New York’un “güzelliğini yakalayan” sokak fotoğrafçısı Ricky Powell üzerine bir belgesel

“O, yaptıklarımızın güzelliğini yakaladı.”

Josh Swade’in ilk belgesel film denemesi olan Ricky Powell: The Individualist, adından da anlaşıldığı üzere ünlü sokak fotoğrafçısı Rick Powell’ın hayatını konu ediyor. Yolu Beastie Boys ile kesiştikten ve grubun turnelerine katıldıktan sonra New York’un moda, müzik ve sanat dünyasının içine giren Powell, hafızalara kazınmış birçok karenin ardındaki isim. 

Özellikle 80’ler ve 90’lar New York’unu olduğu gibi yansıttığı fotoğraflarıyla ikonikleşen sanatçı, hareketli hayatı ile de öne çıktı. The Individualist belgesel filminin prömiyerini Tribeca Film Festivali’nde yapması bekleniyordu fakat film, malum sebeplerle etkinliğin iptal edilmesinin ardından YouTube’da gerçekleşecek “We Are One” festivalinin programına katıldı. Belgesel, bir hafta süreyle bu platformda izlenebilecek.

The Rickster lakabıyla da tanınan Ricky Powell’ın New York’taki hip hop ve sokak kültürünün en önemli parçalarından biri olduğunu hatırlatacak ve ilginç yaşantısından detaylar paylaşacak belgeselin fragmanı hemen aşağıda.

Powell ve Swade ile Tribeca Film Festival programlama ekibinden Loren Hammonds’ın yaptığı söyleşi de aşağıdan izlenebilir.

Yazı: Betül Kamış