Joker’ın 80. yaşına özel belgesel

Bill Finger, Bob Kane ve Jerry Robinson, efsanevî Joker karakterini yaratalı 80 yıl oldu. DC Comics de bu dönüm noktasını kutlamak için tüm zamanların en popüler kötülerinden Joker’a adanmış bir belgesel hazırladı.

Belgesel, karakterin geçmişine ve hikâyesine derin bir dalış imkânı tanıyor. Joker: Put on a Happy Face başlıklı 35 dakikalık belgesel, Joker’ın 1940’taki “doğumundan” bu yana geçen yıllar içindeki gelişimini takip ederek çizgi romanlarda, animasyon dizilerinde, televizyonda ve beyaz perdede ününü nasıl kazandığını anlatıyor.

Popüler kültürün en esrarengiz ve en ilgi çekici kötüsünü anlatmak için 40’tan fazla ismin görüntüleri bir arada: Joaquin Phoenix, Jack Nicholson, Heath Ledger, Mark Hamill ve Jared Leto gibi bu karakteri canlandıranların yanı sıra, Christian Bale, Stan Lee, Todd Phillips, Andrea Romano, Margot Robbie, Frank Miller gibi Clown Prince of Crime (Suçun palyaço prensi) ile bir şekilde yan yana gelenler de belgeselde. The Joker: Put on a Happy Face belgeselinin tamamı YouTube’da erişime açıldı. Belgeselin anlatıcısı, Batman animasyonlarında Bruce Wayne’i seslendiren Kevin Conroy.

Yazı: Bensu Arslan