Netflix’ten sinema salonu hamlesi

Netflix, bu sefer seyirciyi, satın alacakları gerçek bir sinema salonuna davet ediyor.

Netflix’in Amerikan Sinematek Organizasyonu’ndan satın almaya hazırlandığı ilk salonu, Hollywood Bulvarı’nda yer alan ünlü Mısır Tiyatrosu’nun ta kendisi. Mısır mimarisine göre inşa edilmiş, Netflix’in ilk ve müstakbel salonunun 1922’de Hollywood’un ilk film galasının gerçekleştiği yer olması da oldukça manidar.

Ancak bu zengin geçmişe sahip, tarihi tiyatronun şu anki sahibi Amerikan Sinematek Organizasyonu, salonu tamamıyla Netflix’e devretme niyetinde değil. Konuşulanlara göre, kâr amacı gütmeyen sinematek, bu anlaşmadan sağlayacağı gelir ile programını genişletecek ve zaman zaman film festivalleri ve konferanslar düzenleyecekleri hafta sonlarında gösterimlerine devam edecek. Öte yandan Netflix, hafta içi gösterimlerinde söz sahibi olacak, bu da Netflix izleyicilerinin sadece salonda izleyebilecekleri, özel yapımların bizleri beklediği anlamına gelebilir.

Acaba Netflix’in sinema salonlarına attığı bu ilk ve büyük adımı, sinefillerin ve kuruluş hakkında şimdiye kadar olumsuz düşünceler besleyen bazı film endüstrisi kişilerinin fikrini değiştirecek mi? Çünkü, bu girişim kuruluşun sahneye gösterdiği saygıyı kanıtlamaya yönelik de bir hamle. Fakat bu her köşe başında bir Netflix salonu göreceğiz demek anlamına da gelmiyor. Şimdilik yalnızca Netflix’in farklı ama aynı zamanda alışılmış bir kanaldan seyirciye seslenişi olarak değerlendirilebilir.

(Yazı: Merve Coşkun)