklim değişikliğinin en kötü sonuçlarından kaçınabilmek için küresel ısınmanın 1,5ºC ile sınırlanması gerektiği konusunda hemfikir. Bu konuda eyleme geçmek, çevre bilincini geliştirmeye katkıda bulunmak niyetindeki şirketler arasına Netflix de katılıyor. “Net Zero + Nature” adlı bir hareket planı hazırlayan Netflix, 2022 sonunda, sera gazı emisyonunda sıfır hedefine ulaşmak ve her yıl bunu sürdürmek niyetinde.

Şirket, 2020 yılındaki karbon ayak izlerinin 1.100.000 metrik ton olduğunu söylüyor. Bu ayak izinin yaklaşık yarısı, doğrudan veya üçüncü taraf bir yapım şirketi tarafından gerçekleştirilmiş olması fark etmeksizin Netflix markalı film ve dizilerin fiziksel yapım süreci sırasında ortaya çıkmaktaymış. Geri kalanı ise kurumsal operasyonlardan (kiralanan ofisler gibi) veya pazarlama harcamalarından kaynaklanmakta.

Netflix’in gezegenimiz açısından olumlu sonuçlar doğurmasını umduğu plan üç adımda ilerliyor. İlk adım, şirket içi emisyonları 2030’a kadar yüzde 45’e kadar azaltmak. İkinci adım,  önlenemeyen emisyonları, karbonun atmosfere girmesini engelleyen projelere yatırım yaparak etkisiz hâle getirmek. Bunun için de tropik ormanlar gibi risk altındaki doğal alanları koruyarak işe başlayacaklarmış. Üçüncü adımda ise kritik önemdeki doğal ekosistemlere yatırım yapılacağı açıklandı. Otlakların, mangrovların ve sağlıklı toprakların yeniden canlandırılmasına ilişkin projelere destek verilecekmiş.

Netflix ayrıca sürdürülebilirlik hakkındaki birçok yapımın erişimine olanak sağladıklarının ve 2020’de 160 milyon hanenin bu yapımlardan en az birini izlediğinin altını çiziyor.

Yükleniyor...