Bir Niki de Saint Phalle çizgi romanı

Yazı: Aybüke Sanuç

1950’lerde toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin radikal bir destekçisi ve öncüsü olan Fransız sanatçı Niki de Saint Phalle’ın yaşamını anlatan bir çizgi roman yolda. Monica Foggia’nın yazdığı ve Valeria Quattrocchi’nin illüstrasyonlarını çizdiği Niki de Saint Phalle: The Story of Her Life, 6 Haziran’da piyasada olacak.

Prestel Publishing etiketiyle yayımlanacak çizgi roman; parlak renkli, dünya çapında sansasyon yaratan Niki de Saint Phalle heykellerinin ötesine odaklanacak. Dönemin erkek egemen sanat dünyasına karşı koyan, kadın haklarından iklim değişikliğine, HIV farkındalığına uzanan Saint Phalle’ın çalışmaları, ardında yatan unsurlarla yeniden ele alınıyor.

1960’ların başlarından itibaren ürettikleriyle alışılmış pratik ve metotların ötesine geçmenin yollarını aramayı her daim sürdürmüş bir sanatçı Niki de Saint Phalle. Tirs(shoots) ile sanatsal geleneklere meydan okuduğu, tuvallere boya dolu bir tüfekle ateş ederek performatif üretim biçimlerini kullandığı olağanüstü eseri en bilindik işlerinden. Ayrıca Nana gibi büyük ölçekli heykeller yaratarak; fantastik ve figüratif evler, parklar ve oyun alanları üzerinden sanatsal normlara karşı çıktı. 

Sanatın algıyı ve gerçekliği değiştirebileceği düşüncesinden hareketle toplum ile mücadelesini, disiplinler arası yaklaşımlarıyla günümüze kadar ulaştıran Niki de Saint Phalle’ın yaşantısını ve mirasını yeni nesillerle de buluşturmayı amaçlayan çizgi roman hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.